سوء استفاده در حوزه طب سنتی افزایش یافته است

سوء استفاده در حوزه طب سنتی افزایش یافته است

به گزارش دكتر ایزی رییس اداره طب سنتی ایرانی و طب مكمل دانشگاه علوم پزشكی اردبیل اظهار داشت: سوء استفاده در زمینه طب سنتی گسترده شده و افراد بسیاری بدون هیچ تخصص، تجربه و مدرك معتبر علمی به ویزیت بیماران پرداخته و نسخه می پیچند.


دكتر رامین نسیمی دوست روز سه شنبه به خبرنگاران اضافه كرد: برخی افراد ناآگاه به امور پزشكی حتی مبادرت به نسخه پیچی مجانی كرده و هزینه های هنگفتی را متوجه مردم می كنند.
وی اضافه كرد: در صورتیكه طب سنتی ایرانی توسط افراد باتجربه و مجاز به عرضه خدمات درمانی بكار گرفته شود می تواند بسیار كمك كننده باشد، اما وقتی هر كسی به خود اجازه كار در این حوزه داده و با شركت در یك دوره كوتاه مدت آموزشی، چه مجاز و چه غیر مجاز، آغاز به نسخه پیچی برای آحاد مردم می كند، باید منتظر عواقب ناخوشایندی در زمینه سلامت مردم بود.
او بیان كرد: برخی ها در عطاری ها، منازل شخصی و یا حتی در مراكزی تحت عنوان مطب فعالیت می نمایند و تعدادی حتی به عنوان پزشك شناخته می شوند، برخی دیگر هم با تولید دید منفی نسبت به پزشكان و طب رایج تلاش در جلب مشتریان خود دارند.
نسیمی دوست تصریح كرد كه آحاد مردم باید بیشتر در مورد مسایل مربوط به سلامت خود حساس بوده و فریب این تبلیغات را نخورند.
رییس اداره طب سنتی ایرانی و طب مكمل دانشگاه علوم پزشكی اردبیل همینطور در زمینه رواج ویزیت و نسخه پیچی اینترنتی اخطار داد و اظهار داشت: متاسفانه شبكه های مجازی، كانال ها و گروه های زیادی به علت سود فراوان حاصل از فروش داروهای گیاهی راه اندازی شده و بدون حتی دیدن بیمار فقط برپایه نام بیمار یا توضیحی ناقص برای مردم نسخه می پیچند.
به گفته وی، این كارها با اصول طب سنتی ایرانی در تضاد كامل است چون كه این مكتب طبی به شرح حال و معاینه بیمار اهمیت زیادی می دهد.
وی اضافه كرد: هم اكنون در تعداد زیادی از استانها سلامتكده های طب سنتی دانشگاهی در حال فعالیت هستند و در شهر اردبیل هم مدتی است كه كلینیك تخصصی طب سنتی ایرانی در مركز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) اردبیل راه اندازی شده و در حال خدمت رسانی به شهروندان است و مردم باید به این مركز و یا پزشكانی كه در زمینه طب سنتی آگاهی كافی و دارای مجوز فعالیت هستند رجوع كنند.
نسیمی دوست در مورد افراد و نهادهای مجاز و غیرمجاز آموزشی در این حوزه هم اظهار داشت: برپایه اعلام دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هم اكنون فقط دانشكده های طب ایرانی و انجمن های علمی طب سنتی ایران مجاز به برگزاری دوره های آموزشی و گواهینامه معتبر در حوزه طب ایرانی هستند.
وی افزود: طبق آیین نامه ابلاغی وزارت بهداشت، فقط پزشكان متخصص طب سنتی و پزشكان دوره دیده مورد تایید وزارت متبوع، دارای پروانه و مجوز معتبر در زمینه عرضه خدمات طب سنتی می توانند با رعایت ضوابط اقدام نمایند.
رئیس اداره طب سنتی ایرانی و طب مكمل دانشگاه علوم پزشكی اردبیل پیگیری راه اندازی سلامتكده طب سنتی ایرانی بخش دولتی و خصوصی، پیگیری راه اندازی داروخانه فرآورده های طبیعی و مكمل، بازدیدهای مستمر از مراكز عرضه دهنده خدمات طب سنتی ایرانی، راه اندازی كمیته راهبردی طب سنتی ایرانی در سطح دانشگاه و اطلاع رسانی و آموزش عمومی در سطح دانشگاهی و غیر دانشگاهی را همچون برنامه های این اداره ذكر كرد.
6016/3006


1397/10/05
14:14:12
5.0 / 5
4360
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , تجربه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی