معاون سازمان انتقال خون اعلام كرد

ذخایر خونی کشور در وضعیت خوب

ذخایر خونی کشور در وضعیت خوب

به گزارش دکتر ایزی، معاون امور اجتماعی سازمان انتقال خون ایران ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در جهت تأمین نیاز بیماران و مراکز درمانی به خون و فرآورده های خونی، از وضعیت خوب ذخایر خونی در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: هم اکنون ذخیره کشوری با کل ذخایر سال قبل برابری کرده و حتی ۱۵ درصد هم بیشتر است.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، دکتر بلوچی در نشستی خبری اظهار داشت: مهم ترین اصل در سازمان انتقال خون، اهداکنندگان خون هستند که نقش بسیار مهمی در سازمان دارند و سالانه بالغ بر دو میلیون نفر از مردم جهت اهدای خون به مراکز ما رجوع می کنند.
وی از ایجاد معاونت اجتماعی در سازمان انتقال خون در دوره جدید اطلاع داد و اظهار داشت: حالا ساختار معاونت اجتماعی در سازمان انتقال خون تعریف و مصوب آن هم از سازمان اداری و استخدامی دریافت شده است. معاونت اجتماعی سازمان انتقال خون دارای سه اداره کل است که یکی اداره کل جذب اهداکنندگان است که در نخستین گام تفاهمنامه همکاری با اورژانس پیش بیمارستانی و جهت تأمین خون کامل با محوریت گروه خون O منفی شکل گرفت که انجام شد تا بتوان در زمان تروما و جراحات ناشی از تصادفات اقدام نمود. این اقدام عملیاتی شد و در برنامه اربعین هم این اقدام در استانهای مرزی عملیاتی شد.
وی با اشاره به اینکه تفاهمنامه های گوناگونی با مجموعه های مختلفی اتفاق افتاده، اظهار داشت: بعنوان مثال در جهت فرهنگسازی اهدای خون و ترغیب نسل جوان به اهدای خون با مرکز خدمات حوزه های علمیه تفاهمی داشتیم. سازمان انتقال خون از زمان دفاع مقدس به این ساختار قوی رسید. خیلی از اهداکنندگان از یادگاران آن زمان هستند که سن شان هم همپای انتقال خون بالا رفته است. مقداری در حوزه اهدای خون جوانان ضعیف کار کردیم که ما در معاونت اجتماعی سعی کردیم که با حوزه های مختلف در این خصوص اقداماتی انجام دهند.
بلوچی افزود: در زمینه بحث های علمی و همینطور اهدای خون با جهاد دانشگاهی همکاری داشتیم و در جهت افزایش حضور دانشجویان در عرصه اهدای خون صورت گرفت که عملیاتی شده است.
وی با اشاره به اینکه در حوزه آی تی هم اقداماتی انجام شد، اظهار داشت: پیاده سازی برنامه انبار سازمان انتقال خون در سرتاسر کشور با فناوری های نوین انجام شده است. در عین حال از آنجاییکه یکی از فضاهایی که احتیاج به اقدام داریم، حوزه نرم افزاری و ارتباطی است که طرحی برای برقراری ارتباط با اهداکنندگان خون از راه گوشیهای تلفن همراه عنوان شد که بزودی از آن رونمایی می نماییم. سازمان انتقال خون در مجموعه پنجره ملی مدیریت هوشمند قرار گرفت و به سادگی از راه این پنجره میتوان به خدمات سازمان دسترسی پیدا کنند. در زمینه سخت افزار هم اقدامات بسیاری انجام شده است. در بحث امنیت فضای شبکه و سرورها که از موضوعات مهم در انتقال خون بود هم اقداماتی انجام شد.
معاون اجتماعی سازمان انتقال خون در رابطه با میزان تولید خون و فراورده های خونی، اظهار داشت: از آغاز تیرماه تا انتهای مهر ماه ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه در سال قبل، میزان توزیع به درخواست فراورده ها را بررسی کردیم و ۸.۵ درصد نسبت به سال قبل رشد داشتیم. بعنوان مثال یکی از استان هایی که همیشه در تأمین فراورده های خون آن مشکل داشتیم، استان سیستان و بلوچستان بود و در آن همیشه گرفتار کمبودهایی بودیم و انتقاداتی بود که میزان اهدای خون و فراورده های خون در استان سیستان و بلوچستان پایین است. با فضایی که تعریف کردیم و سعی کردیم ذخایر خون را در کشور مدیریت نماییم، از تیر ماه تا مهر ماه ۱۴۰۱ ذخایر استان سیستان و بلوچستان در بعضی مواقع به ۱۳ روز هم رسیده است؛ به این معنا که اگر یک مرکزی در این استان تعطیل شود، باز هم آن استان می تواند کل نیازهای استان را طی ۱۳ روز تأمین کند.
وی اضافه کرد: این در شرایطی است که پیش از این وضعیت خون و فرآورده های خون در استان سیستان و بلوچستان همیشه در وضعیت بحرانی و قرمز بود که خوشبختانه حالا وضعیت مناسبی دارد. شاهد حرف های من هم نامه رئیس انجمن تالاسمی ایران به وزارت بهداشت بود؛ چونکه یکی از مهم ترین مصرف کنندگان فراورده های خون، تالاسمی ها هستند که در این حوزه در استان سیستان و بلوچستان همیشه گرفتار مشکل بودیم. طبق نامه رسمی رئیس انجمن تالاسمی، فراورده های مورد نیاز بیماران تالاسمی به صورت ۱۰۰ درصد تأمین شده است.
وی در زمینه توزیع بیمارستانی فراورده های خونی هم اظهار داشت: در زمینه توزیع بیمارستانی فراورده های خون هم در همین زمان ۵.۴ درصد رشد را شاهد بودیم. نکته دیگری که در تاریخ انتقال خون مهم می باشد، اینست که وقتی بیمارستان ها از ما برای فراورده های خون مورد نیازشان درخواستی دارند، ما در استان ها توانایی مشخصی برای پاسخ دهی به این درخواست ها داریم. با افتخار اعلام می نماییم که بر مبنای بررسی میدانی در اغلب استان های کشور ما حدود ۱۰۰ درصد نیازهای بیمارستانی از جانب سازمان انتقال خون درحال تأمین است که به این معناست که هیچ عمل بیمارستانی نیست که به علت نبود فراورده های خون تعطیل شود. استان سیستان و بلوچستان، خوزستان و فارس ۹۹ درصد نیازهایشان تأمین شده است. در مقایسه با سال قبل هم در این حوزه رشد داشته ایم.
بلوچی افزود: میزان میانگین موجودی نسبت به روز در کشور هم افزایش پیدا کرده است. با تمام زحماتی که کشیده شده، باتوجه به نزدیکی به فصل سرما و آنفلوآنزا و... نیاز داریم که مردم در پایگاه های ما جهت اهدای خون حضور یابند. پیش از این بارها از راه رسانه ها برای اهدای خون از مردم دعوت می شد که مردم هم به صورت هیجانی رجوع می کردند، اما در این دوره چنین چیزی را نداشتیم که نشان داده است کار فرهنگی سازمان قابل قبول بوده و وضعیت کشور در شرایط خوبی است؛ به صورتی که در سال ۱۴۰۰ میزان موجودی خون ما ۴.۹ روز بود که حالا این میزان به ۹.۲ روز رسیده است که نشان داده است ۴.۳ روز رشد ذخایر داشتیم.
وی اظهار داشت: از اقدامات دیگرمان تأمین خون کم لکوسیت بیماران تالاسمی استان سیستان و بلوچستان بود که اتفاق مناسبی بود. خوشبختانه در زمینه خون های کم لکوسیت مشکلات را حل کردیم. در عین حال در زمینه تدوین برنامه های جدید هم اقدام کردیم و دستورالعمل هایمان را به روز کردیم. اقداماتی هم در زمینه دعوت داوطلبان اهدای خون از راه سیستم های نرم افزاری بود که در حال انجام می باشد. پویش های زیادی را هم اجرا کردیم.
بلوچی در رابطه با جلب مشارکت های مردمی هم اظهار داشت: با همت همکاران توانستیم در شهر جدید پرند زمینی را با مساحت ۱.۵ هکتار از مرکز شهرداری آنجا تحویل بگیریم که به صورت مجانی واگذار شد. مقرر شد آن مجموعه را با کمک خیرین در بنایی با حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع بعنوان مرکزی بین المللی، انبار استراتژی سازمان و بزرگترین سردخانه نگهداری فراورده های پلاسمایی را در آنجا داشته باشیم. چند خیر تقبل کردند که ساخت مرکز اهدای خون اولیه را برعهده بگیرند که کلنگ کار خورده شد و خاکبرداری انجام شده و آماده ساخت شده است. امیدواریم با کمک خیرین این پروژه پیش رود.
بلوچی اضافه کرد: کارهای بزرگی هم از جانب خیرین در استان ها انجام شده است. بعنوان مثال در کرمان در حوزه های مختلفی خیرین کمک کردند. در استان فارس هم در فیروزآباد تفاهمی را امضا کردیم که ۱۲ میلیارد برای ساخت پروژه زمین گرفته شده است. مرکزی در لامرد هم داشتیم که سالیان زیادی معطل راه اندازی و تجهیز بود که این مرکز هم افتتاح شد.
وی تصریح کرد: هم اکنون ذخیره کشوری ما با کل ذخایر سال قبل برابری کرده و حتی ۱۵ درصد هم بیشتر است.
به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، همینطور دکتر سالک مقدم معاون فنی و تکنولوژی های جدید سازمان انتقال خون هم در این جلسه خبری اظهار داشت: سازمان انتقال خون سازمانی افتخار آفرین برای کشور است. ایران در میان کشورهای مدیترانه شرقی، نخستین کشوری است که ۱۰۰ درصد اهدای خونش داوطلبانه است. باتوجه به بازرسی های گوناگونی که از اتحادیه اروپا از مراکز انتقال خون انجام شده، به ما یک گواهی GMP دادند که نشان داده است روند تولید ما کاملا استاندارد است و خروجی نهایی با اطمینان کامل قابلیت استفاده دارد. یعنی از پذیرش اهداکننده، دریافت خون، آزمایشات و... در فرایندی استاندارد صورت می گیرد و بنابراین فراورده های پلاسمایی ما برای تولید دارو قبول می شود و به دارو تبدیل گشته و باردیگر به کشور بازمی گردد.
وی افزود: ۹۷ درصد خون های اهدایی را به فرآورده تبدیل می نماییم. بنابراین کشور ما جزو کشورهای رده نخست دنیا در حوزه انتقال خون است. در عین حال سلامت خون ما در رده کشورهای بسیار پیشرفته است. ۴۸ سال از تاسیس سازمان انتقال خون ایران می گذرد که بسیار پرارزش است. سال قبل حدود دو میلیون اهدای خون داشتیم که به سه فرآورده هم تبدیل شدند و بر این اساس جان ۵.۵ تا ۶.۵ نفر را پارسال با این فراورده ها نجات داده ایم.
سالک با اشاره به اینکه شاخص اهدای خون در کشور ۲۴ در ۱۰۰۰ نفر است، اظهار داشت: ۵۵ درصد اهداکنندگان خون ما اهداکننده مستمر هستند. از طرفی تلاش می نماییم که اهداکنندگان بار اول را هم تشویق نماییم که وارد اهدای خون شوند. همه این فرایندها در کل کشور با ۴۱۸۴ پرسنل در حال انجام می باشد.
وی با اشاره به اینکه آزمایشات گوناگونی مانند هپاتیت، HIV، هپاتیت سی و... و. را روی خون های اهدایی نجام می دهیم، اظهار داشت: در عین حال ابتدا روش های غربالگری را به صورت دستی انجام می دادیم. بعدها سیستم اتوماتیک شد که ابتدا در تهران این اتفاق رخ داد. سپس روش ها را هم پیشرفته تر کردیم و همزمان با سایر کشورها از روش های ECL و CL بهره برده و به جز تهران برخی مراکز کشور را هم زیر پوشش این دستگاه ها قرار دادیم. در مدیریت جدید قرار بر این شد که تمام استان هایمان را با دستگاههای اتوماتیک پوشش دهیم تا غربالگری ها صورت گیرد که تا پایان سال جاری به نتیجه می رسد و کل استان هایمان زیر پوشش این دستگاه ها قرار می گیرند. انقلابی دارد در سازمان انتقال خون اتفاق می افتد که امنیت خون را بالا می برد.1401/08/25
08:22:42
0.0 / 5
399
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی