ارتباط مصرف استاتین ها با عفونت های پوستی

ارتباط مصرف استاتین ها با عفونت های پوستی

به گزارش دكتر ایزی نتایج یك مطالعه جدید در استرالیا نشان داده است كه مصرف داروهای استاتین با افزایش ریسك مبتلا شدن به عفونت های پوستی ارتباط دارد.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، پزشكان در این بررسی تازه مدعی شدند داروهای استاتین كه معمولا به منظور كاهش سطح كلسترول مصرف می شوند امكان دارد خطر مبتلا شدن به عفونت های پوستی را افزایش دهد.
به قول این متخصصان تأثیر داروهای استاتین در افزایش ریسك مبتلا شدن به دیابت شناخته شده است و دیابت هم خطر عفونت های استافیلوكوك پوستی و بافت های نرم زیرین را زیاد می كند. هرچند نتایج آزمایش جدید نشان داده است تأثیر استاتین ها بر خطر مبتلا شدن به عفونت، مستقل از دیابت است.
محققان استرالیایی با اشاره به اینكه در این رابطه اطلاعات تعدادی بیمار در فاصله سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشتند: تأثیر مصرف داروی استاتین بر افزایش ریسك مبتلا شدن به دیابت مبحث جدیدی نبوده اما مصرف كنندگان این دارو حدود ۴۰ درصد بیشتر در معرض مبتلا شدن به عفونتهای استافیلوكوك بوده و این خطر در بیماران دیابتی و غیر دیابتی برابر بوده است.
دو نوع داروی آتورواستاتین و سیمواستاتین بیشترین ارتباط را با افزایش ریسك مبتلا شدن به عفونت های پوستی دارد. همینطور این خطر در مدت سه ماه بعد از شروع مصرف دارو بالاست و احتمال تداوم آن تا مدت یك سال وجود دارد.
به گزارش نیویورك تایمز، محققان استرالیایی با این وجود تاكید كردند: هیچ بیماری نباید به علت خطر عفونت پوستی مصرف داروی استاتین را كنار بگذارد و بیمارانی كه در این زمینه نگران هستند باید با پزشك خود مشورت كنند.
منبع:

1398/08/15
20:10:38
5.0 / 5
4400
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دارو , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی