یافته جدید تحقیقاتی؛

افزودنی های خوراكی سبب كم تحركی می شوند

افزودنی های خوراكی سبب كم تحركی می شوند

دكتر ایزی: طبق نتایج یك مطالعه جدید، میزان بالا فسفات غیرآلی كه به شكل وسیعی در بعضی نوشابه ها، گوشت های بسته بندی شده و سایر محصولات فراوری شده استفاده می شود، می تواند علت بی تحركی باشد.به گزارش دكتر ایزی به نقل از مهر، محققان مركز پزشكی ساوت وسترن تكزاس در این مطالعه به بررسی تاثیر فسفات هم بر روی موش ها و هم بر روی انسان پرداختند و دریافتند این ماده سبب كاهش میزان فعالیت و افزایش مدت زمان بی تحركی میگردد.
فسفات ذره ای كوچك است كه از فسفر معدنی به دست می آید. بدن به فسفر معدنی برای ساخت دندان ها و استخوان های سالم نیازمند است. این ماده به طورطبیعی در بعضی مواد خوراكی نظیر مغزیجات آجیلی، تخم مرغ، و محصولات لبنی یافت میگردد. اما غالباً فسفات غیرآلی به منظور بهبود ظاهر و طعم و یا افزایش مدت ماندگاری آن به برخی مواد خوراكی افزوده میگردد.
طبق اعلام انجمن قلب آمریكا، حدود ۴۰ تا ۷۰ درصد محصولات پرفروش فروشگاه ها نظیر نوشابه ها، غذاهای فریزشده آماده، مخلوط غذاهای خشك، گوشت های بسته بندی شده و فرآوری شده حاوی ماده افزودنی فسفات هستند.
محققان در این تحقیق، به دو گروه از موش های سالم رژیم غذایی مشابه دادند، اما یك گروه از آنها بیشتر از سه برابر گروه دیگر فسفات دریافت نمودند.
بعد از ۱۲ هفته، موش های كه فسفات بیشتری دریافت كرده بودند در مقایسه با گروه كنترل، مدت زمان كمتری را بر روی تردمیل سپری می كردند و به هنگام ورزش، اكسیژن كمتری دریافت می كردند. همین طور آنها توانایی كمتری در چربی سوزی داشتند. بعلاوه در بیشتر از ۵۰۰۰ ژن آنها تغییر به وجود آمده بود تا به فرآوری اسیدهای چرب و متابولیسم سلولی كمك نماید.
در مطالعه ای جداگانه بر روی انسان ها هم، محققان به رابطه مشابهی بین میزان بالا فسفات و كاهش تحرك فیزیكی پی بردند.
مطالعات قبلی هم ارتباط بین میزان بالا مصرف فسفات با افزایش خطر بیماری قلبی و مرگ را به خصوص در بیماران كلیوی نشان داده بودند.

1397/10/20
13:21:30
5.0 / 5
5028
تگهای خبر: بیماری , پزشك , محصولات , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی