سرطان های نوظهور در زندگی صنعتی

سرطان های نوظهور در زندگی صنعتی

به گزارش دكتر ایزی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران تغییر سبك زندگی و صنعتی شدن آن را از علل اصلی بروز سرطان های نوظهور برشمرد و اظهار داشت: همین مساله در ایران سبب افزایش شیوع سرطان های دستگاه گوارش بخصوص سرطان روده (كلوركتال) شده است.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر مهدی عقیلی روز شنبه در نشست خبری دومین كنگره بین المللی و دوازدهمین كنگره ملی كلینیكال آنكولوژی ایران اظهار نمود: سرطان های مری و معده در مناطق شمالی كشور شامل استان های اردبیل، گرگان، گنبد كاووس، خراسان شمالی و رضوی نسبت به سایر مناطق شیوع بیشتری دارد.
وی توضیح داد: میزان شیوع این نوع از سرطان ها در سایر نواحی كشور با یكدیگر اختلاف زیادی ندارد.
عقیلی همینطور از شیوع سرطان پروستات در میان مردان در ایران اطلاع داد و اظهار داشت: از آنجایی كه سرطان پروستات همچون سرطان های وابسته به سن است و جمعیت كشور رو به سالمندی پیش می رود، میزان شیوع این سرطان هم در كشور ما روبه افزایش گذاشته است.
متخصص رادیولوژی و آنكولوژی با اشاره به اینكه آمارهای میزان شیوع سرطان در ایران و جهان تقریبا یكسان است، اضافه كرد: سالانه بین 90 تا 100 هزار نفر به تعداد مبتلایان به سرطان در كشور افزوده می گردد.
عقیلی با تاكید بر ضرورت توجه بیشتر به امر پیشگیری در مورد بیماری سرطان اظهار داشت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با كمك انجمن های تخصصی برنامه هایی را در زمینه پیشگیری اولیه و ثانویه تدوین كرده است.
وی توضیح داد: پیشگیری اولیه جنبه عمومی دارد و شامل افزایش اطلاع و آگاهی مردم نسبت به سبك صحیح زندگی مانند ورزش كردن، مصرف تغذیه سالم، پرهیز از مصرف برخی موادغذایی و دخانیات است و پیشگیری ثانویه شامل غربالگری است كه در مورد برخی سرطان ها مانند پروستات، دهانه رحم، كلوركتال (با بررسی خون مخفی در مدفوع) و سینه (با ماموگرافی) این كار انجام می گردد.
عقیلی اظهار داشت: درمان سرطان بسیار پرهزینه و سخت است و خانواده و نظام سلامت را با مشكلات زیادی روبه رو می كند اما پیشگیری همواره كم هزینه بوده است؛ از این رو برگزاری برنامه هایی مانند عرضه آموزش های تكمیلی در دانشگاه ها و همینطور برگزاری كنگره های بین المللی و بهره مندی از تجربیات و دستاوردهای نوین جهانی می تواند بسیار موثر باشد.
وی تصریح كرد: طبق پیش بینی های صورت گرفته تا سال 2035 میلادی تعداد مبتلایان به سرطان به دو برابر میزان كنونی می رسد و كشور ما هم از آمارهای جهانی مستثنی نیست؛ از این رو باید برنامه های پیشگیرانه با جدیت بیشتری دنبال شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار داشت: در مورد بیماری سرطان معده با عنایت به شیوع آن در كشور، راهنمای درمان (گاید لاینی) تهیه شده و آماده عرضه به مراكز درمانی كشور است.

** طب سنتی و سرطان
عقیلی با تاكید بر اینكه طب سنتی نمی تواند سرطان را درمان كند، اضافه كرد: طب سنتی در درمان سرطان تنها می تواند در كنار روش های درمانی موجود، عوارض را كاهش داده و به بهبود زندگی بیماران در حین مراحل درمان كمك نماید.

** شیمی درمانی، درمانی كمكی
دكتر احمد مافی متخصص رادیوتراپی آنكولوژی و استادیار دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه حدود 50 تا 60 درصد مبتلایان به سرطان در صورت تشخیص زودهنگام درمان قطعی می شوند، اضافه كرد: روش های درمانی مختلفی برای درمان سرطان وجود دارد كه بنا به شدت و نوع بیماری و تشخیص پزشك معالج از آن استفاده می گردد.
وی ادامه داد: در 50 درصد از موارد مبتلا شدن به سرطان، جراحی درمان اصلی است و در 50 درصد مابقی رادیوتراپی و شیمی درمانی بعنوان درمان كمكی به كار گرفته می گردد.
مافی با تاكید بر اینكه هیچ سرطانی رانمی توان صرفا با شیمی درمانی درمان كرد، اظهار داشت: اگر درمان سرطان در كشور ما هم مانند كشورهای پیشرفته به صورت تیمی انجام شود، از خیلی از موارد شیمی درمانی های غیرضروری كه گاها مشاهده می گردد در مورد برخی بیماران به كار می رود، كاسته می گردد.

** دستگاه های قدیمی و سرطان
مافی با تایید قدیمی بودن دستگاه های درمان سرطان در مراكز درمانی كشور به غیر از چند مركز اندك اظهار نمود: به رغم اینكه دستگاه ها قدیمی هستند اما اگر پزشكان توجه و دقت و مهارت لازم را در درمان و استفاده از این دستگاه ها به كار برند، قدیمی بودن دستگاه ها نمی تواند سبب بروز عوارض درمانی در بیماران شود.
وی اضافه كرد: البته وجود دستگاه های پیشرفته درمان بیماران می تواند بسیار كمك كننده باشد؛ اما این دستگاه ها نمی توانند جایگزین دقت پزشك شوند و درمان بیماران سرطانی دقت، تخصص و مهارت پزشك اهمیت بیشتری نسبت به دستگاه دارد.
دومین كنگره بین المللی و دوازدهمین كنگره كلینیكال آنكولوژی ایران از 22 تا 24 آذرماه با حضور 12 سخنران خارجی از كشورهایی مانند كانادا و هند در تهران برگزار می گردد.
به گفته مافی تعداد 230 مقاله تابحال به دبیرخانه این كنگره ها ارسال شده كه از این تعداد 80 مقاله عرضه خواهد شد.


 

1396/09/18
01:25:54
5.0 / 5
4723
تگهای خبر: پزشك , متخصص , سرطان , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی