اصلی ترین علت مبتلاشدن به سرطان دهان

اصلی ترین علت مبتلاشدن به سرطان دهان

دكتر ایزی: سیگار كشیدن عمده ترین علت سرطان دهان است. در كسانی كه سیگار می كشند بطور میانگین نسبت به افرادی كه سیگار نمی كشند، چهار برابر احتمال مبتلاشدن به سرطان دهان افزایش می یابد و این درحالی است كه تنها نیمی از افرادی كه مبتلا به سرطان دهان می شوند، حدود پنج سال پس از تشخیص این بیماری زنده خواهند ماند.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، سیگار كشیدن، علت عمده بروز بیماری های لثه است و لثه و استخوان هایی كه از دندان حفاظت می كنند را تحت تاثیر قرار می دهد.
سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در كاهش میكروب های مضری كه می توانند موجب بروز این بیماری ها شوند، دارد. همین طور سیگار كشیدن با تاثیری كه بر سیستم ایمنی بدن می گذارد، بدن را برای مقابله با میكروب ها كم توان كرده و لثه ها با احتمال بیشتری در معرض عفونت ها قرار می گیرند.
علاوه بر آن، میكروب ها می توانند با چسبیدن به مكانی كه لثه به دندان پیوسته شده است، موجب بروز مشكل شده و در آنجا به سبب وجود یك فضای عمیق موجب تشكیل «پاكت پریدنتال» شوند. وجود این فضا به این معنا است كه محافظت كمتری برای نگه داشتن دندان ها در مكان خودشان وجود دارد و در نتیجه احتمال بیشتری برای لق شدن دندان ها وجود دارد. خونریزی لثه ها یك نشانه رایج برای این مسئله است، با این وجود در افراد سیگاری، نیكوتین، جریان خون را در لثه ها می كاهد و این ذخیره خون ضعیف، علایم را محو می كند؛ علائمی كه در حالت عادی می تواند سرنخی برای تشخیص شروع این بیماری ها باشد.
بنابر اعلام بنیاد بیماری های خاص، با ترك سیگار طی ۳ تا ۵ سال احتمال مبتلاشدن به سرطان دهان به نصف كاهش یافته و با گذشت زمان و به مرور این احتمال كاهش خواهد یافت. با متوقف كردن مصرف سیگار، بدن افراد قادر خواهد بود كه با میكروب هایی كه منجر به بیماری های لثه می شوند روبرو شود و حركت جریان خون به سمت لثه ها افزایش خواهد یافت كه به سالم ماندن لثه ها كمك می نماید.
منبع:

1398/09/21
20:10:23
5.0 / 5
4477
تگهای خبر: بیماری , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی