عضو كمیته علمی ستاد ملی مقابله با كرونا:

تاریخ دقیق تولید واكسن كرونای ایرانی معین نیست

تاریخ دقیق تولید واكسن كرونای ایرانی معین نیست

دکتر ایزی: کرمان بعد از همه گیری ویروس کرونا پژوهشگران شرکت های دارو سازی در سراسر جهان کار برای تولید واکسن کووید 19 را آغاز کردند و که در این راستا و با بیان سازمان بهداشت جهانی 150 واکسن کرونا الان در دنیا در دست ساخت است اما در این میان تنها 4 واکسن آخرین مراحل کارآزمایی بالینی را با موفقیت پشت سرگذاشته است و در راه گرفتن تاییدیه های لازم از سازمان های نظارتی قرار دارند.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، واکسن فایزر: طبق نتایج به دست آمده اثربخشی ۹۵ درصد در مقابل بیماری کووید ۱۹ برای این واکسن گزارش شده است. در ساخت این واکسن فناوری جدیدی برای ایجاد فاکتور ایمنی به کار رفته است که شامل استفاده از RNA یعنی قسمتی از فتوژنتیک خود ویروس می باشد که موجب می شود این نوع واکسن ها سریع تر از واکسن های سنتی تولید شوند.
به گفته متخصصان، نقطه ضعف واکسن فایزر این است که بدن به سرعت واکسن هایی با این ساختار را تحریک نمی کند و باید تزریق گوناگون داشته باشد و بنا بر این فایزر دو تزریق با فاصله سه هفته تزریق را عنوان کرده ضمن آنکه نقطه ضعف دیگر فایزر این است که باید در دمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود.
واکسن مودرنا: واکسن دیگری که الان در انتظار تاییدیه توزیع گسترده است، واکسن مودرنا می باشد. نتایج تحقیقات این واکسن نشان میدهد که واکسن مودرنا اثر بخشی ۹۴.۵ درصدی دارد. واکسن مودرنا مانند فایزر بر طبق تکنولوژی جدید mRNA است اما این نباید مانند شرکت فایزر در دمای خیلی سرد نگهداری شود که در نتیجه توزیع آن آسان تر خواهد بود. این واکسن در دمای استاندارد یخچال یعنی ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد نگهداری و می توان در دمای منفی ۲۰ درجه سانتیگراد تا ۶ ماه نگهداری شود.
واکسن آکسفورد بریتانیا: پژوهشگران انگلیسی اعلام نمودند این واکسن نتایج درخشانی کسب کرده است و آماده استفاده است. این واکسن از ویروس حامل یعنی ویروس تعدیل یافته از نظر ژنتیکی تولید شده و اثر بخشی آن بین ۶۲ تا ۹۰ درصد گزارش شده است. واکسن آکسفورد را می توان در دمای یخچال نگهداری کرد بدین سبب زیرساخت های نگهداری از این واکسن به سرعت فراهم می شود و جابجایی آن آسان است.
واکسن "اسپوتنیک وی" روسیه: این واکسن روسی بر طبق یک ناقل ویروسی و بر طبق ویروس عامل سرماخوردگی در انسان طراحی شده است. این واکسن در دمای معمولی یخچال نگهداری می شود و طبق اعلام مسئولین روسی اثربحشی این واکسن ۹۲ درصد است.
واکسن CoronaVac محصول شرکت سیواک چین: واکسن غیرفعالی است که از بخش های ویروس مرده تولید شده است. مزیت این واکسن مانند واکسن روسی این است که در دمای ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد نگهداری می شود و بگفته مسئولین چینی اثربخشی آن ۹۰ درصد است.
سه واکسن کرونای شرکت های دانش بنیان ایران مقرر است تا اختتام دی ماه مجوز ورود به فاز انسانی تولید واکسن را دریافت نمایند. علاوه بر این تحقیقات تولید یک واکسن دیگر بطور مجزا توسط بنیاد برکت در حال انجام می باشد.
واکسن کرونای ایرانی که مجوز آزمایش انسانی را دریافت کرده همانند واکسن چینی از ویروس کشته شده بهره برده است. واکسن غیرفعال ستاد اجرائی فرمان امام (ره) بعنوان نخستین واکسن ایرانی با دریافت کد اخلاق عملا وارد مطالعه بالینی شده است و تیم تحقیقاتی این واکسن اعلام نموده اند این واکسن در مرداد ۱۴۰۰ به تولید انبوه خواهد رسید.
دکتر "مینو محرز" عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت و گو با ایسنا درباره آخرین وضعیت واکسن ایرانی اظهار داشت: تعدادی واکسن در کشور ما در مراحل رسیدن به تولید است. بنده اذعان می کنم ما در تهیه واکسن بدبختیم. هر ساله برای تهیه واکسن آنفلوآنزا و حتی کم کم برای تهیه واکسن ویژه بچه ها مقداری عقب هستیم برای اینکه به سبب تحریم های ظالمانه ضد کشور، واکسن به ما نمی دهند پس ما باید در زمینه تولید واکسن برای کودکان و بزرگسالان خودکفا شویم.
وی افزود: خوشبختانه تکنولوژی تولید واکسن را در کشور در اختیار داریم و نیروهای باهوش و متخصصی نیز در این عرصه در کشور وجود دارد که علم تولید واکسن را دارند و اگر تکنولوژی در اختیار آنها قرار دهیم اساسا می توانیم به تولید واکسن دست پیدا نماییم که این اتفاق زمینه شروع ساخت واکسن در ایران خواهد بود و شرایط این مهم در کشور حالا آماده شده است.
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره وضعیت تولید واکسن کرونای ایرانی نیز اظهار داشت: کارآزمایی بالینی نخستین واکسن ایرانی که تاییدیه کمیته اخلاق را دریافت کرده، الان در حال اجراست.
محرز با اشاره به اینکه تمامی واکسن های ایرانی در WHo ثبت شده اند اضافه کرد: علت اینکه بنده این کار را قبول کردم این بود که می خواستم کارآزمایی بالینی این واکسن ها زیر نظر خودم صورت گیرد تا بتوانم در صورت رسیدن به مرحله استفاده عمومی و گسترده به آسانی به مردم بگویم که می توانند این واکسن را بزنند.
وی با اعلان اینکه نمی دانیم که آزمایشات واکسن کرونای ایرانی چه زمانی به مرحله نهایی و نهایتا تولید خواهد رسید، در ادامه خطاب به افرادی که از واکسن ایرانی می ترسند، اظهار داشت: واکسن های ایرانی کرونا که الان در دست اقدام می باشند، از ویروس های ضعیف شده هستند و سالیان درازی است که ما از واکسن های ویروس ضعیف شده استفاده می نماییم و مانند mRNA که یک واکسن جدیدی می باشد که تازه به بازار آمده باشد و نمی دانیم چه مشکلات و عوارضی برای ما ایجاد می کنند، نخواهد بود.
محرز با ابراز امیدواری از اینکه مردم دنیا از این بدبختی به زودی نجات پیدا کنند، اشاره کرد: مردم مطمئن باشند که مراحل تولید واکسن ایرانی با نهایت دقت انجام می شود و بعد از دریافت مجوزهای لازم از سازمان بهداشت جهانی به تولید انبوه خواهد رسید اما به صورت دقیق نمی توانیم عنوان نماییم که چه زمانی واکسن ایرانی به مرحله نهایی آزمایشات و تولید انبوه خواهد رسید.
1399/09/23
14:20:04
5.0 / 5
1191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی