علل سقط های مكرر و خودبخودی جنین

علل سقط های مكرر و خودبخودی جنین

به گزارش دكتر ایزی فلوشیپ ناباروری و عضو تیم تخصصی مركز درمان ناباروری ابن سینا در تعریف سقط مكرر اظهار داشت: منظور از سقط مكرر، بیشتر از دو یا سه بار از دست رفتن خود به خودی جنین در نیمه اول حاملگی است. شیوع سقط مكرر در زنان حامله حدود دو تا سه درصد است و بیشتر از 80 درصد سقط های مكرر در سه ماه ه نخست حاملگی رخ می دهد.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، دكتر سهیلا انصاری پور، سقط مكرر را یك عارضه‌ی چندعاملی دانست و اظهار داشت: علل مختلفی می توانند سبب سقط مكرر شوند كه این علل امكان دارد مربوط به جنین یا مادر و یا هر دو باشند. همچون علل جنینی، می توان به اختلالات كروموزومی و ژنتیكی و ناهنجاری های ساختاری اشاره نمود و در مادر نیز مشكلات رحمی، اختلالات هورمونی، اختلالات انعقادی و مشكلات ایمونولوژیك می توانند سبب سقط مكرر شوند.
انصاری پور با اشاره به نقش شاخصهای مردانه در سقط مكرر اظهار داشت: همانطور كه گفته شد علت سقط مكرر امكان دارد مربوط به جنین باشد. نیمی از جنین حاصل اسپرم یا سلول جنسی مرد است و بدین سبب نیمی از ساختار كروموزومی جنین متعلق به پدر است. بنابراین، اختلالات اسپرم نیز می تواند همچون علل سقط مكرر باشد و نقش شاخصهای مردانه در این زمینه در پژوهش های گوناگون نشان داده شده است.
عضو تیم تخصصی مركز درمان ناباروری ابن سینا تصریح كرد: البته نیمی از موارد سقط مكرر در دسته با علت نامشخص یا بدون توضیح قرار می گیرند. یعنی همه بررسی ها انجام می شود و علتی یافته نمی گردد. اتفاقا برای این گروه احتمال حاملگی بیشتر است، برای اینكه مشكل ژنتیكی یا ایمونولوژیك خاصی ندارند.
این فلوشیپ ناباروری در ادامه به عوامل خطر بروز سقط مكرر اشاره نمود و توضیح داد: عواملی وجود دارند كه می توانند خطر سقط مكرر را بالا برند. یكی از این عوامل سن مادر است. هرچه سن خانم هنگام حاملگی بیشتر باشد، خطر سقط مكرر بیشتر خواهد بود. به شكلی كه خطر بروز سقط جنین در ۳۰ سالگی حدود ۲۰ درصد، در ۴۰ سالگی حدود ۴۰ درصد و در ۴۴ سالگی حدود ۸۰ درصد است. وزن بالای مادر نیز می تواند از عوامل خطرساز سقط مكرر باشد. تعداد سقط های قبلی نیز با افزایش احتمال بروز سقط مكرر رابطه دارد.
انصاری پور درباره پیش گیری از بروز سقط مكرر اظهار داشت: با كنترل عوامل خطر می توان تا حدی از بروز سقط مكرر پیشگیری كرد. برای نمونه این یك واقعیت علمی و ثابت شده است كه با افرایش سن خانم، كیفیت تخمك كاسته می شود و در نتیجه خطر سقط جنین بیشتر می شود. بنابراین، بهتر است خانم ها اقدام برای حاملگی را به تعویق نیندازند. همچنین، چاقی می تواند خطر سقط مكرر را افزایش دهد؛ خصوصاً برای خانم های مبتلا به سندرم تخمدان پلی كیستیك. بنابراین، اصلاح سبك زندگی و رسیدن به وزن متناسب می تواند از بروز سقط مكرر پیشگیری كند.
این فلوشیپ ناباروری با اشاره به نقش بیماری های زمینه ای در بروز سقط مكرر یا دیگر عوارض حاملگی اظهار داشت: حاملگی سالم و موفق در یك بدن سالم اتفاق می افتد. بنابراین، لازم است خانم بررسی های لازم را قبل از مبادرت به حاملگی انجام دهد. برای نمونه، اختلالات عملكرد تیروئید، اگر تشخیص داده و كنترل نشوند، می توانند موجب سقط مكرر و یا عوارض جدی برای رشد جنین شوند. همچنین، دیابت كنترل نشده می تواند سبب دیابت حاملگی و مشكلات جدی برای جنین شود.
عضو تیم تخصصی مركز درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا درباره درمان سقط مكرر تصریح كرد: بسیار مهم می باشد كه زوج های مبتلا به سقط مكرر به یك مركز یا كلینیك تخصصی سقط مكرر بازگشت كنند تا اقدامات تشخیصی و درمانی مناسب برای آنها صورت گیرد. متاسفانه گاهی درمان های تهاجمی و غیرضروری برای این زوج ها انجام می شود كه نه تنها بی نتیجه، بلكه زیان بار است. حتی در موارد سقط مكرر با علت نامشخص، باید درمان به صورت اختصاصی و با عنایت به شرایط هر فرد صورت گیرد. در كلینیك سقط مكرر ابن سینا كه از سال ۱۳۸۲ آغاز به كار كرده است، یك تیم مجرب متشكل از متخصصان گروه های مختلف از جمله، زنان، مردان، ژنتیك، غدد، تغذیه و ایمونولوژی، سال هاست كه مشغول فعالیت های پژوهشی و درمانی اند و آمار موفقیت درمان این كلینیك بسیار بالا بوده است. در خیلی از موارد ما بدون هیچ گونه اقدام تهاجمی و هزینه بر تنها با یك درمان حفاظتی ساده، قبل از حاملگی و حین حاملگی توانستیم مانع از بروز سقط مكرر شویم.
انصاری پور درباره درمان موارد سقط مكرر ناشی از شكست DNA اسپرم توضیح داد: یكی از مواردی كه در بررسی علل سقط مكرر باید به آن توجه گردد، آنالیز اسپرم است. بدین سبب لازم است كه متخصص مردان هم در روند تشخیص و درمان سقط مكرر حضور داشته باشد. اگر در آنالیز اسپرم آقا DFI، یعنی شاخص شكست دی ان ای بالاتر از ۱۵ درصد گزارش شود، آقا تحت درمان طبی قرار می گیرد و بعد از اختتام دوره درمان، باردیگر آزمایش صورت گیرد تا اثربخشی درمان ارزیابی شود. اگر درمان نتیجه بخش باشد، اجازه مبادرت به حاملگی داده می شود و اگر نباشد، درمان های پیشرفته تر انجام می شود.
این جراح زنان و زایمان درباره نقش ناهنجاری های رحم در سقط مكرر توضیح داد: همانطور كه قبل تر گفته شد، ناهنجاری های ساختاری رحم می توانند موجب بروز سقط مكرر جنین شوند. یكی از این ناهنجاری ها وجود دیواره یا سپتوم در رحم است كه می تواند موجب سقط جنین در سه ماه دوم حاملگی شود؛ خصوصاً اگر سپتوم یا دیواره بلند باشد. درمان این مشكل برداشتن سپتوم یا دیواره با عمل جراحی است. با برداشتن سپتوم، اگر عامل خطر دیگری برای سقط مكرر وجود نداشته باشد، اجازه حاملگی داده می شود. اما هیچ درمانی تضمینی نیست و حتی برای یك خانم ۲۵ ساله كه برای نخستین بار مبادرت به حاملگی می كند، حدود ۱۲ درصد احتمال سقط به سبب ناهنجاری كروموزومی جنین وجود دارد.
انصاری پور با تاكید بر نقش بررسی ژنتیكی محصول حاملگی در تشخیص علت سقط مكرر، اشاره كرد: در گذشته ارزیابی های ژنتیكی محصول حاملگی یا همان جنین سقط شده چندان دقیق و قابل استناد نبود. اما امروزه با پیشرفت تكنیك های ژنتیكی می توان حتی با آزمایش روی یك سلول از جنین سقط شده در مراحل اولیه رشد، به ساختار كروموزومی آن پی برد. بنابراین، اگر زوجین بتوانند محصول حاملگی سقط شده را، هرچند اندك و كوچك، در یك ظرف استریل و محلول نرمال سالین نگهداری كنند و در مدت كمتر از ۲۴ ساعت به یك كلینیك یا آزمایشگاه ژنتیك برسانند، ارزش تشخیصی بسیار بالایی دارد. اگر بررسی ژنتیكی وجود ناهنجاری كروموزومی را نشان دهد، زوجین می توانند امیدوار باشند كه حاملگی های بعدی موفقیت آمیز باشد، برای اینكه ناهنجاری كروموزومی جنین لزوماً همواره تكرار نمی گردد. اگر هم جنین سالم باشد، درمان بر مادر متمركز می شود و بررسی های تشخیصی به مادر محدود می شود.
این فلوشیپ ناباروری بر ضرورت اصلاح باورهای نادرست درباب سقط مكرر تاكید كرد و اظهار داشت: یكی از باورهای نادرست كه در خانم های مبتلا به سقط مكرر وجود دارد این است كه اگر از رحم جایگزین استفاده كنند، مشكل حل می شود. در صورتیكه ناهنجاری های ساختاری رحم سهم اندكی در سقط مكرر دارند. یا خیلی از مبتلایان به سقط مكرر فكر می كنند كه با دو یا سه بار سقط مكرر، حتما باید درمان دارویی یا درمان های پیچیده تر صورت بگیرد، در صورتیكه این طور نیست و در این زمینه باید به نظر و تشخیص متخصصان باتجربه اعتماد كنند. تاكید می كنم كه سقط مكرر اغلب به همان دو یا سه بار سقط ختم می شود، درمان پذیر است و آینده حاملگی خوبی به دنبال دارد.
بنابر اعلام روابط عمومی مركز درمان ناباروری ابن سینا، انصاری پور درانتها به نقش پررنگ سبك زندگی نادرست در ناباروری و سقط مكرر اشاره نمود و اضافه كرد: دو عامل مربوط به سبك زندگی كه نقش مهمی در این زمینه دارند، استرس و چاقی اند. بااینكه نمی توان انكار كرد كه سقط جنین، خصوصاً سقط مكرر، رویدادی پراسترس و بسیار دشوار برای زوجین است، اما نباید از یاد برد كه كنترل استرس نقش مهمی در پیش گیری از سقط مكرر دارد. ما با مواردی مواجه بودیم كه بعد از شش بار سقط مكرر، با كنترل استرس و تغییر و بهبود محیط و شرایط زندگی خود، توانستند حاملگی موفقی داشته باشند. كنترل وزن هم در این زمینه بسیار مؤثر است. امكان دارد خیلی از خانم ها نقش چاقی در ناباروری و سقط مكرر را نادیده بگیرند و بگویند كه خانم های چاقی را دیده اند كه توانسته اند به راحتی بچه دار شوند. این رویكرد نادرست است، برای اینكه در پژوهش های گوناگون و گسترده، نقش چاقی در بروز ناباروری و سقط مكرر به اثبات رسیده است و وجود موارد استثنایی این یافته علمی را بی اعتبار نمی كند.
منبع:

1398/07/09
22:47:52
5.0 / 5
4318
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی