كنگره بین المللی سلامت برای صلح در شیراز برگزار می گردد

كنگره بین المللی سلامت برای صلح در شیراز برگزار می گردد

دكتر ایزی: شیراز - كنگره بین المللی سلامت برای صلح با حضور 24 نفر از دانشمندان داخلی و خارجی 18 تا 20 مهر در شیراز برگزار می شود، گردهمایی كه بیان مولفه های مدارا در فرهنگ ایرانی و اسلامی از اهداف آن اعلام شده است.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایرنا، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و دبیر علمی این كنگره روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با بیان این خبر اظهار داشت: شبكه سازی سازمان های غیر دولتی برای صلح با استفاده از سلامت، همكاری بین المللی سازمان های سلامت محور برای صلح، نقش دولت ها و سیستم های بهداشت ملی در تولید صلح و بررسی نقش متخصصان بهداشت در ساختار صلح همچون محورهای اصلی این كنگره است.
دكتر رضا ملك زاده اضافه كرد: سلامت برای صلح در خاورمیانه، آموزش پزشكی و صلح و بررسی و تبیین اخلاق پزشكی و صلح از دیگر محورهای این كنگره دو روزه است.
وی با اشاره به اینكه دراین كنگره 24 نفر از دانشمندان اروپا و آمریكای شمالی و متخصصان و دانشمندانی از كشورمان حضور می یابند، اضافه كرد: برگزاری 10 كارگروه علمی و كارگاه های مختلف از برنامه های جنبی كنگره سلامت برای صلح خواهد بود.
وی اسلام را دین رافت و عطوفت و فرهنگ ایرانی را فرهنگ مهر و صلح دانست و اظهار داشت: سراسر آیین تشیع و دین مبین اسلام مملو از عطوفت و مهر است، ائمه هدی (ع) و پیامبر رحمت (ص) آمدند تا فرهنگ مهر و عطوفت را بین مردم ترویج دهند، رسالت ما مسلمانان این است كه نگذاریم این فرهنگ تضعیف شود.
ملك زاده اظهار داشت: نباید اجازه دهیم خشونت اجتماعی در جامعه ترویج شود، خشونت فردی و اجتماعی مثل خشونت هنگام رانندگی، خشونت در رفتارهای خانوادی و خشونت با كودكان مواردی است كه به فرهنگ دینی و ایرانی ما لطمه می زند، این كنگره دراین زمینه مقالات علمی عرضه خواهد نمود.
دبیر علمی كنگره سلامت برای صلح به برخی تنش های اجتماعی و سیاسی و خشونت ها در خاورمیانه و جهان اشاره نمود و اظهار داشت: جنگها و تنشهای سیاسی همچون مواردی است كه سلامت مردم را تهدید می كند، سلامت مردم در یمن، افغانستان، عراق، سوریه، لیبی و خیلی از كشورهای دیگر با بروز تنش ها و جنگ ها تهدید شده است، پیام این كنگره محكوم كردن همه تنش ها و منازعات و چاره جویی برای رهایی بشر از تنش ها است.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اشاره به اینكه منشور حقوقی كوروش در كشورمان مبدا و مستند قابل توجهی برای صلح و مدارا عرضه كرده است اظهار داشت: باید توجه جهانی به مولفه های صلح كه ایرانی ها بنیانگذار آن بوده اند جلب شود.
وی افزود: جنگ ها، تعارضات و خشونت ها ساختار جوامع درگیر را به شدت تحت تاثیر قرار داده و به نحوی جدی زندگی بشریت را در سراسر دنیا تهدید می كند؛ این رویكردهای خشونت آمیز می توانند پیشگیری و یا حداقل محدود شوند.
به گفته ملك زاده پیشگیری و محدود سازی تعارضات و جنگ ها، نیازمند كوشش برای برقراری تماس با طرفین درگیر و انتقال مناسب نظرات طرفین و از این طریق كاهش خشونت ها در حین جنگ و تعارض می باشد. برقراری تماس با طرفین درگیر در سطوح عالی، نیازمند افرادی است كه رهبران طرفین بتوانند به ایشان اعتماد كنند. جامعه پزشكی و به صورت كلی متخصصان حوزه سلامت از دیرباز مورد اعتماد عموم و خواص جوامع مختلف بوده اند؛ چون كه به صورت معمول برای تامین سلامت و حفظ جان انسان ها تلاش صادقانه داشته اند. از این رو، تجربیات گذشته نشان داده است كه اگر این گروه از جامعه با هدف كاهش خشونت ها و پیشگیری از جنگ ها وارد عمل شوند، می توانند تا حد زیادی به این هدف دست پیدا كنند.
رئیس كنگره بین المللی سلامت برای صلح و مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هم در این نشست رسانه ای اظهار داشت: ما صدها هزار شهید و جانباز در سالهای دفاع مقدس تقدیم انقلاب كرده ایم، هر شهید و هر جانباز و هر مصدوم شیمیایی سند و مصداق عملكرد جنایتكاران و جنگ طلبان ضد صلح و آرامش كشورمان هستند.
دكتر محمد هادی ایمانیه اضافه كرد: با به انتها رسیدن یك جنگ آثار روانی و اجتماعی آن آخر نمی پذیرد، این كنگره برای آن تشكیل می گردد كه گوشه ای از رنج و محنت ملت هایی كه سالها جنگ را تحمل كرده اند به تصویر بكشد.
در حاشیه این نشست خبری، از كتاب 'صلح از طریق سلامت' به مناسبت برگزاری كنگره بین المللی سلامت برای صلح در شیراز رونمایی گردید.
این كتاب نوشته نیل آریا و جوانا سانتا باربارا است كه در آن محتوای چگونگی فعالیت متخصصان برای رسیدن به دنیای با خشونت كمتر را بررسی نموده و با مقدمه ای از دكتر رضا ملك زاده به چاپ رسیده است.
6113/ 2027


1397/07/15
20:58:55
5.0 / 5
4637
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی