در گفتگو با مهر عنوان شد؛

مشكل نظام سلامت كمبود منابع نیست، صدمه های حاكمیت پزشك سالاری

مشكل نظام سلامت كمبود منابع نیست، صدمه های حاكمیت پزشك سالاری

به گزارش دكتر ایزی دبیركل خانه پرستار با اشاره به مبحث استعفای وزیر بهداشت اظهار داشت: مشكلات وزارت بهداشت نشأت گرفته از ساختار مدیریتی و تفكر پزشك سالاری حاكم بر این وزارتخانه است.محمد شریفی مقدم در گفت وگو با خبرنگار مهر تصریح كرد: به رغم ورود منابع مالی در اشكال مختلف به نظام سلامت، متأسفانه در بحث هزینه كرد این منابع، مدیریت شفاف و درستی وجود ندارد.
وی با عنوان این مطلب كه بودجه نظام سلامت در اشكال مختلف بالای ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است، اضافه كرد: اگر این پول را به دلار تبدیل نماییم چیزی حدود ۳۳ تا ۳۵ میلیارد دلار منابع مالی است كه وارد نظام سلامت می گردد.
دبیركل خانه پرستار با انتقاد از اینكه شاهد لجام گسیختگی در اختیارات دانشگاه های علوم پزشكی هستیم، افزود: دادن اختیارات بی حد و حصر به دانشگاه های علوم پزشكی، سبب شده كه شاهد عدم مدیریت منابع در نظام سلامت باشیم و اصولاً سمت و سوی این منابع به طرف گروه خاص گسیل داده می شود.
شریفی مقدم با عنوان این مطلب كه در شرایطی كه مردم از حداقل های زندگی محروم هستند، خاطرنشان كرد: صرف بودجه های چند هزار میلیاردی در این وزارتخانه منطق ندارد.
به گفته وی، عدم شفافیت لازم در پرداخت های نظام سلامت و همینطور عدم پاسخگویی در مورد نحوه پرداخت ها، ناشی از ساختار پوسیده مدیریتی و حاكمیت تفكر پزشك سالاری در وزارت بهداشت است.
دبیركل خانه پرستار افزود: همین ساختار پوسیده مدیریتی و تفكر پزشك سالاری سبب شده مردم از خدمات مناسب بهداشتی و درمانی و همینطور از حداقل دریافت خدمات پرستاری محروم بمانند.
شریفی مقدم با عنوان این مطلب كه بیشترین خدمات مراقبتی را پرستاران عرضه می دهند، تاكید كرد: متأسفانه شاخص های پرستاری بویژه در بحث نیروی انسانی در ایران در حد كشورهای عقب افتاده است و همین مسئله سبب می گردد مردم به شدت صدمه ببینند.
وی با اشاره به اینكه نیروی پرستاری در ایران با یك چهارم استاندارد پرستاری در دنیا، مشغول عرضه خدمات به مردم است، اضافه كرد: اساساً در چنین شرایطی نمی توان خدمات باكیفیت پرستاری به مردم عرضه داد.
دبیركل خانه پرستار تصریح كرد: درحالی كه می توان با جذب ۲۰ هزار نیروی پرستاری كه شاید ۱۰۰۰ میلیارد تومان بیشتر بودجه نخواهد، شاهد دگرگونی در عرضه خدمات پرستاری به مردم باشیم.
شریفی مقدم اظهار داشت: همینطور می توان با ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان بودجه، قانون تعرفه گذاری پرستاری را كه از سال ۸۶ بر زمین مانده است، اجرا كرد.
وی افزود: اگر مردم برای وزارت بهداشت مهم هستند، چرا به پرستاری توجه نمی شود؟
دبیركل خانه پرستار اضافه كرد: كاش این فشارها برای دریافت بودجه بیشتر، در جهت نیاز واقعی مردم باشد.
شریفی مقدم به طرح تحول سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: این طرح توانست دهها هزار میلیارد تومان پول به سمت نظام سلامت گسیل كند اما ما شاهد می باشیم كه پس از پرستاران، بیشترین خدمات را در بیمارستان ها رزیدنت ها و پزشكان عمومی به مردم و بیماران عرضه می دهند درحالی كه از كمترین حقوق قانونی خود برخوردار می باشند.
وی بر لزوم تحقیق و تفحص در زمینه هزینه كرد اعتبارات نظام سلامت تاكید كرد و اضافه كرد: اگر كل درآمد نفت هم وارد نظام سلامت شود اما مدیریت منابع نباشد، ثمره ی آن به مردم نمی رسد.
دبیركل خانه پرستار بروز این مشكلات را ناشی از ساختار پوسیده مدیریتی در وزارت بهداشت دانست و اظهار داشت: دنیا به این سمت رفته كه از علم مدیریت در نظام سلامت استفاده نماید و اگر چنین سیاستی در كشور ما اجرا شود، بخش عمده ای از مشكلات مردم در حوزه سلامت حل خواهد شد.

1397/10/10
14:30:40
5.0 / 5
4373
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی