پیشگیری از بیماری روده در كودكان با كرم های نواری

پیشگیری از بیماری روده در كودكان با كرم های نواری

دكتر ایزی: تهران – مطالعه محققان دانشگاه كالگری كانادا نشان داده است ِكرم های نواری یك روش برای پیشگیری و درمان بیماری التهابی روده هستند.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، بیماری التهابی روده (IBD) برای تمام افراد مضر است؛ ولی مضرات آن برای كودكان دو چندان است؛ چراكه سبب كاهش جذب مواد مغذی می گردد و رشد كودكان را تحت تاثیر قرار می دهد. ازاین رو محققان كرم های نواری را یك گزینه درمانی برای حل این مشكل می دانند.
محققان دانشگاه كالگری در كانادا برای بررسی تاثیر كرم های نواری بر پیشگیری و درمان بیماری های روده، دو گروه از موش ها را بررسی كردند. گروه اول با كرم های نواری Hymenolepis diminuta آلوده شدند و گروه دوم بدون كرم ها باقی ماندند. بعد از 10 روز، سیستم ایمنی موش های گروه اول با انگل ها مقابله نمود و آنها را دفع كرد.
پس از این آزمایش تمام موش ها در معرض موادی قرار گرفتند كه می توانست منجر به بروز كولیت شود. كولیت نوعی بیماری التهابی روده است. موش هایی كه در معرض كرم های نواری قرار گرفته بودند، به كولیت خفیف تری مبتلا شدند. محققان معتقدند دلیل بروزكولیت، حافظه ایمونولوژیك موش ها بود. اگر بدن با تهدیدی روبرو شود و بعد از آن در معرض یك تهدید جدید و مشابه قرار گیرد، پاسخ ایمنی بدن حافظه ایمونولوژیك نام دارد. این پاسخ منجر به تولید سلول های سفید بیشتر در سیستم ایمنی می گردد.
پس از بروز كولیت، بعضی از موش های گروه اول عصاره كرم نواری دریافت نمودند. این عصاره helminth نام دارد. مطالعات نشان داده است این عصاره حافظه ایمونولوژیك موش ها را بالا می برد و منجر به تولید پروتئین های ضد التهابی بیشتر می گردد و در نتیجه علایم كولیت كاسته می شود. این دستاورد برای آزمایش انسانی نیازمند مطالعه بیشتر است.
نتایج این مطالعه در نشریه Physiology - Gastrointestinal and Liver Physiology انتشار یافته است.
علمی (6) ** 9259**1440


1396/12/13
17:30:07
5.0 / 5
4697
تگهای خبر: بیماری , درمان , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی