مدیر انجمن حمایت از بیماران كلیوی شاهرود:

وجود ۱۸۰ بیمار دیالیزی در شاهرود

وجود ۱۸۰ بیمار دیالیزی در شاهرود

به گزارش دكتر ایزی مدیر انجمن پشتیبانی از بیماران كلیوی شاهرود بابیان اینكه ۱۸۰ بیمار دیالیزی در این شهرستان وجود دارد، اظهار داشت: دو عامل فشارخون و دیابت در ایجاد بیماری های كلیوی بیشترین نقش رادارند.محمدرضا بصیری در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینكه در شاهرود سه مركز دیالیز بیمارستان امام حسین (ع)، بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) و مركز همودیالیز رضویان هلال احمر فعالیت دارند، اظهار داشت: این سه مركز به ۱۸۰ بیمار دیالیزی این شهرستان عرضه خدمات می كند كه دراین بین مركز رضویان با ۱۶ تخت بیشترین میزبانی بیماران كلیوی را دارد كه دو شیفت فعال است.
وی ضمن بیان اینكه هر بیمار غیر از رنج و درد بیماری هزینه بسیار سنگینی برای دولت و خانواده خود دارد، اضافه كرد: هزینه دیالیز بسیار بالا است كه این امر به صورت مجانی انجام می شود بنابراین برای افراد فاقد بیمه، بیمه همگانی و سلامت ایجاد خواهد شد.

اهدای عضو اهدای زندگی
مدیر انجمن پشتیبانی از بیماران كلیوی شاهرود بابیان اینكه مركز همودیالیز رضویان شاهرود سال ۹۴ كار خویش را رسماً آغاز كرد، اظهار داشت: بیماری كلیوی را می توان بیماری خاموش نامید چونكه اكثراً زمانی رجوع می كنند كه خیلی دیر شده و فرد به آخر خط رسیده است، دو عامل دیابت و فشارخون بیشترین تاثیر را در كلیه دارند كه پیشگیری باید فرهنگ سازی و اطلاع رسانی شود.
بصیری ضمن بیان اینكه معتقدیم آموزش باید در مدارس و از راه خانواده ها صورت گیرد، خاطرنشان كرد: تقویت پل ارتباطی شبكه های مجازی و اصحاب رسانه با مركز انجمن بیماران كلیوی راهی كه می تواند در كاهش این بیماری های بعضاً علاج ناپذیر، مؤثر باشد.
وی با اشاره به اینكه برای انجام یك پیوند كلیه باید فرد حداقل ۳۰ میلیون تومان نقدینگی داشته باشد، اضافه كرد: فرد دیالیزی باید یك روز در بین، چهار ساعت پردرد را تحمل كند كه اهدای عضو افراد گرفتار مرگ مغزی می تواند امید به زندگی را در بیمار كلیوی زنده كند كه می بایست از اهداكنندگان بعنوان قهرمان یاد شود.
آب و برق بیشترین مشكل مركز دیالیز
مدیر انجمن پشتیبانی از بیماران كلیوی شاهرود بابیان اینكه برای هر دستگاه دیالیز ۱۵۰ لیتر آب مصرف می شود، اظهار داشت: اشتراك آب به صورت تصاعدی حساب می شود و این هزینه زیادی را برای مركز تحمیل می كند كه برای حل مشكل گفته شد كه انشعاب جدا خریداری شود اما این هم بالای ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد.
بصیری ضمن بیان اینكه خیرانی در این مركز برای كمك وجود دارند اما این به تنهایی كافی نیست، خاطرنشان كرد: برای كاستن از درد و آلام بیماران می بایست دستگاه ها و ارگان هایی نظیر شهرداری و علوم پزشكی وارد مجموعه شده و این بیماران را تحت حمایت قرار دهند، برخی بیماران از طریق های بسیار دور برای دیالیز به شاهرود می آیند كه حتما باید به این افراد مساعدت شود.
وی ضمن بیان اینكه برق هم یكی دیگر از مشكلات این مركز است كه می بایست برای تامین و پیشگیری از قطع آن مساعدت های لازم صورت گیرد، اضافه كرد: نیازهای دارویی یكی دیگر از چالش هایی كه باوجود تلاش انجمن، این مهم می طلبد تا همكاری و هماهنگی های لازم صورت گیرد.

هفته پشتیبانی از بیماران كلیوی
مدیر انجمن پشتیبانی از بیماران كلیوی شاهرود همینطور ضمن بیان اینكه هر دستگاه دیالیز تنها ۱۰ الی ۱۵ درصد كار كلیه را انجام می دهد، اظهار داشت: با عنایت به اینكه آگاهی از مواردی كه قابل پیشگیری می باشند می تواند این هزینه ها را كم كند از ۲۵ لغایت ۳۰ آبان ماه به نام هفته پشتیبانی از بیماران كلیوی نام گذاری شده است بنابراین تلاش شد تا مبنای كار بر اطلاع رسانی و اصل پیشگیری باشد.
بصیری بابیان اینكه ۲۳ لغایت ۳۰ آبان به نام هفته پشتیبانی از بیماران كلیوی نامگذاری شده است، خاطرنشان كرد: ردیابی علل ایجاد بیماری های كلیوی، تغذیه در سلامت كلیه، نقش آب در كلیه، تغذیه و جلوگیری از مواردی است كه بر روی آن تاكید شده تا افراد كمتری گرفتار بیماری كلیوی شوند.
وی بابیان اینكه جمعه ۲۴ آبان روز ورزش، امید به زندگی و شادی نام گذاری شده است، افزود: در شاهرود توانستیم ورزش را برای این بیماران نهادینه نماییم به نحوی كه بعضی از ایشان توانستند در رشته های شطرنج، تیراندازی و غیره مدال های كشوری طلا كسب كنند بنابراین در این روز به منظور افزایش توانمندی پیاده روی از میدان ورزش به سمت ورزشگاه تختی انجام و با پیوستن به نماز جمعه می كوشیم تا جمعیت كثیری از مردم با سخنرانی قبل از خطبه ها با این بیماری و نحوه پیشگیری آشنا گردند.
وی اضافه كرد: جلوگیری از بیماران كلیوی در مدارس با همكاری آموزش وپرورش، عیادت از بیماران در بیمارستان ها، سخنرانی در دانشگاه آزاد شاهرود، برگزاری بازارچه خیریه با میزبانی بیماران كلیوی، رقابت ورزشی دارت، شطرنج و غیره، دیدار بیماران با مسؤلان همچون برنامه هایی كه طی این هفته اجرایی می شود.

1398/08/18
17:50:46
5.0 / 5
4230
تگهای خبر: آموزش , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی