اثر بازدارنده طرح های گرافیكی بر مصرف سیگار توسط نوجوانان

اثر بازدارنده طرح های گرافیكی بر مصرف سیگار توسط نوجوانان

دكتر ایزی: محققان دانشگاه كرنل دریافتند نمایش هشدارهای گرافیكی در تبلیغات سیگار دارای همان اثر بازدارنده ای است كه درج این طرح ها روی بسته های سیگار دارد.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، بر طبق این تحقیقات بر چسب های هشداردهنده ای كه خونریزی و لب ها و لثه های سرطانی را نشان می دهند، در مورد تبلیغاتی كه سیگار كشیدن را بعنوان یك عمل مطلوب، خوشایند و سرگرم كننده معرفی می كنند، دارای اثر بازدارنده نسبت به نوجوانان هستند. در واقع این مطالعات نشان می دهد كه اثر برچسب های هشداردهنده چیزی بیشتر از افزایش حس منفی درباره سیگار كشیدن است.
محققان اثر برچسب های گرافیكی را روی 451 شخص بزرگسال و 474 نوجوان دبیرستانی در جوامع متوسط شهری مورد بررسی قرار دادند. در این تحقیقات برای هریك از داوطلبان 6 آگهی تبلیغاتی به صورت تصادفی نمایش داده شد. یك گروه از داوطلبان تنها آگهی های حاوی نشانه های اجتماعی - برای مثال گروهی از جوانان در حال سلفی گرفتن – را مشاهده نمودند كه در آنها 20 درصد از تصویر به نمایش طرح های هشداردهنده گرافیكی تخصیص یافته بود. سایرین مجموعه ای از آگهی ها را مشاهده نمودند كه در آنها هشدارهای متنی، هشدارهای گرافیكی، شعار فعلی جراح كل، تصاویر مربوط به برندهای مختلف و نشانه های اجتماعی به نمایش درآمد.
جراح كل آمریكا رئیس عملیاتی سپاه خدمات بهداشت عمومی آمریكا است و یكی از وظایف او تعیین شعارهایی برای درج روی بسته بندی سیگار است.
محققان با ردگیری حركت چشمان داوطلبان توانستند میزان نقاط موردتوجه و مدت مشاهده این نقاط در تصویر را در مورد هریك از داوطلبان ارزیابی كنند. داوطلبان سپس مشاهده آگهی ها میزان احساسات منفی خود همچون عصبانیت، ترس و غم را بیان نمودند. در نتیجه مشخص شد نمایش برچسب های گرافیكی صرف نظر از آن كه حاوی تصویر یا متن باشند، بیشتر از شعار جراح كل، سبب جلب توجه مخاطب از آگهی به برچسب میگردد. همین طور این برچسب های گرافیكی حاوی تصویر بیشتر از برچسب های متنی سبب تحریك احساسات منفی شدند و تصور جذابیت برندهای سیگار را در نوجوانان كاهش دادند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Health Education Research انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/09/19
14:44:44
5.0 / 5
4451
تگهای خبر: بهداشت , خدمات , سرطان , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی