تفاهم وزارت بهداشت و سازمان دامپزشكی درباره نحوه نگهداری از حیوانات اهلی

نگرانی از ورود غیرمجاز دام از كشورهای همسایه، رصد مستمر بیماری های مشترك دام و انسان

نگرانی از ورود غیرمجاز دام از كشورهای همسایه، رصد مستمر بیماری های مشترك دام و انسان

دكتر ایزی: وزارت بهداشت و سازمان دامپزشكی درباره نحوه نگهداری حیوانات اهلی تفاهم نامه همكاری امضا كردند.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا رئیسی - معاون بهداشت وزارت بهداشت در این جلسه ضمن تشكر از اقدامات سازمان دامپزشكی در مشكلات سیل اخیر اظهار داشت: با توجه به این كه حدود ۲۴ استان درگیر سیل بودند، اما خوشبختانه با همكاریهای صورت گرفته، حوزه بهداشت و سلامت توانست خوش بدرخشد و مورد تقدیر سازمان بهداشت جهانی و همین طور مقامات ایرانی قرار گیرد. باوجود وجود تمام مشكلات ما در سیلی كه در ابتدای سال اتفاق افتاد، هیچ بیماری اپیدمی مشاهده نكردیم و این اتفاق میسر نبود مگر با همكاری مناسب دوستان مان در سازمان دامپزشكی.
ایشان سپس با اشاره به همین همكاریهای صورت گرفته، اضافه كرد: با این همكاری ها می توان خیلی از بیماری های مشترك میان دام و انسان كه همواره تهدیدی برای سلامت انسان ها است را كنترل كرد. هم اكنون اوضاع تحت كنترل است، اما نگرانی هایی درباب ورود غیرمجاز دام از كشورهای همسایه مطرح می شود كه خوشبختانه با پیگیری ها و تلاش دو سازمان بیماری خاصی مردم كشور را تهدید نمی كند، اما همواره باید این حوزه را رصد نماییم.
رئیسی با تاكید بر ضرورت همكاریهای بین بخشی افزود: در همین راستا اگر اماكن حضور دام ها و كشتارگاه ها توسط تیم های مشترك از اعضای وزارت بهداشت و سازمان دامپزشكی بازدید شود، اقدامات از این هم مؤثرتر خواهد شد. در همین زمینه تبادل اطلاعات بر خط در حوزه بیماری ها و حوزه بهداشت محیط حرفه ای می تواند در زمینه شناسایی و توقف بیماری ها به ما كمك نماید. در همین راستا ما در معاونت بهداشت وزارت بهداشت از نظرات تخصصی یك كارشناس ارشد دامپزشكی استفاده می نماییم تا این نظرات بتواند پل ارتباطی خوبی میان ما و سازمان دامپزشكی باشد.
رئیسی در ادامه اضافه كرد: در حال آماده سازی مپینگ هایی برای شناسایی بیماری ها در نقطه نقطه كشور هستیم و در زمینه شناسایی بیماری های مشترك بین حیوان و انسان، سازمان دامپزشكی می تواند كمك های شایانی به ما كند.
رئیسی افزود: امسال برای نخستین بار بعنوان پایلوت در استان فارس ۱۶ خانه بهداشت عشایری راه اندازی كردیم كه در فهرست آموزشی بهورزان این مراكز، آموزه هایی در امتداد شناسایی بیماری های مشترك بین انسان و دام قرار می گیرد. ما در نظر داریم تا این خانه های بهداشت را تا مرز ۴۰۰ عدد در كشور برسانیم تا جایی كه عشایر كوچ كننده تا هر خانه ای بهداشت حدود نیم ساعت فاصله داشته باشند. در همین زمینه نیز سازمان دامپزشكی می تواند واحدهای آموزشی برای بهورزان ما در نظر بگیرد؛ چونكه همه می دانیم عشایر ارتباط بیشتری با دام و حیوانات اهلی دارند.
وی درباب بیماری تب مالت گفت: اگر كشتاری كه در مراكز كشتارگاه ها صورت می گیرد بتوانند در نقشه مپینگ ما حضور داشته باشند، آمار دقیق تری از اوضاع حاكم بر دام ها به دست می آید كه از این طریق می توان سیاست گذاران را راضی كرد تا در این زمینه هزینه های بیشتری كنند.
در ادامه این نشست علیرضا رفیعی پور - رئیس سازمان دامپزشكی ضمن ابراز خرسندی از همكاریهای موجود میان وزارت بهداشت و این سازمان اظهار داشت: این همكاری ها می تواند ما را به سمت اهداف بزرگی كه داریم سوق دهد. آن چه برای ما مشخص است این است كه تنها با استفاده از واژه ها و شعارهایی مانند "امنیت غذایی، از مزرعه تا سفره" مردم اكتفا نكرده و با تقویت همكاری بین بخشی كمك به محقق شدن هر چه سریع تر اهداف مان نماییم.
ایشان سپس با اشاره به كمبود اعتبارات سازمان دامپزشكی اظهار داشت: مشكل كمبود بودجه همواره برای ما وجود داشته است، اما باید این نكته را در نظر گرفت كه با توجه به این مشكلات خیلی از موفقیت های ما در كنترل این بیماری ها میسر نبود مگر با تقویت همكاریهای بین بخشی. در همین زمینه وزارت بهداشت، سازمان دامپزشكی و سازمان محیط زیست با همكاری یكدیگر می توانند به اهداف بزرگ خود برسند. باید توجه داشت اگر این همكاری صورت نمی گرفت در سال قبل با ورود ویروس آنفلوانزای پرندگان در گیلان، می توانست صدمات زیادی به كشور وارد شود كه توانستیم جلوی آنرا بگیریم.
وی ادامه داد: سازمان دامپزشكی در صورت تحقق هدف ایمنی سازی دام و كشتار دام، می تواند در كنترل بیماری های مشترك بین انسان و حیوان به نرم جهانی برسد؛ بطوریكه در حوزه ابتلاء به بیماری تب مالت شاهد ابتلای كمتر از ۱۰ نفر در هر ۱۰۰هزار نفر باشیم.
رفیعی پور افزود: سازمان دامپزشكی با سیستم قوی جی. آی. اس توانسته یك الگوی بی نظیری در سطح بین المللی داشته باشد كه این سیستم آنلاین در جهان كم نظیر است. با استفاده از اطلاعات این سیستم می توانیم تمامی داده ها حتی در نقاط دور افتاده را بررسی و ثبت نماییم.
وی ادامه داد: به سبب همین موفقیت ها در كنترل تب برفكی، هاری، پی پی آر و غیره پس از گذشت نیم قرن از تصویب قانون جامع دامپزشكی برای نخستین بار در منطقه خاورمیانه برای مدت سه سال صاحب كرسی مطالعاتی در این زمینه شدیم.
وی درباب تقویت سیستم های آنلاین و نرم افزاری اظهار داشت: از وزارت بهداشت خواهش دارم تا در حوزه شركت های شتاب دهنده و دانش بنیان همكاریهای بیشتری با ما داشته باشد.1398/04/16
23:57:02
5.0 / 5
4236
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی