رئیس پژوهشگاه علوم غدد دانشگاه علوم پزشكی تهران مطرح كرد

لزوم توجه به توسعه دانش میكروبیوتا در سیاست گذاری های پژوهشی نظام سلامت

لزوم توجه به توسعه دانش میكروبیوتا در سیاست گذاری های پژوهشی نظام سلامت

دكتر ایزی: رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران ضمن اشاره به اهمیت حوزه دانشی میكروبیوتا، توسعه این حوزه را یكی از اهداف مهم این پژوهشگاه دانست و ابراز امیدواری كرد: با اقداماتی كه در این پژوهشگاه در دست اجرا است و ایجاد شبكه های علمی از پژوهشگران رشته های مرتبط گام های مؤثری در توسعه این دانش بین رشته ای برداشته شود.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، دكتر لاریجانی در آستانه روز جهانی میكروبیوم با تاكید بر لزوم توجه به توسعه دانش میكروبیوتا با بهره مندی از توان پژوهشگران و دانشمندان كشور در سیاست گذاری های پژوهشی نظام سلامت، اظهار داشت: عوامل بی شماری در ایجاد بیماری های مختلف نقش دارند كه میكروب ها یك گروه از این عوامل هستند.
وی با اشاره به اینكه از دوران كهن حضور و استقرار میكروب در اغلب مناطق بدن و همزیستی انسان با میكروب ها به اثبات رسیده است، اضافه كرد: اما كمتر از ۱۰۰ سال است كه به هم ریختگی الگو و نظم خاص این میكروب ها به لحاظ تعداد و نوع چیدمان و نقش آن در بیماری ها، نظر محققان و دست اندركاران علوم پزشكی دنیا را به خود جلب كرده است.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران با عرضه تعریفی از میكروبیوتا كه جمعیت باكتریایی موجود در بدن انسان را می گویند، اظهار نمود: بعد از كشف ژنوم انسانی كه انقلابی بزرگ در علم پزشكی بود، پروژه میكروبیوم انسانی از سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز و در دو فاز تا سال ۲۰۱۶ میلادی با صرف هزینه های چند صد میلیون دلاری توسط مراكز تحقیقاتی در جهان انجام شد.
دكتر لاریجانی از پژوهش های صورت گرفته در حوزه میكروبیوم در مراكز معتبر تحقیقاتی و دانشگاهی و درمانی دنیا سخن گفت و افزود: در این حركت بس عظیم، محققان و پژوهشگران كشورمان هم در حال نقش آفرینی در این پازل جهانی همانند سایر علوم بوده و به خوبی درخشیده اند.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به اینكه در گنجینه طب سنتی ایرانی به این امر اشاره شده است، اظهار داشت: امروز به اثبات رسیده است كه سبك زندگی با این جمعیت میكروبی درون بدن كه به مراتب بیشتر از سلول های انسانی است، ارتباط مستقیم دارد.
دكتر لاریجانی با اشاره به این كه میكروبیوم، جزو علوم نوین و بین رشته ای است كه باید به آن توجه گردد، اظهار داشت: با عنایت به تاكید اسناد بالادستی كشور بر كاهش بیماری ها، سیاست گذاری و برنامه ریزی درست در زمینه پژوهش های در رابطه با میكروبیوم می تواند اثرات شگرفی در علوم پزشكی داشته باشد و امیدواریم به نحوی برنامه ریزی شود كه مردم كشورمان بتوانند از نتایج این پژوهش ها بهره مند شوند.
وی با اشاره به آغاز حركت هایی در زمینه توسعه پژوهش های حوزه میكروبیوم در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران، اظهار داشت: طی چند روز اخیر از یكی از این پژوهش ها در چارچوب رساله دكترای پژوهشی دفاع شد. تعیین الگوی میكروبیوتای روده بزرگسالان ایرانی چاق و غیرچاق و بررسی تغییرات آن بعد از مداخله در زنان چاق موضوعی بود كه این پژوهش بدان پرداخته بود.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به اینكه در سال ۲۰۰۶ برای نخستین بار ارتباط میكروبیوتای روده و چاقی عنوان شد و پژوهش هایی هم در جهان در این زمینه صورت گرفته است، افزود: طبق یافته های رساله ای كه ذكر شد، تفاوت فراوانی بعضی از جنس های باكتریایی میان بزرگسالان چاق و با وزن نرمال مختص جمعیت ایرانی است و بنا به شواهد قبلی افراد چاق را در معرض مبتلا شدن به كبد چرب قرار م دهد.
به زودی سایتی ویژه برای میكروبیوتا راه اندازی می شود
دكتر لاریجانی توسعه علمی در زمینه میكروبیوتا در جهت رفع نیازهای كشور در این زمینه را یكی از اهداف مهم پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران برای سال های آتی ذكر و اظهار نمود: اقداماتی در این زمینه در دست پیگیری است و بزودی سایتی ویژه برای میكروبیوتا در این پژوهشگاه راه اندازی خواهد شد.
وی با اشاره به مجله بین المللی این پژوهشگاه، اظهار داشت: شماره ویژه ای از این نشریه به مبحث میكروبیوتا اختصاص یافته و در حال تشكیل گروه تحقیقاتی منسجمی برای پیشبرد تحقیقات میكروبیوتا هستیم.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران افزود: حوزه میكروبیوتا حوزه ای بین رشته ای است و در گروهی كه تشكیل خواهد شد، از همكاری پژوهشگران گروه های آموزشی و پژوهشی مرتبط بهره برداری خواهد شد.
وی ضمن گرامیداشت ۲۷ ژوئن روز جهانی میكروبیوم، اظهار داشت: شعار جهانی امسال برای این روز، "مبارزه با مقاومت آنتی بیوتیكی" است و امیدواریم با توسعه پژوهش های این حوزه گام های موثری در زمینه پیشگیری و درمان بیماری ها در كشور برداریم.
منبع:

1398/04/06
11:11:00
5.0 / 5
4983
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی