داروی داخلی تالاسمی ها تامین شد بعلاوه جزئیات

داروی داخلی تالاسمی ها تامین شد بعلاوه جزئیات

به گزارش دكتر ایزی مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور بیماری ها از تامین داروی خوراكی بیماران تالاسمی آگاهی داد و اظهار داشت: هم اكنون داروی آهن زدای خوراكی تولید داخلی كه بیمار می تواند آنرا به صورت رایگان تهیه نماید، در بازار وجود دارد.



دكتر جمشید كرمانچی در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت دارویی بیماران تالاسمی، اظهار داشت: بیماران تالاسمی باید بطور دائمی داروهای آهن زدا مصرف كنند كه این داروهای آهن زدا به دو صورت خوراكی و تزریقی وجود دارد. حال دنیا در این عرصه به سمت مصرف داروهای آهن زدای خوراكی رفته و ما هم در كشور به صورت قطب بندی شده این اقدام را انجام دادیم و سعی كردیم كه تا جای ممكن مصرف آهن زدای خوراكی را افزایش داده و مصرف آهن زدای تزریقی را كاهش دهیم؛ چونكه اولا این روندی است كه دنیا آنرا طی كرده و دوم اینكه برای بیمار راحت تر است كه دارویی را در طول روز مصرف كند تا اینكه بخواهد به صورت مرتب تزریق داشته باشد. برای اینكه تزریق هم می تواند برای بیماران عوارض و دردسر زیادی داشته باشد.

وی اضافه كرد: در عین حال می دانیم كه حتما برای یكسری از بیماران باید آهن زدای تزریقی تجویز شود. بدین سبب هدف وزارت بهداشت این نیست كه مصرف آهن زدای تزریقی به صفر برسد، بلكه برای یكسری از بیماران مانند كسانی كه باید دوز بالایی از دارو را مصرف كنند، موارد اورژانسی و در صورت تشخیص پزشك متخصص لازم است كه آهن زدای تزریقی وجود داشته باشد.

كرمانچی افزود: بدین سبب رویه مصرف داروهای آهن زدای بیماران را به سمت داروهای خوراكی سوق دادیم تا بتوانیم نسبت مصرف داروی خوراكی به تزریقی را به ۶۰ به ۴۰ برسانیم. در عین حال به این سمت رفتیم كه بتوانیم این دارو را برای بازار تامین نماییم و این دارو وجود داشته باشد.
داروی داخلی خوراكی و تزریقی تالاسمی ها تامین شد
وی با اشاره به برخی مشكلاتی كه در تامین داروی خوراكی بیماران تالاسمی به وجود آمده بود، اظهار نمود: از آنجایی كه در این زمینه تولیدكنندگان مختلفی وجود داشتند و ما در حال تغییر نوع دارو از تزریقی به خوراكی بودیم، یكسری مشكلات طی چند ماهه اخیر در داروی این بیماران بوجود آمد، اما خوشبختانه چند روز پیش طبق آخرین بررسی هایی كه در بازار انجام دادیم، آهن زدای خوراكی تولید داخلی كه بیمار می تواند آنرا به صورت رایگان تهیه نماید، در بازار وجود دارد. این دارو هم اكنون توزیع شده و در اختیار داروخانه ها قرار گرفته است و بیماران می توانند آنرا مصرف كنند.

كرمانچی با اشاره به اینكه علاوه بر این در مدت زمان محدودی با كمبود آهن زدای تزریقی مواجه شدیم، اظهار داشت: خوشبختانه آخر هفته گذشته آهن زدای تزریقی هم برای كشور تامین شد و طی دو الی سه روز گذشته اعلام كردیم كه آهن زدای تزریقی هم توزیع شود كه احیانا توزیعش از همین هفته شروع می شود. در عین حال درباره داروی آهن زدای خوراكی تاكید می كنم كه نوع ایرانی این دارو به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد و اگر بیماری اصرار داشت و یا ترجیح داد كه از نوع خارجی دارو استفاده نماید، حتما باید هزینه ای را بعنوان هزینه جانبی بپردازد.
داروی ایرانی تالاسمی با كیفیت است
وی اشاره كرد: البته اعلام می كنم كه موارد تولید داخلی با اطمینان از كیفیت دارو و با تایید سازمان غذا و دارو، داروهایی است كه بیماران مصرف كردند، رضایت كامل داشتند و برای بیمار قابل پذیرش است. بدین سبب سفارش ما به بیماران این است كه از آهن زداهای خوراكی داخلی مصرف كنند. به هر حال نوع خارجی این دارو هم وجود دارد، اما بیمار باید مابه التفاوت قیمت داروی ایرانی به خارجی را بپردازد. البته داروی تزریقی وارداتی است و برای بیمارانی كه به مصرف نوع تزریقی دارو نیاز دارند، رایگان است.

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت درباره بیمارانی كه حتما و بنا بر تایید پزشك باید از داروی خوراكی خارجی استفاده كنند، اظهار داشت: تابحال موردی كه حتما گردنگیر باشد كه از داروی خارجی مصرف كند، برایمان تثبیت شده نیست، اما اگر فردی چنین مشكلی دارد، می تواند به مراكز جامع بیماران خاص بازگشت كند و تلاش می نماییم تا حداكثر تسهیلات را به او ارائه دهیم.
سرانجام تغییر مبنای بیمه ای برای داخلی تالاسمی ها
كرمانچی درباره تغییر مبنای پوشش بیمه ای برای داروی خوراكی و تولید داخل بیماران تالاسمی، اظهار داشت: هم اكنون دو نوع داروی تالاسمی خوراكی داخلی در بازار وجود دارد و داروی جدید توزیعش در حال تكمیل است. این بیماران هستند كه باید بین این ها انتخاب كنند. به هر حال طبیعی است كه تغییر نوع دارو مقداری زمان بر است. البته باید توجه كرد كه فرمول های شیمیایی و موارد دارویی تولید داروی جدیدی هم خوب و با كیفیت است. هر دو دارو هم تحت پوشش بیمه قرار دارند و هیچ دارویی از بیمه خارج نشده است، اما چون هزینه داروی قبلی بیشتر بود و داروی جدید كه ارزان تر است، مبنای پوشش بیمه ای قرار گرفته است، بیمار باید برای داروی قبلی مقداری هزینه بپردازد. اما داروی جدید برای بیماران رایگان است.
داروی جدیدی تالاسمی ها عوارض ندارد
وی اشاره كرد: اگر در دارویی بحث عوارض پزشكی مطرح باشد، خودمان نسبت به سوژه حساسیم و به سوژه ورود می نماییم، اما این دارو هیچ عوارض پزشكی ثابت شده ای ندارد، اما تغییر دارو در بیماران كمی دشوار است كه آنرا طی زمان پیش می بریم. در عین حال سازمان غذا و دارو هم به صورت مرتب داروها را مورد نظارت قرار می دهد و هر عارضه ای كه از طرف بیمار یا پزشك گزارش شود، بلافاصله آنرا اصلاح می كند. بدین سبب داروی جدید هم در حال تولید است و با كیفیت خوبی اطمینان داریم كه برای بیماران عارضه ای ایجاد نمی كند.

كرمانچی افزود: به هر حال شرایط اقتصادی كشور به نحوی است كه باید در هزینه ها دقت كرد و گاهی موارد اینچنینی پیش می آید. اما ترجیح مان این است كه تغییرات دارویی به تدریج و در طول زمان اتفاق بیفتد. زمانی كه می خواستیم آهن زدای تزریقی را به خوراكی تبدیل نماییم این پروژه را در عرض یكسال پیش بردیم. بدین سبب باید به تدریج تغییرات دارویی صورت گیرد.




1398/07/19
23:08:10
5.0 / 5
4217
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی