موفقیت پژوهشگران كشور در بومی سازی تكنیك تشخیص بیماری شبه سل

موفقیت پژوهشگران كشور در بومی سازی تكنیك تشخیص بیماری شبه سل

دكتر ایزی: مدیرگروه میكروب شناسی دانشگاه علوم پزشكی مشهد از بومی سازی تكنیك تشخیص بیماری شبه سل در این دانشگاه آگاهی داد.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، دكتر كیارش قزوینی با اشاره به اینكه باكتری ها غالبا در محیط زندگی ما به فراوانی حضور دارند، اظهار نمود: این باكتری ها در ایجاد عفونت های مختلف نقش دارند و بوسیله آب، مواد غذایی، هوا و دیگر عناصر محیطی می توانند به بدن افراد وارد شوند و عفونت ایجاد كنند.
دانشیار باكتری شناسی دانشگاه علوم پزشكی مشهد با اشاره به اینكه تشخیص و افتراق مایكوباكتریوم های غیر سلی (NTM) به كمك تست های بیوشیمیایی، اغلب زمان بر و پرزحمت بوده و تفسیر نتایج آن نیز چالش برانگیز است، اشاره كرد: به همین جهت، روش های مولكولی مختلفی برای این منظور طراحی شده و مورد استفاده قرار گرفته اند كه از میان آنها روشی بر اساس هیبریدیزاسیون معكوس یك ژن مشترك مایكروباكتریومی با پروب های اختصاصی هر گونه، بر روی نواری از نیتروسلولز، موسوم به تكنیك LIPA از سایر روش های معتبرتر است.
عضو مركز تحقیقات مقاومت های میكروبی دانشگاه علوم پزشكی مشهد با اشاره به اینكه كیت تجاری این تكنیك، بااینكه تأیید اداره غذا و داروی امریكا را دارد؛ اما بسیار گران است و برای هر بیمار ۱۰۰ دلار امریكا هزینه دارد، تصریح كردت: خوشبختانه در مركز تحقیقات مقاومت های میكروبی دانشگاه علوم پزشكی مشهد، برای نخستین بار در كشور، مبادرت به بومی سازی این تكنیك شد.
دكتر قزوینی اظهار نمود: اگر گونه باكتری كه بیمار به آن آلوده شده، به دقت تشخیص داده نشود، ممكنست سیر درمان بیماری از مسیر صحیح فاصله بگیرد و علاوه بر اینكه داروهای زیادی مورد مصرف بیمار قرار بگیرد، تأثیر درمانی نیز در بیمار دیده نشود.
وی اظهار داشت: به همین جهت، تشخیص دقیق گونه باكتری، از اهمیت خاصی برخوردارست و از طرفی، اشتباه در تشخیص بیماری، ممكنست درمان نامناسب و در نهایت، شكست درمان را به دنبال داشته باشد.
مدیر گروه میكروب شناسی دانشگاه علوم پزشكی مشهد اظهار نمود: بیمارانی كه به جهت یك بیماری زمینه ای گرفتار ضعف سیستم ایمنی شده اند، بیشتر در معرض این عفونت ها قرار دارند و در صورت ابتلا، درمان بیماری زمینه ای نیز تحت تأثیر قرار می گیرد و كار درمان بسیار دشوار خواهد شد.
دانشیار باكتری شناسی دانشگاه علوم پزشكی مشهد با اشاره به اینكه دانشگاه علوم پزشكی مشهد آمادگی پذیرش بیماران شناسایی شده اولیه را دارد، اظهار داشت: مناسب ترین نمونه جهت ارسال به آزمایشگاه گروه میكروب شناسی دانشگاه علوم پزشكی مشهد واقع در مركز درمانی قائم، باكتری مشكوك به NTM است و در صورت ارسال نمونه بالینی و یا ارجاع مستقیم بیمار است.
منبع:

1398/10/24
19:05:20
5.0 / 5
4494
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی