سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت تشریح كرد

تشریح وضعیت سلامت دانش آموزان

تشریح وضعیت سلامت دانش آموزان

به گزارش دكتر ایزی سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، وضعیت سلامت دانش آموزان را شرح داد.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، دكتر شهرام رفیعی فر اظهار داشت: خیلی از بیماری های قلبی و سرطان هایی كه عامل مرگ و میر بزرگسالان هستند، ناشی از رفتارهای پرخطر نظیر استعمال دخانیات، كم تحركی، تغذیه ناسالم و... است كه معمولا از دوران كودكی و نوجوانی شروع شده و شكل گرفته اند و می توانند زمینه را برای بروز این بیماریهای مرگبار در بزرگسالی فراهم نمایند.

وی ادامه داد: رفتارهای پرخطر، سلامت را تهدید می كنند و می توانند باعث آسیب، بیماری و مرگ نابهنگام شوند. بیشتر رفتارهای پرخطر در این خصوصیت ها اشتراك دارند كه در دوران نوجوانی شروع می شوند، عوارض و عواقب بهداشتی، آموزشی و اجتماعی توامان دارند، قابل پیشگیری می باشند و در دوران جوانی ادامه پیدا می كنند.

وی بیان كرد: بررسی انجام شده در مورد وضعیت سلامت دانش آموزان در سال تحصیلی ۹۴ - ۱۳۹۳ نشان داد كه از هر ۱۰ دانش آموز حدودا یك نفر دارای اضافه وزن( ۴.۹ درصد) بیشتر از یك نفر چاق (۴. ۱۱ درصد) و دو نفر چاقی شكمی (۱. ۲۱ درصد) داشتند. میزان چربی خون بالا (تری گلیسیرید) هم ۷. ۲۷ درصد بود.
وی افزود: به عبارتی بیشتر از یك چهارم دانش آموزان دارای چربی خون بالا بودند. یك چهارم دانش آموزان (۹. ۲۴ درصد) روزانه مسواك نمی زدند. بیشتر از یك چهارم ( ۵. ۲۷ درصد) حداقل یك مرتبه در هفته میان وعده های غذایی ناسالم مصرف می كردند و از هر ۱۰ نفر بیشتر از یك نفر ( ۵. ۱۱ درصد) به صورت روزانه سوسیس، كالباس، پیتزا و همبرگر مصرف می كردند.
رفیعی فر اظهار داشت: از هر ۱۰ نفر فقط ۶ نفر ( ۶۰ درصد) روزانه میوه و ۳ نفر سبزی ( ۳۲ درصد) مصرف می كردند.
سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت اظهار داشت: از هر ۱۰ نفر ۸ نفر فعالیت بدنی حداقل به مدت نیم ساعت در روز نداشتند. این در شرایطی است كه میزان استاندارد فعالیت بدنی در این گروه سنی روزانه حداقل یك ساعت است.
وی خاطرنشان كرد: با عنایت به شیوع بالای عوامل خطرساز در میان گروه سنی كودكان و نوجوانان كشورمان و اهمیت جلوگیری از بیماری ها، توانمندسازی دانش آموزان برای مراقبت از سلامت خود و دیگران امری ضروری می باشد. بدین منظور از سال ۱۳۹۳ تفاهم نامه و توافق نامه اجرایی ارتقای سلامت مدارس بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و وزارت آموزش و پرورش منعقد شد.
بنابر اعلام وبدا، وی ادامه داد: همچون اقدامات انجام شده در این عرصه تالیف كتاب درسی سلامت و بهداشت در زمینه ارتقای سلامت دانش آموزان و جلوگیری از رفتارهای پر خطر و صدمه های اجتماعی در مدارس و كمك به توانمندسازی دانش آموزان، اولیای مدارس، معلمان و دبیران برای ارتقای سلامت دانش آموزان است كه تدریس آن از سال تحصیلی ۹۸ - ۱۳۹۷ شروع شد.

وی بیان داشت: این كتاب برای پایه دوازدهم كلیه رشته های تحصیلی با همت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش با همكاری دفتر آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت وزارت بهداشت و با مشاركت مراكز/ دفاتر و ادارات حوزه معاونت بهداشت و سازمان اورژانس این وزارتخانه آماده شده است. محتوای كتاب با رویكرد پیشگیری و خودمراقبتی برای ۴۰ ساعت آموزشی در ۲۰ هفته در نظر گرفته شده است.1398/07/06
23:01:03
5.0 / 5
4410
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی