شرط نظام پزشكی برای نمایش اطلاعات بیماران به مراجع قضائی و انتظامی

شرط نظام پزشكی برای نمایش اطلاعات بیماران به مراجع قضائی و انتظامی

به گزارش دكتر ایزی سازمان نظام پزشكی كشور در فصل هشتم آیین نامه اخلاق حرفه ای این سازمان با عنوان «رازداری و حریم خصوصی»، شرایط مربوط به عرضه اطلاعات بیماران به مراجع قضایی و انتظامی را توضیح داده است.به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، طبق ماده ۷۶ آئین نامه اخلاق حرفه ای سازمان نظام پزشكی كشور، شاغلان حِرَف پزشكی و وابسته موظفند به حق بیمار در خصوص محرمانه بودن همه اطلاعات وی، شامل اطلاعات حساس و غیر حساس كه در مراحل مختلف تشخیصی و درمانی جمع آوری می شود و یا به هر ترتیب در اختیار تیم درمانی قرار می گیرد، احترام بگذارند. جز شخص بیمار و یا افرادی كه از جانب او اجازه داشته باشند، نمایش اطلاعات به هر فرد دیگری ممنوع می باشد.

ماده ۷۷ این آئین نامه باز اعلام نموده است كه تنها آن دسته از شاغلان حِرَف پزشكی و وابسته كه عضو تیم درمانی بیمار هستند، اجازه دسترسی به اطلاعات مربوط به تشخیص و درمان هر فرد را دارند و دیگر افراد صرفاً به سبب پزشك بودن یا عضویت در زمره حرفه مندان پزشكی برای دسترسی به اطلاعات بیماران مجاز شمرده نمی شوند.

طبق ماده ۷۸ آئین نامه اخلاق حرفه ای، مجاز بودن نقض اصل رازداری از طرف شاغلان حِرَف پزشكی و وابسته تنها به مواردی محدود است كه در قانون به صراحت ذكر شده باشد. در چنین مواردی قبل از جمع آوری اطلاعات مربوط به آن، بیمار تا حد ممكن باید از گردنگیر قانونی مذكور، آگاه شده و سپس از وی كسب اطلاعات شود.

بر اساس ماده ۷۹ این آئین نامه باز گردنگیر شاغلان حِرَف پزشكی و وابسته، به نمایش اطلاعات بیماران به مراجع قضائی و انتظامی، تنها منوط به استعلام رسمی دادگاه است.
1397/11/25
22:59:53
5.0 / 5
4096
تگهای خبر: پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی