در همایش اخلاق و آداب پزشكی مطرح شد

عوامل اجتماعی عامل 80 درصد سلامت و بیماری در انسان

عوامل اجتماعی عامل 80 درصد سلامت و بیماری در انسان

دكتر ایزی: عوامل اجتماعی؛ عامل 80 درصد سلامت و بیماری در انسان و رازداری، سبب تحكیم ارتباط بین بیمار و پزشك می شود همچون مباحثی است كه در همایش اخلاق و آداب پزشكی عنوان شد.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، احمدعلی نوربالا - مشاور وزیر بهداشت امروز در همایش اخلاق و آداب پزشكی در ارتباط با اخلاق و آداب پزشكی، اظهار نمود: اخلاق و آداب پزشكی شامل ابعاد مختلف انسانی از دیدگاه الهی، بعد روحانی، بعد نفسانی، بعد جسمانی، بعد روانی و بعد اجتماعی است.
وی با تاكید بر اینكه تكامل حرفه ای، تعالی اخلاق حرفه ای را می طلبد، به تشریح منشور اخلاق حرفه ای در روان پزشكی ایران پرداخت و در ارتباط با ارتباط با بیمار، اخلاق در آموزش و پژوهش و رضایت آگاهانه، بازآموزی و به روز بودن روان پزشكان، خیرخواهی، سرلوحه های اخلاقی و روزآمد بودن و برقراری تعامل مبتنی بر اخلاق حرفه ای و انجام روان درمانی و پرهیز از ارتباط غیردرمانی و سلامت روان جامعه، اظهار داشت: اظهارات بیمار فقط باید برمبنای اخلاق پزشكی در اتاق بین پزشك و بیمار مانده تا بیماران پزشكان را قابل اعتماد بدانند. برخی از بیماران هستند كه امكان دارد به خود، خانواده و مردم لطمه برسانند؛ مانند بیماران روان پریش و... ضمن شرایط رازداری، پزشكان می توانند با درخواست خود بیمار یا صلاحدید پزشك با مراجع قضایی در بین بگذارند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی استان زنجان نیز در ارتباط با اقدامات انجام شده در عملكرد كارگروه اخلاق حرفه ای و پزشكی افزود: برگزاری نشست های گوناگون پیرامون طرح تحول و نوآوری در علوم پزشكی، طرح نقشه راه تفصیلی، ابلاغ دستورالعمل تشكیل و سطح بندی، تشكیل كمیته های دانشگاهی و راه اندازی كمیته های اعتلای اخلاق پزشكی در بیمارستان ها و نیز راه اندازی گروه اخلاق در علوم پزشكی و تشكیل كارگروه های متناسب با مگاپروژه اعتلای اخلاق حرفه ای را نام برد.
علیرضا آرمانی كیان در ارتباط با چالش های اخلاق حرفه ای، اظهار نمود: در زمینه چالش های اخلاق حرفه ای، مباحث در رابطه با خودكشی، مسائل گوناگون اخلاقی در حوزه پیوند اعضا و اهدای عضو، رحم اجاره ای و سقط جنین، استفاده از تجهیزات پیشرفته برای حفظ علائم حیاتی در بیماران مرگ مغزی، مراقبت در منزل، ویزیت بیماران مزمن و تولید و ذخیره دسترسی به اطلاعات بالینی در محیط های الكترونیك مطرح می شود.
وی با اشاره به وب سایت اخلاق حرفه ای دانشگاه علوم پزشكی زنجان، اشاره كرد: راهنمای عمومی اخلاق حرفه ای كه شامل شاغلان حرف پزشكی وابسته به نظام پزشكی ایران است در ۱۴۰ ماده و ۱۳ فصل در سال ۹۶ تصویب و از اول آذر ماه ۹۷ قابل اجرا می باشد.
همین طور مصطفی معین - عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار داشت: بیشتر از ۸۰ درصد سلامت و یا بیماری، دلیل اجتماعی دارد.
معین نیز در همایش اخلاق و آداب پزشكی در ارتباط با اخلاق پزشكی، اظهار نمود: زمینه های اخلاق پزشكی به دوران باستان باز می گردد كه در سوگندنامه بقراط نیز در ارتباط با ارزش های اخلاقی به رعایت عدالت، رازداری و امانت داری، خدمت رسانی و عدم لطمه رسانی اشاره نموده است. در دوره پس از اسلام، پزشك واسطه شفای بیماران توسط اراده خداوند است.
وی در ارتباط با اصول اخلاقی پزشكی، اشاره كرد: اصول اخلاقی پزشكی شامل كرامت و منزلت انسانی، صداقت و درست كاری، رازداری، رضایت آگاهانه، رابطه بین پزشك و بیمار، وفاداری و وفای به عهد است.
معین در ارتباط با اخلاق زیستی، اضافه كرد: اخلاق پزشكی درباب رابطه بین بیمار و پزشك است و اخلاق زیستی رابطه بین بیمار، پزشك و جامعه را شامل می شود. در سال ۸۴ نخستین كنگره اخلاق زیستی در كشور انجام شد كه از آن زمان سوژه اخلاق زیستی گسترش پیدا كرده است. هم اكنون ثابت شده كه بیشتر از ۸۰ درصد سلامت و یا بیماری، دلیل اجتماعی دارد كه بیشتر از ۵۵ درصد سلامت یك جامعه عوامل اجتماعی، ۵ درصد به سبب عوامل ژنتیكی و ۱۰ درصد نیز نظام سلامت است.
وی افزود: علوم زیستی هم اكنون یك علم میان رشته ای شامل طب، فلسفه و الهیات است. این علم باید به مسائل و سوال های مطرح شده در كمیته های تشكیل شده با حضور اساتید همه علوم در برگیرنده پاسخ گو باشد. پیوند اعضا، باروری حمایتی خارج از رحم، سقط جنین، سلول های بنیادی و... مسائلی هستند كه قبلا نبوده است و پاسخ به این مسائل فقط در حیطه علم پزشكی نیست.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار نمود: سطح آموزش عمومی، سطح درآمد و اشتغال، استواری خانواده ها، دسترسی به خدمات، سطح منزلت اجتماعی، دسترسی به تامین اجتماعی، جهانی شدن، فرار مغزها و... از عوامل مؤثر بر سلامت جامعه هستند. درمان گر، آموزش دهنده، مدافع حقوق و سلامت بیمار، فعالیت در بهداشت عمومی، به روز بودن، محقق بودن، كوشش برای ایجاد امنیت روانی و دادن آرامش به بیمار و... همچون خاصیت های پزشك است كه باید مدنظر قرار گیرد.
معین در ارتباط با چالش جهانی مطرح شده در مورد اخلاق در حوزه علم پزشكی، اشاره كرد: راهكار این چالش ارائه آموزش منطبق با شرایط روز است كه اگر به آن توجه نشود سلامت جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب سلب اعتماد مردم و تهدید سلامت می شود.
منبع:

1398/05/29
14:51:48
5.0 / 5
4302
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی