ركورد تاخیر در اتمام پروژه های عمرانی شكسته می شود؟

بیمارستان ۳۲۷ تختخوابی تبریز در كما

بیمارستان ۳۲۷ تختخوابی تبریز در كما

به گزارش دكتر ایزی ۱۲ سال از تصویب راه اندازی بیمارستان ۳۲۷ تختخوابی در تبریز می گذرد اما هنوز كوچك ترین اقدامی در جهت عملیاتی شدن این پروژه صورت نگرفته است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها؛ یکی از اصلی ترین مشکلاتی که طی سالیان اخیر دامان نظام سلامت را در کشور گرفته است، عدم یکپارچگی و بروز برخی تبعیض ها بین مردم بوده است، بدین شکل که خدمات عرضه شده برای بیماران و امکاناتی که برایشان در نظر گرفته می شود، متفاوت می باشد.
آیا تمام آحاد مردم، توانایی اقتصادی برای بهره بردن از خدمات بیمارستان های خصوصی گران قیمت را دارند؟ مطمئناً خیر، ازاین رو باید سیاست هایی اتخاذ شود تا از مردم در مقابل این تفاوت ها و بی عدالتی ها حفاظت کند چون که ادامه این روند سبب عمیق تر شدن شکاف اجتماعی موجود خواهد شد.
احداث بیمارستان های جدید و با کیفیت از سوی مراکز دولتی و برخی سازمان ها که جامعه هدف اصلی آنها خدمات رسانی به اکثریت افراد جامعه باشد، یکی از همین سیاست ها است که می تواند بار سنگین هزینه های درمانی در مراکز خصوصی را آن هم در چنین شرایط اقتصادی دشواری، از روی دوش مردم بردارد و گامی بزرگ در جهت عدالت اجتماعی در حوزه بهداشت و درمان به شمار رود.

فعلاً فقط تعداد تخت ها روی کاغذ افزوده شده است
بیمارستان سابق ۳۰۰ و الان ۳۲۷ تختخوابی تأمین اجتماعی تبریز، یکی از پروژه های امیدوارکننده مصوب در سال ۸۷ بود که مورد استقبال مردم هم قرار گرفت، اما تا همین امروز تقریباً هیچ پیشرفتی در مراحل اجرایی آن صورت نگرفته است.
۱۲ سال از زمان تصویب راه اندازی این بیمارستان گذشته است و تبدیل عنوان آن از ۳۰۰ تختخوابی به ۳۲۷ تختخوابی به همراه کلنگ زنی فرمالیته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۱۳۹۵، جدی ترین اقدامات صورت گرفته در راستایی اجرایی شدن این پروژه بوده است.
تغییر مکان پی درپی
یکی از اساسی ترین مشکلات در راه راه اندازی بیمارستان ۳۲۷ تختخوابی تبریز، تعیین محل راه اندازی پروژه بوده است. این بیمارستان طبق اعلام مسئولین در سال های اولیه، احتیاج به ۱۰ هکتار زمین داشته است که در سال ۹۰ دو قطعه از اراضی واقع در شهرک خاوران تبریز همراه با نقشه ها و اطلاعات مستند از جانب استانداری به سازمان تأمین اجتماعی استان ارائه شد اما به علت عبور لوله خط گاز تبریز ترکیه در این منطقه، با راه اندازی آن مخالفت شد.
یکی از اساسی ترین مشکلات در راه راه اندازی بیمارستان ۳۲۷ تختخوابی تبریز، تعیین محل راه اندازی پروژه بوده است سال ۹۲ زمان معرفی محل جدیدی برای راه اندازی بیمارستان از سوی مدیر وقت سازمان تأمین اجتماعی استان بود، در ابتدا زمینی در فاز ۳ شهر جدید سهند بعنوان محل نهایی عرضه شد، اما این محل هم قطعی نبود و چند ماه بعد، از محلی در ابتدای بزرگراه تبریز – سهند بعنوان محل راه اندازی بیمارستان یاد شد.
با این وجود بنا به علل نامعلوم و البته احتمالاً به علت تفاوت قیمت موجود بین زمین های شهر سهند و تبریز، سازمان تأمین اجتماعی برای آغاز پروژه اقدامی انجام نداد و درخواست هایی برای اختصاص زمین در بخشی از زمین های پارک بزرگ تبریز عرضه کرد.

سال ۹۵ هم وزیر تعاون با حضور مسئولین وقت استان، مبادرت به کلنگ زنی این پروژه نمود اما از آن زمان تاکنون هیچ اقدام تازه ای برای راه اندازی این بیمارستان صورت نگرفت و هر سال در هفته تأمین اجتماعی، از سوی مسئولین این سازمان شعارهایی در مورد راه اندازی پروژه در شهرک خاوران سر داده می شود، بدون اینکه هیچ برنامه و اراده ای برای اقدام و عمل موجود باشد.
انتقاد نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی از وضعیت بلاتکلیف بیمارستان
بی برنامگی و بی سامانی موجود در سازمان تأمین اجتماعی در آغاز عملیات اجرایی این پروژه سبب شد تا حجت الاسلام سیدمحمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان هم که طی سال های اخیر، تنها امید مردم برای پی گیری مطالبات و پروژه های نیمه کاره در استان بوده اند، به انتقاد از عملکرد سیستم اداری و مسؤلان اجرای این پروژه پرداخته و راه اندازی بیمارستان ۳۲۷ تختخوابی تأمین اجتماعی را جزو مطالبات اصلی مردم منطقه، بخصوص جامعه کارگری و بازنشستگی استان دانست.

جوابگوی مشخصی برای امور نیست
احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی هم می گوید که در زمان دولت آقای احمدی نژاد تصمیم گرفته شد تا این بیمارستان در شهر جدید سهند مورد راه اندازی و بهره برداری قرار گیرد اما در دولت آقای روحانی پیشنهاد شد تا پروژه در شهرک خاوران تبریز اجرایی شود و مسئولین سازمان تأمین اجتماعی، به علت تفاوت ارزش زمین در سهند و تبریز، ترجیح دادند تا بیمارستان را در شهرک خاوران راه اندازی کنند.
تعدادی از نمایندگان وقت با ارسال نامه ای اعتراضی به مسئولین سازمان تأمین اجتماعی، بر ضرورت راه اندازی بیمارستان در شهر سهند تاکید نمودند بیگی با اشاره به اینکه برخی از نمایندگان وقت با ارسال نامه ای اعتراضی به مسئولین سازمان تأمین اجتماعی، بر ضرورت راه اندازی بیمارستان در شهر سهند تاکید نمودند، اظهار می کند: اواخر دولت یازدهم بود که علی ربیعی وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کلنگ بیمارستان ۳۲۷ تخت خوابی تأمین اجتماعی تبریز را در منطقه خاوران به زمین زد و در سخنرانی خود اعلام نمود کلینیک بیمارستان ظرف دو سال به بهره برداری خواهد رسید؛ ربیعی همینطور قول داد برای پاسخگویی به نیازها و مطالبات مردم در شهر جدید سهند، در آنجا هم یک کلینیک اختصاصی تأمین اجتماعی راه اندازی کنند.
با این حال استاندار اسبق آذربایجان شرقی ادامه می دهد: از آن زمان با وجود پیگیری های مکرر، سازمان تأمین اجتماعی دائماً در حال تغییر و کشمکش است و جوابگوی مشخصی برای این امور نیست که این کشمکش ها حکایت از بی سروسامانی و بی ترتیبی این سازمان دارد.

چرا راه اندازی این بیمارستان الزامی است؟
حسین فتحی، سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی اجرای پروژه بیمارستانی ۳۲۷ تختخوابی تأمین اجتماعی تبریز و ایجاد پلی کلینیک (مجموعه درمانگاهی) در شهر جدید سهند را از مهم ترین مطالبات و موضوعات جامعه کارگری می داند که با عملیاتی شدن آن، گام مهمی در جهت کاهش هزینه های درمانی آحاد مردم و این قشر برداشته خواهد شد.
همچنین مقدس پور، مدیریت درمان تأمین اجتماعی استان هم با اشاره به مشکل ظرفیت مراکز درمانی و افزایش تعداد درخواست ها در خصوص عرضه خدمات درمانی اضافه می کند: ظرفیت مراکز درمانی ما در استان پاسخگو نیست و نیازمند جایگزینی بیمارستان ۳۲۷ تختخوابی با بیمارستان ۲۹ بهمن تبریز در جهت افزایش سطح خدمات درمانی هستیم.

با این اوصاف کاملاً مشخص است که چرا راه اندازی این بیمارستان برای مردم از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد و امام جمعه تبریز هم از سوی مردم خواستار تعیین تکلیف نهایی آن در سریع ترین زمان ممکن شده است.
ناگفته پیداست که حتی اگر همین امروز محل راه اندازی پروژه هم مشخص شود، چندین و چند سال برای تأمین مالی و تدارک مقدمات کار زمان نیاز خواهد بود و سابقه اجرای پروژه های عمرانی در استان و کشور، به ما نشان داده که شاید از زمان آغاز پروژه، برای بهره برداری و افتتاح آن باید یک دهه هم صبر پیشه نماییم.
انتظار می رود مسئولین استانی و همینطور نمایندگان مجلس، بیشتر از پیش پیگیر روند اجرای این پروژه بوده و در جهت حل نیازهای اصلی و اساسی مردم گام بردارند.


منبع:

1399/05/02
16:52:07
5.0 / 5
2255
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی