علی پروین سفیر سلامت دیابت شد

علی پروین سفیر سلامت دیابت شد

دكتر ایزی: در جریان مراسم افتتاح پروژه ˮتهران؛ پایتخت تغییر دیابتˮ، علی پروین - پیشكسوت فوتبال ایران و تیم پرسپولیس بعنوان سفیر سلامت دیابت برگزیده شد.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، در مراسم افتتاحیه پروژه "تهران؛ پایتخت تغییر دیابت" فاطمه هاشمی - رئیس بنیاد امور بیماری های خاص گفت: ۶۰ درصد از مردمی كه دیالیز می كنند مبتلا به بیماری دیابت بوده اند، در این راستا و برای كنترل دیابت ۵۰ مركز كلینیك دیابت به راه افتاده است. دیابت یكی از موضوعات مهم دنیا است و هر روز شاهد افزایش آمار دیابت در جهان هستیم.
هاشمی اضافه كرد: كلینیك های تخصصی خوبی به راه افتاده است، اما نتایج خوبی در زمینه كاهش آمار دیابت به دست نیاورده ایم؛ خیلی از مردم مبتلا به دیابت هستند و در شهرها آمار دیابت بیشتر از روستاها است.
رئیس بنیاد امور بیماری های خاص اضافه كرد: ۶۰ درصد از مردمی كه دیالیز می كنند مبتلا به بیماری دیابت بودند، در این راستا و برای كنترل دیابت ۵۰ مركز كلینیك دیابت راه اندازی شده، ولی نتایج خوبی بدست نیامده است؛ متاسفانه با افزایش تكنولوژی شیوع بیماری ها بیشتر شده كه به نظرم ساختار آن باید تغییر كند.
هاشمی اظهار داشت: شهرداری برای تغییر دیابت در تهران باید فرهنگ سازی كند و ساختارهایی را فراهم كند؛ به نظرم آموزش و پرورش و صدا و سیما در زمینه افزایش آگاهی و فرهنگ می توانند ما را در تغییر دیابت كمك كنند.
وی بیان كرد: ما نیازمند مكان های عمومی برای انجام فعالیت های فیزیكی مناسب هستیم، باید جلسات متعددی با سازمان های ذیربط داشته باشیم تا برنامه ریزی خوبی در زمینه تغییر دیابت در شهر تهران صورت گیرد و من امیدوارم تهران به الگویی برای سایر شهرهای كشور تبدیل گردد.
در ادامه زینب نصیری - مدیركل سلامت شهرداری تهران كم تحركی، چاقی و استرس را سه عامل تهدیدكننده سلامت شهروندان تهرانی دانست و اضافه كرد: برنامه هایی جهت جلوگیری از بیماری های غیرواگیر همچون دیابت در پایتخت در حال انجام می باشد.
وی گفت: مردم تهران به سبب تغییر سبك زندگی درگیر مسائلی همچون كم تحركی و افزایش وزن شده اند كه انجام تغییرات جدی در این زمینه امری ضروری به حساب می آید.
نصیری با اشاره به اجرای طرح سنجش عدالت در سطح تهران، اظهار داشت: كم تحركی، چاقی و استرس ناشی از زندگی در كلان شهر همچون مشكلاتی است كه پایتخت نشینان گرفتار آن هستند و باید به صورت جدی به این مسئله پرداخته شود.
مدیركل سلامت شهرداری تهران مقوله بیماری های غیرواگیر را جدی خواند و اظهار داشت: نرخ شیوع دیابت در تهران بالاتر از سایر شهرها و میانگین كشوری است كه باید تلاش نماییم با هم افزایی از ظرفیت های بخش های مختلف تهران در كنترل این بیماری استفاده نمائیم.
نصیری اظهار داشت: اجرای طرح «تهران؛ پایتخت تغییر دیابت» می تواند نتایج مؤثری را داشته باشد و ترویج آن در سایر استان ها باز تكرار شود. در شهرداری تهران طی چند ماه گذشته تیم های ویژه و حرفه ای در این زمینه شكل گرفته تا بتوانیم با همكاری بخش هایی همچون وزارت بهداشت، بنیاد بیماری های خاص و سایر سازمان های مردمی حوزه دیابت در كنترل دیابت موفق عمل نماییم.
وی با اشاره به اینكه امیدواریم طی سه سال آینده با اجرای این پروژه وضعیت بهتری در كنترل دیابت شهروندان داشته باشیم، اظهار داشت: مدیریت چاقی و دیابت در پایتخت، اجرای نقشه دیابت، نمایش آموزش های منسجم و افزایش آگاهی شهروندان، همین طور نمایش خدمات بهینه در كنترل عوارض دیابت از اهداف اصلی برنامه تهران پایتخت، تغییر دیابت محسوب می شود.
مدیركل سلامت شهرداری تهران اشاره كرد: مشخصات اماكن و مراكز نمایش دهنده خدمات تخصصی حوزه دیابت، بوستان های مناسب سازی شده برای پیاده روی در سامانه تهران پایتخت تغییر دیابت به ثبت خواهد رسید و من امیدوارم سایر سازمان های ذیربط باز ما در امتداد ارتقای كیفیت زندگی شهروندان كمك كنند تا ظرف سه سال آینده شاهد تغییرات اساسی در اصلاح سبك زندگی شهروندان، افزایش پیاده روی و توجه به سبك زندگی سالم و ارتقای دسترس پذیری به خدمات حوزه سلامت در شهر تهران باشیم.
تغییر چهره پایتخت در زمینه دیابت با آموزش به شهروندان امكان پذیر است
شهربانو امانی - عضو شورای اسلامی شهر تهران باز در این همایش اعلام نمود: شورای شهر تهران برای تغییر چهره پایتخت خصوصاً در زمینه كاهش شیوع دیابت و جلوگیری از آن در كنار شهروندان است. از این رو در برنامه سوم توسعه به سوژه آموزش های شهروندی بطور جدی پرداخته ایم و همه باید برای تغییر رویكرد پارلمان شهری درباب توسعه شهری تلاش نماییم.
او همینطور پیام محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران را قرائت كرد كه برمبنای آن بر اقدامات اطلاع رسانی و تغییر سبك زندگی و بازبینی در روند گذشته و انتخاب یك رویكرد عملی برای توسعه شهر تاكید شد.
رونمایی از نرم افزار تلفن همراه "دیابتو"
درانتها این مراسم از نرم افزار تخصصی تلفن همراه با عنوان «دیابتو» دارای بخش هایی چون ورزش، آموزش، پارك ها، پزشك معالج، غربالگری، بروشورهای آموزشی و... برای مبتلایان دیابت و سایر شهروندان رونمایی گردید.
ورزشكاران، هنرمندان و مدیران شهری و فعالان حوزه سلامت با رونمایی از این نرم افزار مردم را به حركت در امتداد انجام فعالیت های ورزشی و تحرك، تغییر سبك زندگی، پیشگیری از پرخوری و اصلاح تغذیه روزانه جهت جلوگیری از مبتلاشدن به بیماری دیابت تشویق كردند.
بنابر اعلام شهرنوشت، هنرمندانی چون سام درخشانی، مهدی پاكدل و سروش صحت بعنوان سفیران فرهنگی دیابت عرضه شدند تا برای فرهنگ سازی در زمینه كاهش شیوع دیابت در میان شهروندان تلاش كنند.1397/11/30
14:13:58
5.0 / 5
4272
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی