معاون درمان وزارت بهداشت:

60 درصد سزارین ها در ایران تكراری می باشد

60 درصد سزارین ها در ایران تكراری می باشد

به گزارش دكتر ایزی معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به آمار زایمان طبیعی و سزارین در كشور، اظهار داشت: ۶۰ درصد سزارین های كشور سزارین تكراری می باشد.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، دكتر قاسم جان بابایی با بیان این كه قرار بود ۱۸۰۰ اتاق تك نفره زایمان در كشور ایجاد شود، اظهار داشت: تابحال ۹۵ درصد این اتاق ها به بهره برداری رسیده اند. باید توجه كرد كه اقدامات وزارت بهداشت برای ترویج زایمان طبیعی شیب رو به افزایش سزارین را متوقف كرد و مردم را به سمت انجام زایمان طبیعی سوق داده است. البته ما انتظار نداریم كه سزارین به سرعت كاهش پیدا كند. چون كه مردم همچنان تك فرزند یا دو فرزند هستند و سن ازدواج و فرزند آوری هم بالا رفته كه این مورد ریسك فرزند آوری را زیاد می كند.
وی ادامه داد: هم اكنون در كشور ۴۹ درصد زایمان ها به روش سزارین و ۵۱ درصد به روش طبیعی انجام می شود. البته این آمار استان به استان متفاوت می باشد به صورتی كه استان های شمالی و تهران كه بالاترین میزان سزارین را داشتند توانسته اند به خوبی آنرا كنترل و زایمان طبیعی را ترویج دهند.
جان بابایی با اشاره به اینكه ۶۰ درصد سزارین های كشور سزارین تكراری می باشد، اظهار داشت: ازاین رو ما باید بر روی فرهنگ مردم كار نماییم. هم اكنون در همه مراكز كشور زنان از ۲۰ هفتگی دوران حاملگی به بیمارستان می آیند و آموزش های در رابطه با زایمان طبعی را سپری می كنند. البته باید توجه كرد كه باآنكه زایمان سزارین سریع تر انجام شده و مادر هم متوجه زایمان نمی گردد، اما دوران بازگشت به حالت طبیعی در زایمان سزارین طولانی تر است. همینطور سزارین میزان بستری نوزاد در بخش های ویژه را بیشتر می كند.
معاون درمان وزیر بهداشت همینطور اظهار داشت: این درحالی است كه با زایمان طبیعی نوزادان كمتر در بخش های ویژه بستری می شوند، ریسك عفونت و بیماری در آنها كمتر است و از سویی باید بدانیم كه برای ترویج زایمان طبیعی فقط مجانی كردن آن و ایجاد ساختمان های مناسب ملاك نیست، بلكه باید فرهنگ مردم تغییر كند. هم اكنون در دنیا برای انجام زایمان طبیعی ماما به خانه افراد می رود.
وی كه در یك برنامه تلویزیونی صحبت می كرد، تصریح كرد: در همه جای دنیا ماما مسئول یك مادر آبستن است. در مراكز بهداشتی ما هم ماماها با عرضه مشاوره به مادران به آنها كمك كرده و تمام مراقبت ها توسط ماماها انجام می شود و متخصصین زنان هم در كنار آنها فرآیند را مدیریت می كنند. ما در هر كجا كه در زمینه ترویج زایمان طبیعی توفیق داشتیم، نقش ماماها بی بدیل بوده است. در عین حال برای ترغیب ماماها به انجام زایمان طبیعی هم مشوق هایی در نظام پرداخت در نظر گرفته شده است.
منبع:

1398/02/14
20:12:06
5.0 / 5
4363
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی