تایید شیوع آبله میمونی در ۱۱ کشور

تایید شیوع آبله میمونی در ۱۱ کشور

خراسان رضوی برمبنای بیانیه روز جمعه سازمان بهداشت جهانی، حدود 80 مورد مبتلاشدن به آبله میمونی در شیوع اخیر آن در 11 کشور تایید شده است.


به گزارش سی ان بی سی، سازمان بهداشت جهانی اعلام نمود: شیوع آبله میمونی غیرمعمول است برای اینکه در کشورهایی شایع شده که ویروس آندمیک نیست. بگفته این سازمان، احیانا در ایام آینده با گسترش نظارت، موارد بیشتری گزارش خواهند شد.
این آژانس اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی با کشورهای لطمه دیده و سایرین برای بسط نظارت بر بیماری و یافتن آن همین طور پشتیبانی از افرادی که ممکنست تحت تاثیر این بیماری قرار گیرند، همکاری می کند و در مورد نحوه مدیریت بیماری راهنمایی عرضه خواهد کرد.
بگفته ارتش آلمان، کشورهای اروپایی ده ها مورد را در بزرگترین شیوع آبله میمون در این قاره تایید نموده اند.
ایالات متحده حداقل یک مورد و کانادا دو مورد را تایید کرده است. بگفته سازمان جهانی بهداشت، آبله میمونی بطور معمول در جنگل های بارانی آفریقای مرکزی و غربی، جایی که حیوانات حامل ویروس در آن زندگی می کنند، یافت می شود.
بگفته مرکز کنترل و پیش گیری از بیماری، آبله میمونی بیماری است که ازطریق یک ویروس از خانواده آبله ایجاد می شود اما به اندازه آبله شدید نیست. با این وجود، برمبنای مشاهدات در آفریقا، آبله میمونی می تواند منجر به مرگ یک نفر از هر ۱۰ نفری شود که برمبنای مشاهدات در آفریقا به این بیماری مبتلا می شوند.
برمبنای مطالعات مشاهده ای در آفریقا و طبق گفته سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و پیش گیری از بیماری، واکسن آبله ۸۵ درصد در پیش گیری از آبله میمونی، موثر است.
آبله میمونی بوسیله تماس نزدیک با افراد، حیوانات یا مواد آلوده به ویروس منتقل می شود. بوسیله پوست خراشیده، مجاری تنفسی، چشم ها، بینی و دهان وارد بدن می شود. بااینکه اعتقاد بر این است که انتقال انسان به انسان بوسیله قطرات تنفسی نیز اتفاق می افتد، این روش به تماس چهره به چهره طولانی مدت نیاز دارد برای اینکه طبق نظر مرکز کنترل و پیش گیری از بیماری، قطرات تنفسی نمی توانند بیش از چند فوت حرکت کنند.
بگفته مرکز کنترل و پیش گیری از بیماری، آبله میمونی بطور معمول با علائمی مشابه آنفلوآنزا همچون تب، سردرد، دردهای عضلانی، لرز، خستگی و تورم غدد لنفاوی آغاز می شود. طی یک تا سه روز بعد از شروع تب، بیماران گرفتار بثوراتی می شوند که از صورت شروع شده و به سایر قسمت های بدن توسعه پیدا می کند. این بیماری بطور معمول حدود دو تا چهار هفته طول می کشد.
سازمان بهداشت جهانی اشاره کرد: از آنجا که آبله میمونی بوسیله تماس نزدیک توسعه پیدا می کند، باید بر افراد لطمه دیده و تماس نزدیک آنها متمرکز شد. کارکنان مراکز درمانی، اعضای خانواده و شرکای جنسی افرادی که به این ویروس مبتلا هستند در معرض خطر بیشتری برای مبتلاشدن به بیماری هستند.
مرکز کنترل و پیش گیری از بیماری روز چهارشنبه یک مورد آبله میمونی در ماساچوست را تایید نمود. این شخص بتازگی با استفاده از وسیله حمل و نقل شخصی به کانادا سفر کرده بود. برمبنای بیانیه وزارت بهداشت، شهر نیویورک نیز درحال بررسی موارد احتمالی آبله میمونی است.
ایالات متحده در سال ۲۰۰۳ شیوع آبله میمونی را شاهد بود، نخستین مورد در خارج از آفریقا، در اثر تماس انسان با سگ های آلوده که بعنوان حیوان خانگی نگهداری می شدند، بوجود آمد. این شیوع منجر به بالای ۷۰ مورد بیماری شد.1401/02/31
13:34:22
0.0 / 5
331
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی