نتایج پژوهش ها نشان داد

مچ دست، قربانی اعتیاد به اینترنت

مچ دست، قربانی اعتیاد به اینترنت

دكتر ایزی: استفاده بیش ازحد از اینترنت و شبكه های اجتماعی، یكی از مهم ترین معضلات جهانی است كه فواید این فناوری های مهم و نوین را تحت الشعاع قرار می دهد. پژوهشگران كشور در همین خصوص، تأثیر این پدیده ها را بر وضعیت اسكلتی-عضلانی افراد، مورد مطالعه قرار داده اند.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، امروزه استفاده از اینترنت بعنوان منبع اصلی اطلاعات و یكی از به صرفه ترین راه های ارتباطی در كشورهای مختلف رواج بسیار زیادی پیدا كرده است. نتایج مطالعه ای در ایالات متحده آمریكا نشان داده است كه روزانه بیشتر از ۶۰ میلیون نفر به منظور استفاده از اینترنت، از كامپیوتر و تلفن همراه هوشمند استفاده می نمایند. در دهه اخیر، سرعت رشد در تعداد كاربران اینترنت در برخی از كشورهای درحال توسعه، چشم گیر بوده است و در این میان می توان دانشجویان را بعنوان دسته اصلی كاربران اینترنت طبقه بندی كرد.
اما به عقیده متخصصان، با عنایت به این رشد بیش از پیش، اعتیاد به اینترنت نیز به یكی از نگرانی های بین المللی تبدیل گشته است. شیوع اعتیاد به شبكه های اجتماعی و بازی های آنلاین در مطالعات مختلف بین ۵ تا ۲۱ درصد گزارش شده است. طبق برخی مطالعات، اعتیاد به بازی های آنلاین اینترنتی، با افزایش شانس ابتلاء به افسردگی و اضطراب همراه بوده است.
مطالعات صورت گرفته در داخل كشور نیز حاكی از اثرات مخرب اعتیاد به بازی های آنلاین و استفاده مشكل ساز از شبكه های اجتماعی بوده است و این تأثیرات بر وضعیت اسكلتی-عضلانی بدن افراد نیز قابل توجه است.
هم اكنون اختلالات اسكلتی-عضلانی بعنوان یكی از مهم ترین اولویت های سلامتی در بیشتر كشورهای دنیا و ایران مطرح هستند. به همین دلیل، پژوهشگرانی از دانشگاه علوم پزشكی همدان در مطالعه ای، پدیده اعتیاد به شبكه های اجتماعی و بازی های آنلاین را با بررسی درد در ناحیه مچ دست بعنوان یكی از پركاربردترین اعضای سیستم اسكلتی-عضلانی بدن مورد بررسی قرار داده اند.
این مطالعه روی ۶۶۵ نفر از دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه علوم پزشكی در دانشگاه علوم پزشكی همدان انجام شده است.
نتایج این مطالعه از آن حكایت می كند كه شیوع اعتیاد به شبكه های اجتماعی و اعتیاد به بازی های آنلاین بین دانشجویان، نسبتاً زیاد است و در صورت عدم انجام تمهیدات لازم، این پدیده می تواند موجب رخداد لطمه های مختلف مانند لطمه به سیستم اسكلتی-عضلانی و ازجمله درد در ناحیه مچ دست دانشجویان شود.
در این رابطه، علیرضا مرتضی پور، محقق دانشگاه علوم پزشكی همدان و همكارانش در این تحقیق می گویند: «در پژوهش ما، بین مردان و زنان ازلحاظ ابتلاء به درد مچ دست اختلاف معناداری وجود داشت. درواقع مقایسه فراوانی ها نشان داد مردان شركت كننده در پژوهش نسبت به زنان، بیشتر به درد مچ دست مبتلا بودند».
بر اساس نتایج این تحقیق، میانگین معدل آخرین ترم در افراد مبتلابه درد مچ دست كمتر از افراد بدون درد مچ دست بود. همین طور شیوع اعتیاد به شبكه های اجتماعی و بازی های آنلاین نزدیك به ۴۲ درصد گزارش شد كه رقم بسیار بالایی بشمار می رود.
مرتضی پور و همكارانش بر اساس یافته های تحقیق خود اعتقاد دارند: «به نظر می رسد خدمات مشاوره ای درباره مسائل جدید اعتیاد بین دانشجویان و همین طور ارائه خدمات درمانی مكمل برای لطمه دیدگان این اعتیادها، باید در اولویت مراكز مشاوره و همین طور مراكز درمانی درون و بیرون از دانشگاه قرار گیرد».
این یافته ها، در چارچوب مقاله ای علمی پژوهشی در مجله «ارگونومی» وابسته به دانشگاه علوم پزشكی همدان به چاپ رسیده اند.
منبع:

1398/03/31
21:10:32
5.0 / 5
4348
تگهای خبر: اضطراب , پزشك , تحصیل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی