آبگوشت ها و سوپ های سنتی، درمانی موثر برای مالاریا

آبگوشت ها و سوپ های سنتی، درمانی موثر برای مالاریا

به گزارش دكتر ایزی تحقیقات نشان می دهد بعضی از سوپ های سنتی امكان دارد به اندازه داروهای برجسته ضد مالاریا در مبارزه با این بیماری موثر باشند.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، هر ساله حدود ۵۰۰ هزار نفر در سراسر جهان در اثر مالاریا جان خویش را از دست می دهند كه خیلی از آنها كودكان هستند. هم چنین صدها هزار نفر هم به شكل جدی توسط این انگل كه از راه نیش پشه های آلوده به انسان منتقل می شود، بیمار می شوند.
نیمی از جمعیت جهان در مقابل این عفونت صدمه پذیر هستند و به نظر می آید مقاومت در مقابل داروهای معمول مالاریا در حال افزایش می باشد.
محققان كالج امپریال لندن و بیمارستان "گریت اورموند استریت" بعد از كشف داروی ضد مالاریای آرتمیسین در "گَندِواش"، گیاهی كه در داروهای چینی باستان از آن برای مقابله با تب استفاده می شد، تحقیقات مربوط به تأثیر احتمالی درمان های سنتی را آغاز كردند.
دانشمندان دریافتند كه بعضی از آبگوشت های سنتی سبزیجات و گوشت چرخه زندگی "پلاسمودیوم فالسیپاروم"، تك سلولی كه سبب ۹۹ درصد از مرگ و میرهای ناشی از مالاریا می شود را مختل می كند.
در این تحقیق از دانش آموزان مقطع ابتدایی مدرسه ای در لندن خواسته شد تا نمونه سوپ ها و آبگوشت های خانگی با استفاده از دستورالعمل های خانوادگی خود كه نسل به نسل منتقل شده را برای محققان بیاورند. پیشینه قومی این كودكان از سراسر اروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه متغیر بوده است.
محققان عصاره های ۵۶ نمونه از این آبگوشت ها را به مدت سه روز محل كشت های مختلف "پلاسمودیوم فالسیپاروم" قرار دادند تا این مورد را بررسی نمایند كه كدام یك از آنها قادر به متوقف كردن رشد انگل های نابالغ جنسی هستند. آنها هم چنین این مورد را ارزیابی كردند كه آیا نمونه ها می توانند بلوغ جنسی، مرحله ای كه انگل می تواند پشه را آلوده كند را مسدود كنند یا خیر.
در خیلی از این نمونه ها سرعت رشد انگل افزایش یافت اما پنج نمونه از آبگوشت ها رشد را بیشتر از ۵۰ درصد كاهش داده و دو نمونه هم به اندازه "دی هیدروآرتمیزینین"، یكی از داروهای پیشروی ضد مالاریا موثر بودند. دو مورد دیگر هم در انسداد بلوغ جنسی انگل ها بیشتر از ۵۰ درصد موثر بودند، ازاین رو به صورت بالقوه مانع از انتقال مالاریا می شوند.
بنا بر گزارش اسكای نیوز، دستورالعمل های پخت آبگوشت های مبتنی بر سبزیجات، مرغ و گوشت گاو گوناگون بوده و هیچ ماده خاصی در نمونه هایی كه فعالیت های ضد مالاریایی داشته اند، مشترك نبوده است.1398/08/29
10:25:33
5.0 / 5
4185
تگهای خبر: بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی