ساخت سنسور انعطاف پذیر پوشیدنی

ساخت سنسور انعطاف پذیر پوشیدنی

به گزارش دكتر ایزی محققان دانشگاه هاروارد یك سنسور نرم و انعطاف پذیر پوشیدنی ساختند كه غیرسمی بوده و به صورت نامحسوس به دست متصل می گردد.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، برای ساخت این سنسور از یك مایع غیرسمی و رسانای قوی جریان الكتریكی استفاده شده كه رسانش آن 4 برابر مایعات موجود است و در نتیجه اطلاعات به دست آمده از این سنسور بسیار واضح تر از نمونه های قبلی است.
این مایع از تركیب یدید پتاسیم كه در تولید داروهای مكمل كاربرد دارد و گلیسیرین كه یكی از تركیبات خوراكی متداول می باشد، تولید شده است. معمولا نوزادان زودرس گرفتار ناتوانی های شناختی و حركتی در سیستم عصبی حركتی می شوند.
پوست خیلی از این نوزادان هم دارای حساسیت بسیار بیشتری نسبت به سایر نوزادان است. بهترین راهكار مقابله با آثار این ناتوانی ها تشخیص زودهنگام توسط مجمومه ای از آزمون های شناختی و حركتی است. اما اندازه گیری و ثبت دقیق كاركردهای حركتی نوزادان با استفاده از تجهیزات حجیم و سنگین فعلی امری دشوار است.
این سنسور جدید به شكل یك لایه نازك سیلیكونی است كه روی نوك انگشت نوزاد قرار گرفته و بدون تولید حساسیت پوستی، اطلاعات دقیقی را در اختیار محققان قرار می دهد. محققان كاركرد این سنسور را روی دست افراد بالغ آزمایش كرده اند و این سنسور توانست فشار دست را در زمان گرفتن اشیا و حركت انگشتان و دست را با دقت بالایی حس كند.
اقدام بعدی محققان شامل كوچكتر كردن ابعاد این فناوری و آزمایش عملكرد آن روی نوزادان است.گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Advanced Functional Materials انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/10/03
18:32:05
5.0 / 5
4963
تگهای خبر: دارو , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی