یافته های یك پژوهش نشان داد

اهمیت لباس پرستار در كاهش اضطراب كودكان بستری

اهمیت لباس پرستار در كاهش اضطراب كودكان بستری

به گزارش دكتر ایزی افتادن گذر بچه ها به بیمارستان و احتیاج به بستری شدن آنها به علت بیماری، یكی از ناراحت كننده ترین موضوعاتی است كه خانواده ها، پرسنل بیمارستانی و از همه مهم تر، خود بچه ها تجربه می كنند. محققان كشور برای رهایی كودكان از اضطراب فراوان چنین لحظه هایی، تغییر در پوشش پرستاران را سفارش كرده اند.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، حدود ۳۰ درصد از كودكان، حداقل یك مرتبه در طول دوران كودكی در بیمارستان بستری می شوند و حدود پنج درصد از آنها نیز، چندین بار چنین رویدادی را تجربه می كنند.
بستری شدن برای كودكان، بعنوان بحرانی برای اجتماعی شدن و سازگاری با محیط جدید آن هم در شرایطی است كه نه تنها از سلامت برخوردار نیستند، بلكه در معرض برخورد با عوامل ناشناخته و خطرآفرین هم قرار دارند. محدودیت كودك در مكانیسم های دفاعی همچون مهارت حل مساله و تصمیم گیری، داشتن دید خودمحور از دنیا و تجربیات محدود وی، سبب ترس وی در موقعیت های تهدیدكننده ای همچون بستری شدن می شود.
به اعتقاد متخصصان، ازآنجاكه بستری شدن در بیمارستان، سبب اضطراب كودك می شود، این امر می تواند عامل مهمی در به تأخیر انداختن بهبودی كودك باشد. بر این اساس این موضوع، مشكل بزرگی برای خانواده و تجربه ای تهدیدكننده برای كودكی است كه تلاش می كند وظایف مربوط به سطح تكاملی خویش را انجام دهد.
صاحب نظران معتقدند كودك بستری در بیمارستان در معرض تهدیدهای مختلفی ازجمله جدایی از والدین، نبود فرد قابل اعتماد، صدمه جسمی، درد، محیط ناآشنا، از دست دادن استقلال و محركات اضافی مثل سروصدا و بو قرار می گیرد و بایستی برای رهایی از اضطرابی كه در همین رابطه به او دست می دهد، چاره ای اندیشید و در این رابطه، هم روش های دارویی و هم روش های غیر دارویی قابل سفارش هستند.
این موضوع، مورد توجه تعدادی از پژوهشگران كشور از دانشگاه علوم پزشكی مشهد و دانشگاه فردوسی قرار گرفته تا در مورد آن مطالعه ای انجام دهند. در این مطالعه، محققان فوق، تاثیر لباس مصور شده را بعنوان یك روش غیردارویی، بر ترس بدو پذیرش كودكان مورد بررسی قرار داده اند.
این پژوهش روی ۵۰ كودك ۳ تا ۶ ساله در بدو پذیرش در بخش اطفال بیمارستان امام رضا (ع) مشهد انجام شده است.
برای این كودكان، در یك برنامه یك ساعته كه توسط تیم تحقیق انجام شد، یكی از پژوهشگران با لباس مصور شده با كودك احوالپرسی می كرد، خویش را به كودك معرفی می كرد و فضای بخش و كارهایی كه مقرر است برای كودك صورت گیرد را برایش بازگو می كرد.
همچنین تمام رویه های بدو پذیرش با كمك پژوهشگر انجام می شد و در مرحله پایانی نیز، پژوهشگر كودك را جهت مستقر شدن در تخت، به اتاقش می برد و بعد از سنجش ترس كودك با ابزار خودگزارشی، از او خداحافظی كرده و اتاق را ترك می كرد.
بر اساس یافته های این پژوهش، مشخص شد كه میانگین نمره ترس در كودكانی كه برای آنها از برنامه فوق استفاده شده بود، به صورت قابل توجهی از گروه دیگر كه وضعیتی معمولی داشت، پایین تر بود. بر این اساس، محققان كاهشی ۸۵ درصدی را در میزان اضطراب این كودكان شاهد بودند.
در این خصوص، طیبه ریحانی، محقق گروه كودكان دانشكده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشكی مشهد و سایر همكارانش در این پژوهش می گویند: «با توجه به هدف پژوهش، كودكان در گروه لباس مصور شده در مقایسه با گروه كنترل، ترس كمتری را دارا بودند. درعین حال، میانگین نمره ترس در كودكانی كه سابقه بستری نداشتند، تقریباً به میزان ۰.۶ بیشتر از كودكانی بود كه سابقه بستری قبلی داشتند».
آن ها می افزایند: «همچنین بر مبنای نتایج به دست آمده، بین سن كودك و ترس كودك یك همبستگی معكوس وجود دارد. به عبارت دیگر، هر چه سن كودك افزایش می یابد، نمره ترس كودك كاهش پیدا می كند».
به بیان محققان فوق، «اهمیت فلسفه مراقبت كم استرس از كودكان، در به حداقل رساندن استرس های جسمی و روانی كودكان و خانواده آن هاست. ازاین رو پرستاران در تلاش اند تا اضطراب ناشی از درد، محیط بیگانه و افراد ناشناس را در كودكان به حداقل برسانند. در این راستا، لباس پرستاران كه مكمل ارتباط غیركلامی بین پرستار و كودك است، می تواند نقش اساسی در ساختن محیط كم استرس داشته باشد. به صورتی كه مطالعات نشان داده اند لباس كاركنان بهداشتی و درمانی در كاهش ترس كودكان در برخورد با آنان مؤثر است. بر همین مبنا درصورتی كه ظاهر پرستار باعث ایجاد ترس در كودك شود، نمی توان انتظار داشت كه منشأ اضطراب در كودك بستری كاسته شود».
ریحانی و سه همكار دیگرش كه یافته های پژوهش خویش را در «مجله پرستاری كودكان» متعلق به انجمن علمی پرستاری ایران منتشر نموده اند، با عنایت به نتایج بررسی های خود، استفاده از لباس مصور شده را در بخش اطفال بیمارستان ها، سفارش كرده اند.1398/09/19
21:42:20
5.0 / 5
4324
تگهای خبر: اضطراب , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی