غلبه بر همه گیری کووید-۱۹ چگونه خواهد بود؟

غلبه بر همه گیری کووید-۱۹ چگونه خواهد بود؟

بعد از گذشت ماه ها از زمان شروع همه گیری کووید-19 در جهان و سردرگمی بشر از تعیین زمان اختتام این بیماری، شواهدی مشاهده شده در خصوص اینکه هیچ گاه لحظه پیروزی واکسن ها مقابل انواع سویه های کروناویروس یا غلبه بشریت بر این بیماری فرا نخواهد رسید.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، تعداد موارد ابتلای جدید به بیماری کووید-۱۹ همچنان در سراسر جهان بالاست و این درحالیست که تعداد زیادی از افراد حداقل یک دُز از واکسن را دریافت کرده اند. کشورهایی مانند استرالیا و نیوزیلند که بطور کلی اهتمام در جلوگیری از گسترش بیماری داشتند حالا چگونگی زندگی با این ویروس را یاد می گیرند.
نقشه جهان یک تخته شطرنجی از محدودیت های مختلف، سیاست های مرزی و آمار مبتلایان است. آمار روزانه موارد مبتلاشدن و فوت ناشی از کووید-۱۹ در جهان در حدود آمار یک سال قبل است.
"جرمی فرار" از متخصصان برجسته بیماریهای عفونی در انگلیس در پاسخ به این پرسش که اختتام همه گیری به چه شکل خواهد بود، گفته است که مشابه با وضعیت دانمارک خواهد بود. دولت دانمارک به سبب میزان بالای واکسیناسیون (۷۶ درصد از کل جمعیت و ۸۷ درصد از جمعیت افراد بالای ۱۲ سال) تمام محدودیت ها را برداشته است. ویروس هنوز در این کشور درحال گسترش است و بطور متوسط ​​روزانه یک تا دو نفر در دانمارک فوت می کنند. اما موارد مبتلاشدن به نوع شدید بیماری به نسبت پایین است.
وی اظهار داشت: فکر می کنم ویروس برای همیشه باقی خواهد ماند. نمی توانیم موارد فوتی را به صفر برسانیم. اما با واکسیناسیون جهانی، ایمنی طبیعی و آزمایش و درمان بهتر و همین طور دسترسی به واکسن های تقویت کننده و واکسن های نسل دوم، برخی کشورها می توانند به نقطه ای برسند که خطر محدود شود.
هرچند بگفته این متخصص بیماریهای عفونی، ایالات متحده با نرخ واکسیناسیون پایین و میزان مهاجرت زیاد، دوره سخت تری را در پیش خواهد داشت. همین طور می توان به کشورهایی مانند هند اشاره نمود که حدودا نیمی از جمعیت دُز نخست واکسن را دریافت کرده اما هنوز ۷۰۰ میلیون نفر مانده تا تزریق دُز نخست تکمیل شود. در کشورهایی همچون افغانستان و جمهوری کنگو نیز تعداد افرادی که دُز اول واکسن را دریافت کرده اند بسیار پایین است.
به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایگاه خبری آکسیوس، از طرف دیگر در استرالیا، نیوزیلند و تعدادی از کشورهای جنوب شرقی آسیا که هیچ گاه با شیوع گسترده بیماری مواجه نبوده اند خروج از شرایط همه گیری مشکل است برای اینکه از ایمنی طبیعی کمی برخوردار می باشند و بنابراین، تنها راه خروج آنها واکسیناسیون ۱۰۰ درصدی است.1400/07/20
22:38:03
0.0 / 5
268
تگهای خبر: بیماری , درمان , كرونا , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی