تشكر وزارت بهداشت از حكم دادگاه ویژه روحانیت برای دو مدعی طب اسلامی

تشكر وزارت بهداشت از حكم دادگاه ویژه روحانیت برای دو مدعی طب اسلامی

به گزارش دكتر ایزی وزارت بهداشت اعلام نمود كه به دنبال پیگیریهای این وزارتخانه برای برخورد با آنچه ˮسوداگران طب ایرانی و سنتی و دخالت های غیرمجاز و خطرآفرین در درمانˮ خوانده، به تازگی حكم قطعی محكومیت برای دو تن صادر گردیده است. در همین راستا مدیركل نظارت بر درمان وزارت بهداشت از مردم خواسته كه با هوشیاری در انتخاب شیوه های درمان صحیح، سلامت خویش را تضمین كنند.به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، چند سالی است كه وزارت بهداشتی ها همواره از دامی می گویند كه برخی زیر سایه نام طب ایرانی، دین و طب اسلامی برای سلامت مردم پهن كرده اند و حتی با بدیهی ترین مسائل پزشكی مانند تزریق واكسن مخالفت می كنند كه با این كار آنها، بعضی از مردم علاوه بر از دست دادن مال شان، جان خویش را هم از دست می دهند.

متاسفانه بعضی از بیماران هم حتی كسانی كه از بیماری های سخت و صعب العلاج رنج می برند، حرف این مدعیانِ درمان را قبول كرده و روند درمانی شان را نیمه كاره رها می كنند؛ بی اطلاع از اینكه بعضی از این افراد بدون اینكه مدارج علمی طب سنتی یا طب رایج و احیانا علوم دینی را طی كرده باشند، بدون بهره از هرگونه دانش شناخت بدن و قواعد حاكم بر آن و خواص گیاهان دارویی و مداخلات دارویی آنها با داروهای شیمیایی، صرفا با استنباط شخصی از روایات طبی كه در مورد اغلب آنها بررسی های لازم از نظر اعتبار و دلالت و... توسط علمای حدیث انجام نشده، به ساخت دارو می پردازند و در این راه به نام دین، انواع بیماران قلبی، سرطانی و... را از كلیه درمان های ثابت شده محروم می كنند.
در همین راستا، دكتر علیرضا عسگری - مدیركل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت در گفتگو با ایسنا، با اشاره به محكومیت دو تن از جانب دادسرای ویژه روحانیت كه به نام طب ایرانی و سنتی در امر درمان مردم دخالت می كردند، اظهار داشت: افراد و موسساتی كه در حوزه طب ایرانی به درمان مردم مبادرت می كنند، مكلفند مجوزهای قانونی لازم را از راه وزارت بهداشت دریافت نمایند. بر همین مبنا آئین نامه های تاسیس و اشتغال در هر سطح در این عرصه هم از جانب وزارت بهداشت تبیین شده است.

وی اضافه كرد: باید توجه كرد كه یكی از وظایف مهم نظارتی وزارت بهداشت، صیانت از سلامت مردم و پیشگیری از هر گونه دخالت غیرمجاز و خطرآفرین برای مردم است. در این راستا یكی از افرادی كه به صورت وسیع در سطح كشور و بدون داشتن تحصیلات و مهارت های لازم و تایید شده از جانب وزارت بهداشت و البته بدون دریافت مجوزهای لازم، مبادرت به مداخله در امور درمان كرده بود كه برابر گزارش های معاونت طب سنتی وزارت بهداشت منجر به بروز مشكلات قابل ملاحظه ای در حوزه درمان شده بود، با پیگیری های وزارت بهداشت و همكاری و كمك قوه قضاییه و بخصوص دادگاه ویژه روحانیت رای محكومیت قطعی برای این فرد صادر شد.

عسگری با اشاره به اینكه بر طبق این رای قطعی حوزه درمان كشور مكلف به پیگیری و تعطیلی كلیه بخش های در رابطه با این فرد شده است، اظهار داشت: هوشیاری مردم در انتخاب شیوه های درمانی صحیح و شناخت از تهدیدهای سلامت در این عرصه، می تواند ضامن قابل قبولی برای تامین سلامت مردم باشد. وزارت بهداشت هم مكلف است به عموم جامعه در عرصه طب ایرانی آگاهی رسانی كند.

عسگری افزود: خیلی از كسانی كه مسیر درمان های معقول پزشكی را به علت سفارش های نابجای افراد غیرمتخصص رها كرده اند، همه از این سیستم به شكل جدی متضرر شده اند و بر همین مبنا وظیفه ذاتی وزارت بهداشت پیشگیری از صدمه بیماران است كه خوشبختانه در این پرونده منجر به حصول نتیجه شد.

مدیركل دفتر نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت ضمن تشكر از قوه قضاییه برای همراهی در رسیدگی به این پرونده، اظهار نمود: در عین حال از همه رسانه هایی كه در این حوزه به وزارت بهداشت كمك می كنند هم تشكر می نماییم.

عسگری با تاكید بر اینكه وزارت بهداشت با طب ایرانی سنتی مخالف نیست، اظهار داشت: وزارت بهداشت با اشكال غیرمسئولانه، غیر علمی و بدون مستند و شواهد لازم كه منجر به عرضه درمان غلط یا اختلال در راه درمانِ درست می شود، مخالف است. ازاین رو با هركسی كه در این زمینه تخلفی كه منجر به صدور آراء محكومیت از مراجع ذی صلاح شود، برخورد خواهد نمود.

وی تصریح كرد: ازاین رو وزارت بهداشت با طب ایرانی نه تنها مخالف نیست، بلكه موافق اشكال سازنده و مبتنی بر شواهد علمی آن است.
1398/05/27
13:28:12
5.0 / 5
4207
تگهای خبر: برند , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی