سوئد روش ایمنی جمعی در مقابل كرونا را در پیش گرفت

سوئد روش ایمنی جمعی در مقابل كرونا را در پیش گرفت

به گزارش دكتر ایزی در حالیكه خیلی از كشورهای اروپایی اقدامات سختگیرانه ای را برای مقابله با شیوع كروناویروس اتخاذ نموده و مرزهای خویش را بسته اند، سوئد اما مسیر متفاوتی را در پیش گرفته است.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، در حالیكه اتحادیه اروپا مرزها را بسته و سفرهای غیرضروری را لغو كرده است، سوئد هنوز تصمیمی برای بستن مرزهای خود نگرفته و مدارس این كشور هم تعطیل نشده اند. وزارت امور خارجه سوئد هم از بستن مرزهای خود اطلاع داد اما نخست وزیر سوئد این خبر را رد كرد.
این در شرایطی است كه نخست وزیر این كشور هفته ها و ماه های پیش رو را برای مقابله با شیوع كروناویروس بسیار "حیاتی" اعلام نموده است.
مقامات سوئد تاكید نمودند كه عامل اصلی در مهار شیوع كروناویروس كاهش سرعت رشد آن است و در صورتیكه شمار افراد مبتلا به سرعت زیاد شوند، فشار زیادی به سیستم درمانی كشور وارد خواهد شد.
در حالیكه خیلی از كشورهای اروپایی اقدامات سختگیرانه ای اتخاذ نموده اند، سوئد به سفارش های بهداشتی مانند شست وشوی مرتب دست ها، خودداری از ملاقات با افراد مبتلا و سالمندان و قرنطینه اختیاری در خانه و دوركاری تا حد ممكن رو آورده است.
متخصصان می گویند شیوع كروناویروس در سوئد هنوز در مراحل اولیه خود است و اگر افراد این سفارش ها را رعایت نمایند، مهار آن ممكن خواهد بود.
نخست وزیر سوئد بارها مزایای اقدامات سختگیرانه دیگر كشورهای اروپایی همچون بستن مرزها و تعطیلی مدارس، كافه ها و رستوران ها را رد كرده است.
وی تصریح كرد كه این شیوع تا ماه ها ادامه خواهد داشت و مربوط به چند هفته نخواهد بود. از همین رو كشورهایی كه اقدامات سختگیرانه ای در پیش گرفته اند، قادر به ادامه آن به صورت طولانی مدت نخواهند بود و بهتر است كشورها روندی پایدار در این مدت داشته باشند.
نخست وزیر سوئد همینطور تصریح كرد كه با عنایت به شیوع گسترده كروناویروس در جوامع مختلف، این ویروس را دیگر نمی توان تنها در مسافران ردیابی كرد و الان به جای قرنطینه سراسری بهتر است بر مراقبت های ویژه از گروه های صدمه پذیر همچون سالمندان تمركز كرد. وی دلیل آمار بالای تلفات كروناویروس در ایتالیا را هم ضعف این كشور در مراقبت از سالمندان خود اعلام نمود.
در اوایل ماه جاری میلادی، سوئد اعلام تعداد دقیق مبتلایان را كنار گذاشت و آزمایشات تشخیصی كروناویروس را فقط برای كاركنان بیمارستان ها و گروه های در معرض خطر در دسترس قرار داد.
مقامات این كشور می گویند دیگر مهم نیست شمار مبتلایان به كروناویروس در سوئد چه تعداد است بلكه مناطقی كه درگیر این ویروس شده و شدت شیوع در آنها اهمیت دارد. بنابراین سوئد تصمیم گرفته تا دیگر شمار مبتلایان و قربانیان خویش را اعلام نكند.
متخصصان سوئدی اعلام نموده اند كه استراتژی دولت این كشور برای مقابله با كروناویروس "ایمنی جمعی" است. دولت احتمالاً تصمیم گرفته به جای كوشش برای كاهش شمار مبتلایان، میزان مبتلا شدن را بدون وخیم شدن شیوع تا حد ممكن بین مردم بالا برند تا مصونیت عمومی در مقابل كروناویروس در جمعیت ایجاد شود.
متخصصان بسیاری روش ایجاد "ایمنی جمعی" در جمعیت ها را موثر دانسته اند.
هدف اصلی این روش این است كه سرعت شیوع را تا حد ممكن كاهش داده و البته در طولانی مدت نوعی مصونیت در جامعه ایجاد كرد كه از گسترش سریع ویروس در آینده جلوگیری می كند.
بنا بر گزارش اسپوتنیك، برای ایجاد "ایمنی جمعی" و واكسیناسیون طبیعی یك جمعیت در مقابل عفونتی خاص باید ۸۰ تا ۹۵ درصد از كل جمعیت به آن مبتلا شوند كه این رقم برای بیماری های مختلف فرق داشته و هنوز معلوم نیست برای كروناویروس چه میزان است.1398/12/27
19:26:00
5.0 / 5
3218
تگهای خبر: برند , بهداشت , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی