كاهش خطر سرطان پوست با جراحی لاغری

كاهش خطر سرطان پوست با جراحی لاغری

به گزارش دكتر ایزی یك مطالعه جدید حاكیست افراد چاقی كه تحت عمل جراحی لاغری قرار گرفته اند، كمتر در معرض خطر مبتلا شدن به سرطان پوست همچون ملانوما هستند.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، در حالیكه ملانوما تنها یك درصد از موارد مبتلا شدن به سرطان پوست را تشكیل می دهد اما بیشترین مرگ و میر ناشی از این نوع سرطان پوست را شامل می شود.
باآنكه دانشمندان عوامل خطر در رابطه با ملانوما را مواردی همچون پوست روشن، سابقه خانوادگی و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می دانند اما معلوم نیست چرا میزان مبتلایان به این بیماری در حال افزایش می باشد.
با عنایت به این كه چاقی خطر بروز بعضی از سرطان ها را زیاد می كند، متخصصان به بررسی این مورد كه آیا چاقی منجر به افزایش ریسك مبتلا شدن به ملانوما هم می شود یا خیر، پرداخته اند.
یك مطالعه سوئدی در سال ۲۰۰۹ میلادی نشان داد كه خطر مبتلا شدن به سرطان در زنان چاقی كه تحت عمل جراحی كاهش وزن قرار گرفته اند، كاسته می شود اما این مطالعه خطر مبتلا شدن به سرطان پوست و بیماری ملانوما را به صورت خاص بررسی نكرده بود.
بدین منظور یك تیم تخصصی در تلاش جهت بررسی ارتباط بین جراحی لاغری و سرطان پوست مجموعه داده های این مطالعه را باردیگر مورد بررسی قرار داده اند.
به صورت كلی تجزیه و تحلیل جدید شامل داده هایی از ۲۷۰۰ فرد مبتلا به چاقی بوده است كه تحت عمل جراحی كاهش وزن قرار گرفته و ۲۰۴۰ شركت كننده كه چاقی داشتند اما فقط در مراكز مراقبت های بهداشتی اولیه تحت درمان معمول مانند مشاوره در مورد شیوه زندگی قرار گرفتند.
در این پیگیری ۱۵ ساله افرادی كه تحت عمل جراحی كاهش وزن قرار داشتند، به صورت متوسط ۲۱.۶ كیلوگرم از دست داده بودند و گروه دیگر وزن حدودا ثابت یا حدود ۳ كیلوگرم افزایش یا كاهش وزن داشتند.
در این چند سال ۲۳ نفر در گروهی كه تحت جراحی قرار گرفته بودند به سرطان بدخیم پوست، سرطان سلول سنگفرشی یا ملانومای بدخیم مبتلا شدند و در گروه مقابل ۴۵ نفر به این بیماری مبتلا شدند. متخصصان دریافتند كه بیشترین تفاوت بین این دو گروه مربوط به ملانومای بدخیم است. در گروه كنترل ۲۹ مورد از این بیماری وجود داشت، در حالیكه در گروه جراحی فقط ۱۲ مورد مبتلا شدن دیده می شد كه این به معنای كاهش ۵۷ درصدی خطر ملانوما در صورت انجام جراحی كاهش وزن می باشد.
این شواهد نشان داده است چاقی عامل خطر جدی برای سرطان پوست به حساب می آید، هرچند متخصصان معتقدند كه برای درك مكانیسم های مهم ارتباط بین چاقی و سرطان پوست باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.
یك نظریه مربوط به التهاب است. متخصصان توضیح می دهند كه "چاقی منجر به التهاب مزمن سیستمیك می شود كه می تواند یك محیط مناسب برای رشد تومور باشد. عوامل سبك زندگی، مانند تغییر رژیم غذایی پس از جراحی هم امكان دارد به توضیح این ارتباط كمك كنند.
هم چنین چاقی با یك سبك زندگی بی تحرك همراه می باشد كه خود با افزایش بروز سرطان و مرگ و میر در ارتباطست. به دنبال جراحی كاهش وزن افراد امكان دارد سطح فعالیت بدنی خویش را بالا برند كه به نوبه خود خطر سرطان را می كاهد.
بنا بر گزارش سایت تخصصی مدیكال نیوز تودی، به صورت خلاصه یافته های این مطالعه نشان داده است كه میزان بروز ملانوما به صورت قابل توجهی در بیماران چاق بعد از جراحی كاهش وزن، افت می كند.1398/10/14
21:43:52
5.0 / 5
4455
تگهای خبر: برند , بهداشت , بیماری , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی