معاون پژوهشی مركز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب عملكردی دانشگاه شهیدبهشتی:

علائم هشدار را بشناسیم

علائم هشدار را بشناسیم

به گزارش دكتر ایزی كرمان معاون پژوهشی مركز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب عملكردی دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: برای درمان كرونا زمان تشخیص، زمان مراجعه و زمان درمان اولیه و پیش گیری از انتقال به دیگران بسیار مهم می باشد. باید به بیماران آگاهی لازم داده شود و گفته شود كه چه زمانی باردیگر به پزشك مراجعه كنند.


دکتر "سعید صفری" در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آغاز موج سوم کرونا در ایران و آینده این اپیدمی اظهار داشت: باید درباره آینده این اپیدمی کمی تامل نماییم و اینکه مقرر است چه اتفاقی در آینده بیافتد، برای اینکه هر زمان که ما تصور کرده ایم کرونا را شکست داده ایم باردیگر درگیر آن شدیم و شاهد افزایش مبتلاشدن و همچنین مرگ و میر ناشی از مبتلاشدن به کرونا بوده ایم.
وی با اشاره به نکاتی که اگر به آنها دقت کنیم می توانیم مقابله خوبی با کرونا داشته باشیم، اظهار نمود: سیاست گذاری های کلی باید به نحوی باشد که از تجمعات مختلف مردم در چارچوب مسافرت ها، مراسمات، رفت و آمدهای داخل شهری در وسایل حمل و نقل عمومی و... جلوگیری کند چونکه با تصور این که همیشه نمی توانیم انتظار رعایت دقیق همه پروتکل های بهداشتی توسط مردم را داشته باشیم و اینکه همه مردم ماسک زده و یا تمهیدات بهداشتی را را رعایت کنند؛ پس باید از وقوع تماس و روابط اجتماعی در فاصله های نزدیک جلوگیری نماییم و به نظر من این مساله اصلی است که ما باید به آن بپردازیم.

انتظار رعایت پروتکل های بهداشتی از طرف مردم در گروی ارائه تسهیلات حمایتی در تامین این وسایل
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات جراحی های مغز و اعصاب و عملکردی بیمارستان شهدای تجریش با بیان پیشنهادهایی در امتداد پیش گیری از شیوع ویروس کرونا اشاره کرد: استراتژی های کلی باید به نحوی طراحی شوند که مردم کارهای روزمره خودرا در کوتاهترین زمان ممکن و اکثرا به صورت آنلاین انجام دهند تا از خروج غیرضروری مردم از منزل جلوگیری شود. باید به سمت افزایش دسترسی و کارایی در دولت الکترونیک پیش برویم. متاسفانه شاهد این هستیم که مردم و خصوصاً افراد میانسال و سالخورده برای امرارمعاش و تامین مایحتاج ضروری و پرداخت به امور اداری و ضروری خود از منزل خارج و در محیط های پر تردد و آلوده همچون ادارات و بانکها قرار می گیرد. باید دانست تا زمانی که تسهیلات مناسب اجرائی دراین زمینه تخصیص داده نشود متاسفانه امکان جلوگیری از حضور مردم در جامعه و اماکن پر خطر وجود نخواهد داشت و مردم و خصوصاً سرپرستان خانواده بهر دلیلی از منزل خارج خواهند شد و در معرض مبتلاشدن به این ویروس قرار می گیرند.
این متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه مطرح کرد: اینکه از مردم انتظار رعایت پروتکل های بهداشتی را داشته باشیم در صورتیکه حمایتی در تامین این وسایل بهداشتی برای اقشار کم درآمد در نظر گرفته نشود، یقینا اجرای درست این دستورات بهداشتی را به چالش کشیده خواهد شد. برای مثال اینکه از مردم بخواهیم ماسک بزنند اما ماسکی برای آنها تهیه نشود و به صورت یارانه ای در اختیار خانوار قرار نگیرد نمی توان انتظار داشت که همه از ماسک های استاندارد همیشه و همه جا استفاده کنند.
وی خطاب به مسئولین اظهار داشت: بسیار بهتر خواهد بود اگر برای مردم تسهیلات بهداشتی، درمانی، سامانه های آنلاین برای انجام کارهای روزمره و خصوصاً اداری با تکامل دولت الکترونیک فراهم گردد تا مردم با خیالی راحت در خانه مانده و کارهای خودرا انجام دهند. گفتنی است اینکه آموزش و پرورش به سمت آموزش مجازی رفته کار بسیار پسندیده و تصمیم کاملا به جایی بوده است چونکه باعث شده است سلامت دانش موزان و متعاقب آن سلامت خانواده ها به خطر نیافتد و این کار از خیلی از مرگ و میرهای احتمالی جلوگیری کرده است.

هر علایم جدید نشان دهنده ابتلای احتمالی به کروناست
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی از آلرژی های فصلی و راه های جلوگیری از بیماری های تنفسی سخن به میان آورد و عنوان کرد: هر ساله با آغاز فصل سرد شاهد شیوع بیماری هایی همچون سرماخوردگی، آنفلوآنزا، تشدید بیماری های تنفسی و آلرژیک هستیم که امسال در کنار این بیماری ها وقتی اپیدمی کرونا مطرح می شود و با وجود شباهت در علائم اولیه این بیماری ها، همه چیز از پیشگیری گرفته تا درمان پیچیده تر میشود و یقینا عزم بالاتری برای جلوگیری از پیشرفت بیماری ها لازم خواهد بود.
صفری اشاره کرد: در زمان اپیدمی، اکثرا علایم بیماری های تنفسی را همیشه به نفع آن اپیدمی در نظر می گیریم مگر اینکه خلاف آن ثابت شود و این یک نکته طلایی است. پس به مردم و همکارانم سفارش می کنم که علائم تنفسی و همچنین هر مشکل جدید همچون خستگی، کوفتگی، تب، لرز، علائم گوارشی و بی اشتهایی را حتما باید بعنوان مبتلاشدن به کرونا در نظر گرفته شود و فقط پس از مراجعه به پزشک و اطمینان از اینکه کرونا رد شده ست به سایر تشخیص های بیماری ها بپردازیم.
وی سهل انگاری را یکی از بزرگترین اشتباهات بیماران دانست و بیان کرد: بیماران در زمانی که علائم جدی بیماری شروع نشده بعنوان یک فرد ناقل در جامعه، محل کار و خانه حاضر می شوند و به همین سادگی موجب انتقال این ویروس به سایر همکاران و عزیزانشان شده پس این افراد (افراد بدون علامت یا دارای علایم خفیف بیماری) در شرایط کنونی نقش بسیار مهمی در روند صعودی یا نزولی این اپیدمی بازی می کنند.
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی سفارش اکید کرد: اگر تب، لرز و مشکل بالینی جدیدی برای فردی به وجود آمد (در اسرع وقت حتی پیش از ویزیت پزشک و آماده شدن نتایج آزمایشات) حتما در نخستین فرصت قرنطینه خودرا آغاز نموده و حداقل ۱۰ روز تماس نزدیک به هیچ کسی نداشته باشد، ماسک بزنند و دورکاری انجام دهند. در این شرایط باتوجه به زندگی آپارتمانی و متراژ کوچک خانه ها، نیاز است که همه افراد خانواده ماسک زده و فرد بیمار در یک اتاق ایزوله شود و از سرویس بهداشتی جداگانه بهره برده و اهتمام کند خط حرکتی مشخصی در منزل داشته باشند و ترجیحا در همه جای خانه رفت و آمد نکنند و از بشقاب و لیوان و... مخصوص خودشان استفاده کنند.
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات جراحی های مغز و اعصاب و عملکردی بیمارستان شهدای تجریش در پاسخ به این پرسش که آیا بیماری های فصلی با کرونا همپوشانی دارند؟ اظهار نمود: ممکنست بیماری های فصلی با یکدیگر همپوشانی داشته باشند برای اینکه در مراحل اولیه علایم آنها به یکدیگر بسیار شبیه است و شاید وجود تب، لرز و بدن درد نکته مهمی باشد که باید به آن دقت بیشتری شود و هر علائم جدید نشان دهنده ابتلای احتمالی به کروناست.
وی درباره شباهت علائم کرونا، آنفلوآنزا و سرماخوردگی به ایسنا اظهار داشت: چون افتراق هر سه آنها دشوار است و شاید در آغاز هر بیماری علائم مشابه ای شاهد باشیم بدین سبب سفارش اکید می شود مردم هر علامت جدید ناتوان کننده، بدحال کننده، خسته کننده را حتما جدی بگیرند و حتما اول کرونا در نظر گرفته شود و سپس بیماری ها را از یکدیگر افتراق دهند و سفارش می کنم خود بیماران این افتراق را انجام ندهند و به امید اینکه فقط یک سرماخوردگی ساده است خانواده و جامعه را در معرض خطر قرار نداده و با استناد به جداول که مختلفی در شبکه های مجازی منتشر می شود تشخیص خودسرانه انجام ندهند برای اینکه اکثرا خط مشخصی بین علائم این بیماری ها وجود ندارد و هم پوشانی در علائم موجب تشخیص نادرست بیماری خواهد شد. پس اگر شما تب و لرز، احساس ضعف و بدن درد داشتید آنرا کرونا در نظر بگیرید و حتما با پزشک به صورت آنلاین یا حضوری مشورت کنید.
صفری اضافه کرد: هر سه این بیماری ها درمان اولیه حدودا مشابهی نیز دارند و درمان حمایتی و اولیه آن تقویت قوای جسمانی، افزایش مصرف مایعات، استراحت کامل در منزل، ممانعت از کار سنگین و داشتن رژیم پر پروتین و سرشار از سبزیجات خواهد بود که در طول درمان اولیه سفارش اکید به حفظ فاصله فیزیکی با اعضای خانواده و همکاران می شود. بدین سبب این سه بیماری علائم مقدماتی و درمان های مشابه دارند که بهتر است فرد مبتلا حتما تمهیدات بهداشتی را رعایت کند.

تشدید بیماری های تنفسی با آغاز فصل سرما و آلودگی هوا
این متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه در مورد ارتباط آلودگی هوا و افزایش شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: با آغاز فصل سرد و آلودگی هوا همیشه شاهد تشدید بیماری های تنفسی هستیم و در این شرایط سفارش می شود افراد مبتلا به بیماری های مزمن تنفسی در منزل بمانند و خصوصاً فعالیت فیزیکی زیاد در این هوا نداشته باشند.
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب عملکردی دانشگاه شهید بهشتی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با ایسنا در پاسخ به این پرسش که "آیا ممکنست کرونا در آینده موجب عفونت مغزی شود و عفونت مغز به سبب کرونا چقدر شایع است؟" بیان کرد: در شرایط پیشرفته کرونا و برای افرادی که در بخش مراقبت های ویژه بوده و گرفتار ضعف عمومی و افت عملکرد ریوی می شوند و تحت درمان های پیچیده کمک تنفسی و سایر درمان های دارویی هستند؛ ممکنست ارگان های دیگر بدن نیز گرفتار نارسایی و افت عملکردی شوند و نهایتا به درگیری سیستم اعصاب مرکزی و محیطی نیز منتج شود.
وی افزود: ممکنست کرونا موجب تغییر شرایط سیستم انعقادی بدن گردیده و شاهد سکته یا انعقاد یا آمبولی در بعضی از بیماران کرونایی باشیم پس شاید بیمار کرونایی گرفتار عوارض مغزی شود اما اینکه کرونا مستقیما روی مغز تغییر ایجاد کند فعلا در حال بررسی و پژوهش است اما احتمال می رود یکسری التهاب های عصبی برای بیماران ایجاد کند که مطالعات بیشتری دراین زمینه باید صورت گیرد.
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان این مطلب که شاهد درگیری های محیطی اعصاب بوده ایم اشاره کرد: درگیری اعصاب محیطی اندام تحتانی و به صورت نادر بروز علایمی مانند "گیلن باره" تا حالا گزارش شده است و همین طور درگیری سیستم بویایی و چشایی یکی دیگر از درگیری های عصبی به شمار می آید که در طول زمان و به تدریج بهبود پیدا می کند.

برای درمان در خانه ابتدا علائم خطر را بشناسیم
صفری با سفارش اکید در خصوص اینکه برای درمان در خانه حتما باید علائم خطر را بشناسیم، اظهار داشت: برای درمان کرونا زمان تشخیص، زمان مراجعه و زمان درمان اولیه و پیش گیری از انتقال به دیگران بسیار مهمست.
وی اشاره کرد: علایم خطر را بشناسید و به مردم علائم خطر را یاد دهید. باید به بیماران آگاهی لازم داده شود و گفته شود که چه زمانی باردیگر به پزشک مراجعه کنند، چه موقع پیگیر علایمشان باشند، چه موقع درگیری شدیدی با بیماری پیدا کرده و چه زمانی باید حتما پیگیری جدی برای ویزیت مجدد توسط متخصص عفونی، مراقبتهای ویژه و ریه داشته باشند. متاسفانه اکثرا به بیماران گفته می شود که به منزل بروید و داروهای معمول خودرا مصرف کنید و همین مورد سبب می شود بیماران موضوع را سهل می گیرند و با شدید شدن علائم تصور می کنند جزیی طبیعی از درمان است و این موجب می شود که بیمار با تاخیر به پزشک مراجعه و متاسفانه با درگیری وسیعتری در ریه مراجعه می کنند.
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی به تشریح علائم خطر پرداخت و به ایسنا اظهار داشت: برای شناسایی علائم خطر در ابتدا باید بدانیم چه کسانی در معرض خطر بیشتر این بیماری هستند. افراد دارای بیماری زمینه ای قلبی، ریوی، کلیوی و کبدی و بیماران دیابتی، فشار خونی، تنفسی و همین طور کودکان زیر ۶ سال و افراد بالای ۶۰ سال در گروه پر خطر این بیماری قرار می گیرند و باید جدی تر به علائم این افراد پرداخته شود.
وی اضافه کرد: حتما در خانه تب سنج و دستگاه برای ارزیابی اکسیژن بدن (اگر خودتان متوجه تنگی نفس می شوید نیاز به این دستگاه نیست) داشته باشید. هر ۶ یا ۸ ساعت تب و اکسیژن بدن خودرا اندازه گیری کنید و اگر پس از ۴ یا ۵ روز گرفتار تب مجدد یا لرز مجدد شدید شده و حس می کنید در حال بدتر شدن هستید بطور مثال احساس می کنید که مانند قبل نمی توانید از پله بالا بروید یا احساس سنگینی نفس کردید یا گرفتار ضعف عمومی شده اید حتما به پزشک مراجعه نموده و در صورت تجویز پزشک سی تی اسکن انجام شوند تا میزان درگیری ریه را متوجه شویم.
صفری اظهار نمود: این نوید را می توانم بدهم که اگر ریه درگیر نشود سایر مسایل جانبتی بیماری مانند ضعف عمومی و مسایل گوارشی قابل حل است پس حتما مراقب باشید اگر گرفتار تنگی نفس یا سنگینی قفسه سینه و افت اکسیژن خون اتفاق افتاده حتما به پزشک مراجعه کنید و این موارد را سهل نگیرید. توجه داشته باشید اگر قبلا ۱۰۰ قدم راه بدون خستگی و توقف راه میرفتین و الان نمی توانید این کار را به آسانی انجام داده و گرفتار نفس نفس زدن می شوید حتما به پزشک مراجعه کنید.

کرونا را با یک عزم عمومی در جامعه می توان شکست
این پزشک متخصص بیهوشی، درد و مراقبت های ویژه، درباب مراقبت از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ توضیح داد: اگر بیماری در سطح خفیف باشد یعنی بیمار با تب یک روزه و حتی چند ساعته و شروع بدن درد مراجعه کند، پس از انجام تست پی سی آر و محرز شدن کرونا، مراقبت ها را شروع می نماییم که اصلی ترین مراقبت ها، قرنطینه و استراحت کامل در منزل است.
وی افزود: در ایام اول همه بیماران شاید علائم خفیف داشته باشند، در صورتیکه در بعضی افراد کم کم علائم تشدید شده و به سمت متوسط و گاهی شدید می رود، بدین سبب در ایام اول مراقبت در منزل، استراحت، مصرف مسکن هایی برای کاهش درد و مصرف مایعات می تواند درمان حمایتی خوبی برای بیمار باشد.
این پزشک متخصص افزود: درمان ضد درد برای این بیماران در کنار تقویت سیستم ایمنی و تامین ویتامین های مورد نیاز انجام می شود. البته در بعضی مواقع که حالت تهوع و بی اشتهایی ایجاد می شود و بیمار بطور کلی تحمل غذایی ندارد، به تدریج گرفتار ضعف جسمانی پیشرونده می شود که باید با سرم تراپی و تامین مواد غذایی پرکالری و پر پروتئین برطرف شود.
عضو مرکز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب عملکردی دانشگاه شهید بهشتی، با اشاره به اینکه پس از روزهای پنجم و ششم که بیماری به اوج خود می رسد، گاهی علائم بیمار از حالت خفیف درآمده و به سمت متوسط می رود، اشاره کرد: در این شرایط بیمار گرفتار درگیری های خفیف ریوی و سرفه، تشدید علائم ریوی و گوارشی و حتی در مواقع نادر مشکلات عصبی می شود.
وی با اعلان اینکه کرونا را با یک عزم عمومی در جامعه می توان شکست و مرگ و میر ناشی از آنرا کم کرد، اشاره کرد: حالا در خیلی از بیمارستان ها شاهد پذیرش زیاد بیماران بدحال برای بستری در بخش های ویژه هستیم و باتوجه به کمبود این تخت ها می توان قسمتی از این درمان حتی در مراحل پیشرفته را در منزل تحت نظر تیم های تخصصی و فوق تخصصی در منزل مدیریت کرد و با فراهم کردن تجهیزات لازم و مستقر شدن پرستار در منزل و رابطه مستمر با پزشک می توان درمان را انجام داد.
این متخصص بیهوشی، درد و مراقبت های ویژه اشاره کرد: بیماری کرونا بغیر از کار افتادگی و نگرانی از سلامتی، بار مالی گاها زیادی را روی دوش یک خانواده به وجود می آورد. بدین سبب بهترین راه مقابله با این بیماری همچنان پیشگیری بوده و سفارش می کنم مردم تا جای ممکن تمام پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده تا سلامت خود، خانواده و در نهایت جامعه خودرا حفظ نمایند و از هزینه های مالی، جانی و اجتماعی و حتی عاطفی جلوگیری کنید.
منبع:

1399/08/06
22:47:32
5.0 / 5
1835
تگهای خبر: آموزش , اعصاب , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی