سیستم ایمنی بدن در پیشگیری از پیری نقش مهمی دارد

سیستم ایمنی بدن در پیشگیری از پیری نقش مهمی دارد

دكتر ایزی: محققان آمریكایی یك راهكار جدید ضدپیری توسعه دادند كه سیستم ایمنی بدن را در حذف سلول های مسن و ناكارآمد یاری می كند. محققان با استفاده از این تكنیك جدید توانستند خاصیت های جوانی موش های سالمند را بازیابی كنند.


به گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، سلول های پیر از سال ها قبل سوژه تحقیقات ضدپیری بودند. این سلول ها با افزایش سن توانایی تولیدمثل خودرا از دست می دهند؛ اما از منظر متابولیك فعال می مانند. بخش زیادی از بیماری های مزمن و در رابطه با پیری با سلول های پیر در بدن ارتباط دارند. هدف محققان از انجام این تحقیقات، درك بهتر نقش سیستم ایمنی بدن در حذف سلول های پیر است.
در این تحقیقات مشخص شد پروتئینی موسوم به پرفورین در فرآیند نظارت سیستم ایمنی و خصوصاً حذف سلول های پیر، نقش اساسی دارد. در موش هایی كه این پروتئین مسدود شده بود، محققان شاهد تجمع بیشتر سلول های پیر و افزایش میزان بیماری های در رابطه با پیری بودند.
در مرحله بعد، این موش ها با استفاده از یك داروی جدید موسوم به ABT-737 تحت درمان قرار گرفتند. برمبنای آزمایشات پیشین این دارو سبب پاكسازی سلول های پیر در آزمایشگاه و بدن موش ها شده است. حالا محققان دریافتند این دارو سبب بهبود قابلیت فیزیكی و رفتاری موش های مورد آزمایش شده و جوانی آنها را باز می گرداند.
بر اساس این تحقیقات سیستم ایمنی بدن نقش بسیار مهمی در پاكسازی سلول های پیر بر عهده دارد و ضعف عملكرد سیستم ایمنی در اثر افزایش سن، تاثیر بسیاری بر بروز عوارض ناشی از پیری بر طول عمر و سلامت دارد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.
علمی (6)**9259*1834


1397/10/14
15:18:05
5.0 / 5
4485
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی