دانشیار دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی؛

آموزش اساس درمان دیابت است، آمار دیابتی ها در ایران

آموزش اساس درمان دیابت است، آمار دیابتی ها در ایران

دكتر ایزی: دانشیار دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، مهم ترین راهكار برون رفت از چالش های كنترل دیابت را توجه به آموزش دانست و اظهار داشت: باید پزشكان و بیماران در این زمینه آموزش های لازم را ببینند.به گزارش دكتر ایزی به نقل از مهر، دكتر سعید كلباسی، دیابت را یكی از بزرگ ترین معضلات بشر امروز خواند و اضافه كرد: امروزه مردم بیشتر از آنكه نگران بیماری های مسری باشند از بیماری های غیرواگیر می هراسند. دیابت یك بیماری عروقی است كه زمینه ساز ناراحتی های قلبی، كلیوی، بینایی، سیستم اعصاب، افسردگی های مختلف و بسیاری عوارض دیگر است.
وی، آمار فزاینده مبتلایان به این بیماری را نگران كننده دانست و اظهار نمود: آمار این بیماری مرتب در حال تغییر است. در ایران یك آمار ۴ تا ۶ درصدی تبدیل به ۸/۱۱ درصدی در بالغین شده است، ازاین رو با یك روند رشد جدی مواجه هستیم. این بیماری به علت عوارض فراوانی كه با خود به همراه دارد، هزینه های حوزه بهداشت و درمان كشور را چندبرابر می كند.
كلباسی درباره روش ها و متدهای جدیدی كه در دنیا و ایران برای این بیماری شناسایی شده است، اظهار داشت: زمانی دیابت یك داروی مشخص داشت كه همه جای دنیا همان را تجویز می كردند. در حدود ۱۷ سال اخیر بیش از ۱۱ نوع قرص و دارو برای درمان این بیماری داریم و بیش از ۱۰ نوع انسولین جدید وارد بازار شده است كه امكان یك زندگی باكیفیت و بدون عوارض را برای بیماران فراهم می كنند. خوشبختانه در سال های اخیر با همت شركت های دارویی و سازمان های بیمه گر خیلی از داروها یا مشمول بیمه شده اند یا در حال بیمه شدن هستند. وضعیت ما در دسترسی به این داورها گاهی حتی از خیلی كشورهای پیشرفته هم بهتر شده است و حتی گاهی هم وطنان ما از خارج كشور می آیند و این داروها را در كشور تهیه می كنند و می روند.
وی ادامه داد: از طرفی استفاده از داروهای بهتر و دسترسی بیشتر به مراقبت ها و درمان های مورد نیاز سبب عمر طولانی تر مبتلایان و درنتیجه افزایش هزینه های مراقبتی و پیشگیری یا درمان عوارض احتمالی در این افراد می گردد. بیمار دیابتی كه قبلا شاید تا ۶۰ سال امكان زندگی داشت اكنون امید به زندگی بیشتری پیدا كرده است و داروهای جدید، كیفیت زندگی و كمیت آن را بهبود داده اند كه نتیجه آن مراقبت و مراجعات بیشتر است.
كلباسی، مهم ترین راهكار برون رفت از چالش های عمده عرصه دیابت را توجه به آموزش دانست و اظهار داشت: باید پزشكان و بیماران در این زمینه آموزش های لازم را ببینند و با این بیماری آشنا شوند. اساس درمان در دیابت، آموزش است. در كشور ما هنوز آموزش به اندازه كافی جدی گرفته نشده است و بعنوان بخشی از روند درمان بیماران پذیرفته نشده است در حالیكه در دنیا بابت آموزش هم تعرفه ای تعیین شده است.
وی با تاكید بر نقش پررنگ سازمان های مردم نهاد در این مورد اظهار داشت: وظیفه خطیر ارتقای دانش جامعه نسبت به دیابت در دستان سازمان های مردم نهاد است. دولت با هزاران بیماری دیگر هم روبروست و بار مالی سنگینی را بر دوش می كشد. انجمن دیابت ایران ازجمله این نهادهاست كه در زمینه آموزش به پزشكان و بیماران نقش بسیار مهمی دارد و كمك برخی شركت های بزرگ دارویی مانند نوو نوردیسك كه توجه ویژه ای به آموزش دارند هم در این مورد بسیار اثرگذار است. به جرات می توانم بگویم كه خیلی از كارهای آموزشی پزشكی به كوشش امثال همین شركت های بزرگ دارویی انجام می گردد.
كلباسی درباره نقشه راه ملی دیابت اظهار داشت: متاسفانه گایدلاین ملی هنوز متولی جدی پیدا نكرده است و حدودا همه نهادها و ارگان های مرتبط موازی هم كار می كنند. باید یك شبكه دیابت سراسری با همكاری دانشگاه ها و اساتید و نهادهای مرتبط شكل بگیرد. در راس اینها، انجمن دیابت ایران قرار دارد كه باید متولی امر باشد، اتفاقی كه در همه دنیا می افتد. خوش بختانه كارهای خوبی را در این زمینه آغاز كرده ایم. كلاس های آموزشی ماهانه برای پزشكان و مردم با كمك انجمن دیابت برگزار می گردد. امیدواریم بتوانیم گام های بزرگی در كنترل بیماری دیابت در كشور برداریم.
وی تصریح كرد: اصل درمان بیماری دیابت، آموزش است كه باید استمرار بیابد و مانند كشورهای پیشرفته تعرفه ای به آن تعلق بگیرد. باید بیماران را توجیه نماییم آموزشی كه درباره رژیم غذایی، ورزش، میزان داروی مصرفی و بسیاری مسائل موثر در این امر می گیرند در كنترل بیماری آنها نقشی بسیار بزرگ دارد و درمان و كنترل این بیماری بدون آگاهی كافی و به روز درباره آن ممكن نیست.

1396/12/19
17:31:53
5.0 / 5
4905
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی