استفاده از تكنیك NGS در جهاد دانشگاهی برای طبقه بندی بیماری صرع

استفاده از تكنیك NGS در جهاد دانشگاهی برای طبقه بندی بیماری صرع

به گزارش دكتر ایزی مدیر مركز ژنتیك جهاد دانشگاهی خراسان رضوی اظهار داشت: در جهاد دانشگاهی تكنیك جدیدی به نام « NGS » به كار گرفته می شود و در استان تنها مركزی است كه نرم افزاری را برای آن طراحی و خریداری نموده و می توانیم توسط آن، انواع بیماری صرع را طبقه بندی نماییم.


دكتر آریانه صدر نبوی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: جهاد دانشگاهی مجموعه ای بسیار قوی در زمینه ژنتیك به حساب می آید و متشكل از ژنتیسین ها، نورولوژیست ها و فوق تخصص های مختلف نورولوژی است. حالا این مجموعه بخشی از بیماری های مغز و اعصاب را هم پوشش می دهد.
وی ادامه داد: ما در جهاد دانشگاهی امكاناتی را فراهم نموده و بیماری های مزمن و حركتی را تشخیص می دهیم كه خیلی از این بیماری ها با عمل جراحی یا درمان دارویی بهبود پیدا می كنند. از همه مهم تر اینكه برخی از این بیماری های مزمن، تشخیص پیش از تولد دارند كه ما می توانیم بر روی جنین آزمایش هایی انجام دهیم و از به دنیا آمدن یك فرزند مبتلا به بیماری خاص در خانواده جلوگیری نماییم تا نیازی به جراحی یا درمان دارویی نداشته باشد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشكی مشهد با اشاره به اینكه در جهاد دانشگاهی تخصص های دیگری مانند زنان، زایمان و نازایی وجود دارد و در مورد آن اقداماتی انجام می شود، عنوان كرد: در جهاد دانشگاهی دو مشاور ژنتیك حضور دارند كه از آنها هم در این زمینه می توانیم كمك بگیریم. جهاد دانشگاهی یك مركز بسیار قوی است كه به جرأت می توان گفت تقریباً اغلب بیماران نوروژنتیكی شرق كشور به این محل ارجاع داده می شوند و متخصصان جهاد دانشگاهی همكاری خوبی با نورولوژیست ها دارند.
وی در پاسخ به این سوال كه بیماری های حركتی شامل چه مواردی می شود، خاطرنشان كرد: بیماری های حركتی مانند كُره (بیماری ای است كه در آن حركات غیر ارادی مفاصل بزرگ _ تنه و صورت به صورت سریع و جهشی اتفاق می افتد) و بیماری هایی كه از بدو تولد می توانیم تشخیص دهیم و یا بیماری هایی كه در مناطق دیگر دنیا نادر هستند، اما در كشور ما به علت وجود ازدواج های فامیلی در خانواده ها زیاد مشاهده می شود. در جهاد دانشگاهی بانك این اطلاعات را در اختیار داریم.
صدر نبوی تصریح كرد: در جهاد دانشگاهی یك رجیستری قوی (جایی است كه تنظیمات نرم افزارها و اطلاعاتی از سخت افزارها در آن ثبت می شود) وجود دارد كه تحت نظر نورولوژیست های ما انجام می شود و در اصل می توانیم در مورد آنها نه تنها پیشگیری را انجام داده و درمان نماییم بلكه فالوآپ (پیگیری) بیماران هم جز امور است.
مدیر مركز ژنتیك جهاد دانشگاهی خراسان رضوی بیان كرد: بیماری نوروژنتیكی در خراسان رضوی نه فقط در مشكلات حركتی، بلكه در بیماری های عصب و عضله هم بسیار مشاهده می شود. ما در جهاد دانشگاهی این توانایی را داریم كه در مورد ژنتیك همه این بیماری ها مانند صرع كار نماییم و این بیماری ها قابل تشخیص، درمان و پیشگیری هستند.
1398/03/27
18:01:21
5.0 / 5
4584
تگهای خبر: اعصاب , بیماری , پزشك , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی