واسکولیت چیست و چه افرادی در معرض مبتلا شدن هستند؟

واسکولیت چیست و چه افرادی در معرض مبتلا شدن هستند؟

به گزارش دکتر ایزی، بنابر گزارش مرکز تخصصی ˮمایو کلینیکˮ (Mayo Clinic) در آمریکا، ˮواسکولیتˮ (تورم رگ های خونی) یک اختلال خودایمنی نادر در جهان است و در فرد مبتلا به آن، رگ های خونی گرفتار التهاب می شوند که سبب ضخیم شدن رگ های خونی می شود.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، این وضعیت در نهایت می تواند جلوی جریان عادی خون را بگیرد و به اندام ها صدمه برساند.
بیشتر انواع واسکولیت نادرند و این بیماری می تواند بر یک یا چند اندام تأثیر بگذارد.
بنابر گزارش این مرکز تخصصی، برخی از علائم این بیماری شامل سردرد، کاهش وزن، خستگی، تب و دردهای عمومی بدن می شود.
غیر از علائم عمومی تر واسکولیت، برخی از علائم خاص تر هم امکان دارد شامل صدای زنگ در یک گوش و درد معده پس از غذا خوردن باشد.
بعضی از افراد مبتلا به این اختلال همینطور گرفتار از دست دادن موقت بینایی و احساس بی حسی یا ضعف در دست ها یا پاها شده اند.
عامل واسکولیت چیست و چه افرادی در معرض خطر مبتلا شدن هستند؟ بر اساس گزارش مایو کلینیک، علت های این اختلال خودایمنی به صورت کامل شناخته نشده است با این وجود، امکان دارد به ژنتیک افراد و سابقه پزشکی آنها ربط داشته باشد.
این بیماری همینطور می تواند ناشی از حمله اشتباهی سیستم ایمنی به سلول های رگ های خونی باشد که امکان دارد به علت مبتلا شدن به بیماری هایی مانند هپاتیت بی (B) و هپاتیت سی (C) یا سرطان های خون ایجاد شود.
در حالیکه هر کسی می تواند نشانه های واسکولیت را داشته باشد، مواردی که امکان دارد خطر مبتلا شدن به اختلال های مختلف را افزایش دهد شامل سن، سابقه خانوادگی و سابقه اختلال های ایمنی مانند لوپوس است.
داروها هم امکان دارد یک عامل خطر باشند، طبق اعلام این مرکز، هیدرالازین (hydralazine) آلوپورینول (allopurinol) مینوسایکلین (minocycline) و پروپیل تیوراسیل (propylthiouracil) امکان دارد سبب ایجاد واسکولیت شوند.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، درمان ها در اصل بر کنترل التهاب رگ های خونی متمرکزند و هرگونه بیماری زمینه ای را که امکان دارد سبب بروز واسکولیت شود زیر نظر می گیرند.
به صورت خاص، یکی از داروهای رایج که برای کنترل التهاب ناشی از واسکولیت استفاده می شود، دارویی کورتیکواستروئیدی (corticosteroid) به نام پردنیزون (prednisone) است. با اینکه انواع داروهای دیگر هم می توانند وجود داشته باشند، اما داروهایی که افراد مصرف می کنند به شدت واسکولیت آنها بستگی دارد.
منبع:

1401/05/22
10:08:02
0.0 / 5
346
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی