گزارش WHO از اپیدمی جهانی مصرف دخانیات

گزارش WHO از اپیدمی جهانی مصرف دخانیات

دكتر ایزی: سازمان جهانی بهداشت (WHO) در گزارش تازه ای اعلام نموده است كه خیلی از كشورها سیاست های كافی را در حوزه مقابله با همه گیری مصرف دخانیات اجرایی نكرده اند.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، در صورتیكه خیلی از دولت ها در امتداد مقابله با مصرف دخانیات به پیشرفت های خوبی دست پیدا كرده اند و الان پنج میلیارد نفر در كشورهایی زندگی می كنند كه ممنوعیت استعمال دخانیات را اعمال كرده اند، نسبت به مضرات دخانیات برای سلامت تبلیغ می كنند و اقدامات كنترلی دیگری را نیز عرضه كرده اند، با این وجود گزارش جدید سازمان جهانی بهداشت از آن حكایت می كند كه در خیلی از كشورها هنوز سیاست های اثربخش در كمك به افراد در ترك سیگار و حفظ سلامت آنان اعمال نشده است.
تمركز آخرین گزارش این سازمان بر پیشرفت كشورهایی است كه در كمك به ترك دادن افراد سیگاری بدست آمده است. نظارت بر مصرف دخانیات و اعمال سیاست های پیشگیرانه، حفاظت از افراد در مقابل دود سیگار، پشتیبانی از افرادی كه خواستار ترك سیگار هستند، آگهی به افراد نسبت به مضرات استعمال سیگار، ممنوعیت تبلیغات دخانیات و ستاندن مالیات همچون اقداماتی هستند كه برای مقابله با همه گیری مصرف دخانیات ارائه شده است.
همین طور برزیل و تركیه همچون كشورهایی هستند كه این اقدامات را اجرایی كرده اند و به پیشرفت های خوبی نیز دست پیدا كرده اند.
«تدروس آدهانوم قبریسوس»، دبیركل سازمان جهانی بهداشت اظهار داشت: ترك سیگار یكی از بهترین اقداماتی است كه افراد برای حفظ سلامت خود باید آنرا رعایت نمایند.
به گزارش سایت اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، در خیلی از كشورها مصرف دخانیات كاهش پیدا كرده اما رشد جمعیت به این معنا است كه مجموع تعداد مصرف كنندگان دخانیات بطور نسبتا بالایی ثابت مانده است. هم اكنون حدود ۱.۱ میلیارد نفر سیگار می كشند كه حدود ۸۰ درصد آنان در كشورهایی با درآمد پایین و متوسط زندگی می كنند.
به نوشته دویچه وله، كرستین شوته، كارشناس بخش بیماری های غیرمسری سازمان جهانی بهداشت معتقد می باشد كه گزارش این سازمان باید آگهی و زنگ خطری برای همگان باشد.
شوته می گوید: هشت میلیون نفر هر سال بر اثر نتایج مصرف سیگار می میرند و یك میلیون از آنها سیگاری منفعل هستند، یعنی خودشان اصلا سیگاری نیستند بلكه در فضایی حضور دارند كه از دود افراد سیگاری آلوده شده است و طبیعی است كه این آمار بسیار نگران كننده است و باید كاهش پیدا كند.
منبع:

1398/05/05
14:12:55
5.0 / 5
4212
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , سایت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی