محققان پی بردند؛

داروی سرطان سینه سبب افزایش شدید قندخون می شود

داروی سرطان سینه سبب افزایش شدید قندخون می شود

دکتر ایزی: برای تعدادی از بیماران مبتلا به سرطان سینه پیشرفته، داروی alpelisib (Piqray) ممکنست مدت بقا را افزایش دهد. اما تحقیقات جدید تأیید می کند که این دارو اغلب موجب افزایش شدید قندخون می شود.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، دکتر «نیل آیینگار»، یکی از نویسندگان این مطالعه از مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ در نیویورک، توضیح داد: «این یک داروی بسیار مؤثر است که باید برای درمان سرطان سینه از آن استفاده نمائیم، اما مشکل این است که موجب افزایش قند خون می شود که می تواند اثربخشی دارو را نیز کاهش دهد».
آیینگار اظهار داشت: «این یافته ها دلیلی برای اجتناب از مصرف این دارو نیستند اما نشان می دهند که پیش از مصرف دارو، اقدامات احتیاطی لازم است. نکته کلیدی این است که قند خون بالا قابل پیشگیری است.»
Piqray که بصورت قرص مصرف می شود، یک مهارکننده کیناز است که سیگنال هایی را که موجب تکثیر سلول های سرطانی می شوند، می بندد. این دارو همراه با فاسلودکس (فولوستران)، یک داروی هورمون درمانی، برای مبارزه با تومورهایی که جهش PIK۳CA را بیان می کنند و گیرنده هورمونی مثبت و HER۲ منفی هستند، استفاده می شود.
محققان خاطرنشان کردند که این جهش ها در حدود ۴۰ درصد از سرطان های سینه یافت می شود.
سطوح بالای قند خون یا گلوکز زمانی رخ می دهد که بدن انسولین بسیار کمی داشته باشد یا نتواند به درستی از انسولین استفاده نماید و زمینه را برای دیابت فراهم می آورد.
این مطالعه شامل ۱۴۷ نفر بود که با Piqray تحت درمان قرار گرفتند. از این تعداد، بیش از ۸۰ درصد به قند خون بالا (هیپرگلیسمی) مبتلا شدند و حدود ۴۰ درصد به هیپرگلیسمی جدی مبتلا شدند.
این مطالعه نشان داد که بیشتر افراد در عرض ۱۶ روز بعد از شروع دارو گرفتار قند خون بالا شدند. این خطر در بین افرادی که هموگلوبین A۱c شأن پیش از شروع دارو بالا رفته بود بیشتر بود. هموگلوبین A۱C تصویری از قند خون در دو یا سه ماه گذشته ارائه می دهد. در بین افرادی که قند خون بالایی داشتند، دو سوم از آنها تحت درمان قرار گرفتند که بیشتر با داروی دیابت متفورمین بود.
آیینگر توضیح داد که Piqray انسولین را در سلول ها که منجر به افزایش سطح قند خون در گردش می شود، می بندد.
وی اظهار داشت: «اکنون پژوهشگران درحال بررسی این مساله هستند که چگونه رژیم های غذایی مختلف یا داروهای دیابت می توانند بر سطح قند خون در بیمارانی که از این دارو استفاده می نمایند تأثیر بگذارد.»منبع:

1402/07/06
09:18:54
5.0 / 5
185
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی