۵ فوبیای جدید بشر

۵ فوبیای جدید بشر

دكتر ایزی: همه افراد در مواقعی از زندگی خود با ترس ها و نگرانی های مختلفی مواجه می شوند كه همچون آنها می توان به ترس از ارتفاع و پرواز، تنهایی و تاریكی یا صحبت در جمع اشاره نمود و در واقع اضطراب یك احساس متداول می باشد كه همه مردم دنیا در بعضی از مراحل زندگی آنرا تجربه می كنند.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، اگر شما هراس خاصی دارید، احتمالاً هنگام مواجهه با موقعیت یا شیء خاص، احساس ترس و وحشت را تجربه خواهید كرد.
هراس خاص نوعی اختلال اضطراب است كه بعنوان ترس شدید یا غیرمنطقی یا بیزاری نسبت به چیزی تعریف می شود. این ترس های غیرمنطقی می تواند در روابط شخصی، كار و مدرسه اختلال ایجاد كند و مانع از لذت بردن از زندگی شود.
همه ما با بعضی از رایج ترین هراس ها آشنایی داریم؛ ترس از ارتفاعات (آكروفوبیا)، ترس از قرار گرفتن در فضاهای محصور و بسته (كلاستروفوبیا) و ترس از فضای باز بدون جایی برای گریختن (آگورافوبیا).
در عین حال روانشناسان معتقدند كه با تغییر سبك زندگی، همه ما هراس و نگرانی های جدیدی را نیز تجربه می نماییم.
برای مثال موارد زیر به نقل از نشریه "تایمزآوایندیا" بعضی از ترس های جدیدی هستند كه در میان انسان های این عصر بطور فزاینده ای شایع شده است:
۱) اضطراب زیست محیطی:
با توجه به این كه ما هر روز بیشتر در مورد تغییرات اقلیمی و تاثیرات آن می خوانیم، ترس از عواقب ناشی از تغییرات اقلیمی روز به روز رایج تر می شود. این نوع هراس بیشتر در نسل جوان مشاهده شده و منجر به ایجاد حملات پانیك (وحشت زدگی) از فكر گرمایش كره زمین و به انتها رسیدن منابع طبیعی آن می شود.
۲) بی گوشی هراسی (نوموفوبیا):
در عصر امروز كه ارتباطات بیش از اندازه وجود دارد، هراس مشتركی بین افراد شیوع یافته كه تا حدی نیز از نظر فرهنگی پذیرفته شده است. امروزه خیلی از افراد در صورت جا گذاشتن گوشی خود و به همراه نداشتن آن گرفتار اضطراب و پریشانی می شوند و در صورتیكه تنها با نگرانی زیاد به تماس ها و پیام های از دست رفته خود فكر می كنید، ممكنست گرفتار نوموفوبیا باشید كه به هراس شدید از نبود تلفن های همراه اطلاق می شود.
۳) نئوفوبیای غذایی:
نئوفوبیای غذایی به هراس از امتحان كردن غذاهای جدید و ناآشنا گفته می شود و شیوع روزافزونی میان كودكان خردسال دارد. این هراس سبب بهانه گیری های مختلف فرد مبتلا نسبت به غذاهای مختلف می شود و ممكنست تا جایی پیش رود كه فرد حتی غذاهای رایج و معمول را نیز نخورد.
۴) كربوفوبیا:
با افزایش رژیم های غذایی مختلف و زودگذر و فشار زیاد اجتماعی در مورد پیدا كردن راهی برای تناسب اندام، جریان فكری اشتباهی شروع شده كه برخی افراد برمبنای آن تمامی كربوهیدرات ها را برای تناسب اندام، مضر می دانند و نسبت به خوردن هر گونه كربوهیدرات هراس دارند.
۵) ادیتیوولتافوبیا:
ادیتیوولتافوبیا به معنای هراس از رسانه های اجتماعی است. در صورتیكه بخواهیم این هراس را از نظر روانشناختی بررسی نماییم، باید آنرا با عنوان هراس از قضاوت شدن یا تحت نظارت های موشكافانه های دوستان یا افراد غریبه قرار گرفتن تعریف كرد.
منبع:

1398/10/23
14:09:25
5.0 / 5
4381
تگهای خبر: اضطراب , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی