محققان بریتانیایی می گویند؛

ارتباط کووید ۱۹ با مشکلات خواب و خستگی

ارتباط کووید ۱۹ با مشکلات خواب و خستگی

دکتر ایزی: نتایج مطالعه جدید، رابطه بین عفونت کووید19 و مشکلات خواب و خستگی را نشان میدهد.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، پژوهشگران اخیراً سوابق سلامتی حدود ۱۲ میلیون نفر در بریتانیا را تجزیه و تحلیل کردند تا بررسی نمایند که آیا ارتباطی بین عفونت کووید ۱۹ و شرایط روانپزشکی وجود دارد یا خیر.
در این مطالعه، پژوهشگران دانشگاه منچستر بریتانیا به ارتباط بین عفونت کووید ۱۹ و مشکلات خواب طولانی مدت و خستگی پی بردند، اما هیچ ارتباطی با مشکلاتی مانند افسردگی، لطمه به خود و اضطراب نیافتند.
تحقیقات نشان میدهد که خیلی از افراد بعد از ابتلاء به کووید ۱۹ گرفتار خستگی، مه مغزی و مشکلات خواب می شوند. مطالعات دیگر بدتر شدن سلامت روان را گزارش کرده اند.
مطالعه حاضر شامل داده های حدود ۱۲ میلیون نفر بوده است. نویسندگان این مطالعه نتایج سلامت روانی افرادی را که آزمایش کرونا مثبت داشتند با افرادی که آزمایش آنها منفی بود، مقایسه کردند.
دکتر «ماتیاس پیرس»، سرپرست تیم تحقیق، می گوید: «یافته های مربوط به مشکلات خواب و خستگی همان چیزی بود که ما پیش بینی می کردیم. خستگی بطور خاص با سایر ویروس های جدی، مانند سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) و سندروم تنفسی خاورمیانه (MERS)، و همین طور مننژیت، هپاتیت، و تب غده ای نیز مرتبط می باشد.»
پس از در نظر گرفتن عوامل مختلف همچون قومیت، وضعیت سیگار کشیدن و BMI، نویسندگان مطالعه دریافتند که ۱.۴ درصد از افراد با نتایج آزمایش مثبت در طول ۶ ماه گرفتار عوارض روانپزشکی بودند، در صورتیکه این مسئله برای ۰.۹ درصد از افرادی که آزمایش کرونا شأن منفی بود، صورت گرفت.
به گفته پژوهشگران، بروز اختلالات خواب بعد از ابتلاء به کووید ۱۹ ممکنست به سبب پاسخ های التهابی یا اختلال عملکرد سد خونی مغزی باشد.


منبع:

1400/09/04
20:30:46
0.0 / 5
230
تگهای خبر: اضطراب , پزشك , دانشگاه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی