روند رو به رشد سزارین در كشور متوقف شده است

روند رو به رشد سزارین در كشور متوقف شده است

دكتر ایزی: معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به سوژه حفظ كرامت مادران حامله اظهار داشت: تدوین بسته حمایتی ترویج زایمان طبیعی در آخرین مراحل قرار گرفته است.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، دكتر قاسم جان بابایی در همایش روز جهانی ماما ضمن تشكر و قدردانی از خدمات جامعه مامایی ایران گفت: در مناطق سیل زده خیلی از مادران حامله توسط متخصصین بهداشت و ماماها شناسایی و ساماندهی شدند. خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته در هیچ یك از مناطق سیل زده برای مادران حامله مشكلی به وجود نیامد.
معاون درمان وزارت بهداشت افزود: برنامه آموزشی و مراقبتی كه در حوزه بهداشت وجود دارد، آموزش را از هفته بیستم به مادران حامله نمایش می دهد. این خدمات در تمام نقاط كشور به مادران حامله نمایش می شود.
جان بابایی اضافه كرد: سوژه حفظ كرامت مادران حامله یكی از اصلی ترین بحث ها بود كه با پیگیری های انجام شده به ۱۰۰ درصد رسیده است و زیر ساخت های این مساله فراهم است.
وی ادامه داد: بحث بلاعوض كردن زایمان طبیعی توانست كمك زیادی كند، اما برای تحقق كامل زایمان طبیعی نیازمند مولفه های دیگری هستیم. اما توجه داشته باشیم كه با برنامه ریزی های انجام شده، روند رو به افزایش سزارین متوقف شده است.
وی اظهار داشت: روند رو به رشد انجام زایمان طبیعی در یك سال اخیر شروع شده است اظهار داشت: توجه به مادر حامله بعنوان یكی از اصلی ترین محورهای خدمت اگر بیشتر شود، سرعت زایمان طبیعی باز افزایش خواهد یافت.
معاون درمان وزارت بهداشت اشاره كرد: سوژه زایمان بدون درد در یك سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است و اگر بخواهیم زایمان طبیعی بدون مشكل داشته باشیم باید به بحث متولد شدن نوزاد سالم فكر نماییم.
وی با اشاره به اینكه زایمان با درد و رنج، تجربه ای تلخ برای مادران حامله است، اضافه كرد: زایمان بدون درد كه به شكل های مختلف قابل انجام است، مورد توجه قرار گرفته و متخصصان بیهوشی باز در این خصوص كمك زیادی می كنند و بسته ترویج زایمان طبیعی روزهای پایانی خودرا می گذراند.
وی اظهار داشت: سپس ورود به دانشگاه های دیگر باید استفاده نمائیم. به سبب اینكه تجربه های موفق در محیط رخ می دهد و باید از این تجربه بهره برد.
در ادامه این مراسم دكتر ساره محمدی - مشاور وزیر بهداشت در امور زنان باز اظهار داشت: یكی از اساسی ترین حقوقی كه خداوند به زنان عنایت كرده، حق فرزندآوری و مادر شدن است كه مادر حق دارد، باروری سالم باز داشته باشد. زایمان یك پدیده فیزیولوژی است كه امیدواریم به همین روند طبیعی طی شود و شاهد افزایش آمار این دست زایمان ها باشیم.
وی اظهار داشت: ماماها باز باید از ظرفیت چند وجهی خود استفاده كنند مانند اقدامات شایسته ای كه در مناطق سیل زده انجام دادند. همین طور یكی از دغدغه های جدی كه مورد تاكید مقام معظم رهبری باز هست، پیشگیری از پیری جامعه است كه این مهم میسر نمی گردد مگر با كمك ماماها. در كنار انتظاراتی كه از ماماها می رود باید در نظر گرفت كه ماماها باز خواهان برخورداری از حقوقی هستند كه امیدواریم به آن توجه گردد.

نام مراقب سلامت از كنار نام ماما حذف شود
در ادامه ناهید خداكرمی - رئیس انجمن مامایی و رئیس كمیته سلامت شورای شهر تهران باز ضمن تشكر از اقدامات وزیر بهداشت در حوزه زنان اظهار داشت: امیدواریم با نگاه ویژه وزیر بهداشت، نام مراقب سلامت از كنار نام ماما حذف شود تا مادران اعتماد بیشتری به شبكه سلامت كشور داشته باشند و دیگر سپس معاینه توسط ماما به پزشك متخصص دیگری بازگشت نكنند.
وی ادامه داد: اگر ماماها كار خودرا مانند پزشكان انجام دهند و درگیر مسائل مهر و نظام پزشكی نباشند، اتلاف وقت و هزینه برای مادران صورت نمی گیرد. جامعه مامایی در طرح تحول سلامت ثابت كرد كه می تواند حتی جلوتر از وزارت بهداشت قدم بردارد و سپس این طرح ۷۰ هزار ماما آغاز به كار كردند. مهم ترین مطالبه ما ارج نهادن به استقلال حرفه ای جامعه مامایی است و امیدواریم وزارت بهداشت بتواند از تمام پتانسیل نیروهای تربیت شده اش استفاده نماید.
منبع:

1398/02/08
11:30:53
5.0 / 5
4340
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی