در نشستی خبری اعلام شد

وظیفه نظام پزشكی در رسیدگی به تبلیغات پزشكی، توزیع 1000 متخصص در مناطق محروم امسال

وظیفه نظام پزشكی در رسیدگی به تبلیغات پزشكی، توزیع 1000 متخصص در مناطق محروم امسال

به گزارش دكتر ایزی برنامه وزارت بهداشت برای توزیع نیروهای متخصص به مناطق محروم در سال جاری، ممنوعیت تبلیغ دارو و خدمات پزشكی در فضای مجازی و وظیفه نظام پزشكی در رسیدگی به این تبلیغات و... همچون مباحثی بود كه در نشست خبری وزیر بهداشت و معاونان وی عنوان شد.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، دكتر قاسم جان بابایی - معاون درمان وزیر بهداشت در نشست خبری وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره واگذاری مراكز درمانی دولتی به بخش خصوصی، اظهار داشت: در این واگذاری ها همچنان با تعرفه دولتی عرضه خدمات را انجام می دهیم. ازاین رو همه مراكزی كه به بخش خصوصی واگذار می شوند، با قیمت دولتی خدمت می دهند.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره داروهای بیماران خاص، اظهار داشت: تابحال ۸۰ مركز جامع بیماران خاص افتتاح شده است و بیماران خاص تحت پوشش طرح تحول هستند. از طرفی اغلب داروهای موثر بیماران خاص در كشور تولید می شوند. همینطور نسل سوم داروهای تالاسمی را هم در كشور تولید می نماییم.
وی اضافه كرد: داروی بیماران انعقاد خون و ام اس هم در داخل تولید می شود. در عین حال ما بیماران اسكلتی _ عضلانی را شناسایی كردیم و آن دسته از این بیماران كه به دارو پاسخ می دهند، تحت پوشش وزارت بهداشت قرار گرفته اند. حال بخشی از این بیماران كه به درمان دارویی پاسخ نمی دهند باید مورد توانبخشی قرار گیرند. در این زمینه بسته توانبخشی تدوین كرده ایم كه این بسته در شورایعالی به تصویب می رسد.
توزیع ۱۰۰۰ متخصص در مناطق محروم طی امسالجان بابایی در ادامه درباره وضعیت توزیع پزشك در كشور اظهار داشت: یكی از برنامه های وزارت بهداشت كه آنرا با كمك مجلس پیش می بریم، بحث عدالت آموزشی تخصصی است كه بر مبنای آن پارسال ۶۰۰ نیروی متخصص را برای مناطق محروم اعزام كردیم و امسال هم ۱۰۰۰ نیروی متخصص با سهمیه عدالت آموزشی توزیع می شوند. با ادامه این روند طی دو تا سه سال آینده بحث استقرار پزشك، اسكان و پرداخت هایشان در ۲۳۰ شهر كم برخوردار به كمترین نگرانی ما بدل می شود.
تبلیغ دارو و خدمات پزشكی ممنوع استبه گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، در ادامه این نشست دكتر ایرج حریرچی_ معاون كل وزیر بهداشت درباره بحث تبلیغات بی رویه پزشكی، اظهار داشت: طبق بند "ب" ماده سه قانون تشكیل نظام پزشكی اختیار تبلیغات پزشكی با این سازمان است. در عین حال بر مبنای آئین نامه این سازمان اعلام شده كه هر گونه تبلیغ دارو و خدمات پزشكی در فضای عمومی ممنوع و كاملا غیرقانونی می باشد. همینطور در هیچ كشوری نمی بینیم كه در فضای مجازی برای تبلیغ پزشكی بدن بیمار كه مورد جراحی قرار گرفته، نشان داده شود و طبق قانون رسیدگی به این مورد هم در اختیار نظام پزشكی است.
وی در پاسخ به سوالی درباره آنچه كه آنتن فروشی رسانه ملی به پزشكان مطرح می شود هم اظهار داشت: مسئولان صداوسیما چندین بار این مورد را تكذیب كرده اند، اما ادعاهایی از جانب عرضه دهندگان خدمات در این زمینه وجود دارد. از نظر ما و نظام پزشكی این اقدام تخلف است.
حریرچی تصریح كرد: در عین حال نمی توان اظهار داشت كه هركس با صداوسیما در حوزه پزشكی مصاحبه كرد، فردی سطح بالاست و می توان به او مراجعه نمود. به هر حال اگر چنین مباحثی وجود داشته باشد، صدا و سیما می تواند آنرا كنترل كند.
وی درباره قاچاق تجهیزات پزشكی و امكان ورود تجهیزات قاچاق به كشور هم اظهار نمود: تجهیزات پزشكی در بیمارستان های دولتی با كد IRC مشخص وارد و خارج می شوند. همینطور از اردیبهشت ماه سال قبل این روند در بیمارستان های خصوصی و... هم الزامی شد. آنچه درباره ورود تجهیزات پزشكی قاچاق مطرح شده بیشتر مربوط به مطب ها و داروخانه هاست كه البته ما این مورد را هم پیگیری می نماییم.1398/03/12
15:50:47
5.0 / 5
4252
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی