اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای در 1000 روز اول زندگی

اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای در 1000 روز اول زندگی

دكتر ایزی: یك متخصص تغذیه ضمن اشاره به سود بالای شركت های تجاری حوزه لاغری و زیبایی در داخل و خارج از كشور و آگهی درباره تبلیغات كاذب و دروغین در این عرصه، در عین حال بر اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای برای 1000 روز اول زندگی نوزادان و كودكان تاكید نمود.


دكتر ضیاالدین مظهری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به راهكارهایی جهت پیش گیری از بروز چاقی و اضافه وزن، با تاكید بر اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای برای ۱۰۰۰ روز اول زندگی، اظهار نمود: برنامه ریزی تغذیه ای برای ۱۰۰۰ روز اول زندگی كه ۲۷۰ روز آن در دوره حاملگی است، اهمیت زیادی دارد؛ به عبارت دیگر نوع تغذیه در سال های اول و دوم زندگی نقش تعیین كننده ای در سلامت افراد در سنین بزرگسالی ایفا می كند.
وی با اشاره به گردش مالی بسیار بالای تبلیغات و شركت های تجاری حوزه چاقی و زیبایی، عنوان كرد: این بازار یكی از سودآورترین بازارهای جهانی است، پس تبلیغات كاذب و دروغین این شركت ها تمام تلاش ها و كارهای آگاه سازی و ایجاد فرهنگ صحیح تغذیه سالم را تحت الشعاع قرار داده و بی اثر كرده و سلامت جامعه را به خطر می اندازد.
وی با اشاره به اینكه تبلیغات نادرست غذایی و زیبایی مردم را به سمت باورهای غلط سوق می دهد، اظهار داشت: راه های زیادی برای پیش گیری از بروز چاقی و اضافه وزن وجود دارد كه تغذیه سالم از شروع تولد و یا حتی قبل از تولد از مهمترین هاست. با این وجود بیشتر مردم این اصول را رعایت نكرده و بجای پیشگیری بموقع، به دنبال تبلیغات دروغین لاغری و محصولات تجاری گران بها و زیان آور جهت درمان و جلوگیری از چاقی هستند.
مظهری با اشاره به اینكه قدرت بالای شركت های تجاری حوزه زیبایی، تحقیقات و برنامه ریزی های دانشگاهی را تحت تاثیر قرار می دهد، اضافه كرد: تغذیه یكی از اساسی ترین شاخصهای پیشگیری در بزنگاه های زندگی است كه پیش از بارداری، دوران حاملگی و سال اول و دوم زندگی از موثرترین زمان هاست.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران با تاكید بر اهمیت نقش دانش آموختگان رشته تغذیه در اصلاح سبك زندگی و پیش گیری از بروز چاقی در سطح جامعه، اظهار نمود: با ترویج فرهنگ و سبك تغذیه سالم می توان به سهولت از بروز چاقی و بیماری های ناشی از آن در سطح جامعه پیشگیری كرد؛ این درحالیست كه متاسفانه كمپانی های بزرگ تجاری مباحث را بجای پیشگیری به سمت تشخیص و درمان پیش می برند تا بوسیله فروش دستگاه ها و داروهای در رابطه با زیبایی و لاغری بر ثروت و قدرت خود بیفزایند؛ درحالیكه با ترویج فرهنگ پیشگیری می توان با كم ترین داده بهترین خروجی را از نظر حفظ سلامتی و توانمندی جامعه كسب نمود.
وی با اشاره به اینكه متاسفانه وزارت بهداشت نیز بعنوان متولی سلامت در جامعه توجه لازم را به امر پیشگیری ندارد، اظهار نمود: اگر یك هزارم هزینه و بودجه تشخیص و درمان را به امر پیشگیری و ارتقای سواد سلامت جامعه اختصاص می دادیم، وضعیت سلامت جامعه اینگونه نبود.
وی چاقی را مادر خیلی از بیماری ها دانست و اظهار داشت: چاقی بطور خزنده پیش رفته و زمینه ساز خیلی از بیماری های غیرواگیر است، تا جاییكه ۸۰ درصد هزینه های درمان نیز در این عرصه به بیماری های غیرواگیر اختصاص می یابد.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به اینكه تاكید و تمركز رشته تغذیه بر پیشگیری است نه درمان، اظهار نمود: با ترویج فرهنگ پیشگیری و خودمراقبتی می توان ضمن جلوگیری از هدررفت میلیاردها دلار برای واردات دارو و ابزار لاغری، از بروز خیلی از بیماری ها نیز پیشگیری كرد.
این عضو هیات علمی دانشگاه با تاكید بر اصلاح سبك زندگی و تغذیه سالم برای پیش گیری از بروز بیماری، اظهار نمود: رعایت تناسب در خوردن یعنی رعایت تناسب در میزان و نوع غذا با جنس، سن و وضعیت فیزیولوژیك فرد؛ تعادل در دریافت غذا یعنی دریافت ریزمغذی ها و درشت مغذی ها در حد نیاز فرد و سوم رعایت تنوع در تغذیه، سه اصل طلایی تغذیه است كه در كنار فعالیت بدنی مناسب، به ارتقای سلامت فرد منجر می شود.
مظهری در خاتمه با اشاره به اینكه سكه سلامتی دو رو دارد كه یكی تغذیه متناسب، متعادل و متنوع و دیگری فعالیت بدنی متناسب با جنس، سن و وضعیت فیزیولوژیكی است، عنوان كرد: این اصول باید از كودكی رعایت شود. یكی از مسایلی كه دراین زمینه مورد توجه قرار نمی گیرد سبك زندگی غلط در بعضی خانواده هاست كه موجب نابودی ساعت بیولوژیكی كودكان شده و در رشد آنان موثر است. بعنوان نمونه بیدار بودن كودكان تا ساعات پایانی شب و تماشای تلویزیون نه تنها روند رشد آنها را به تاخیر می اندازد بلكه یادگیری، یادآوری و جهش های فكری آنها را نیز مختل می كند.
منبع:

1398/10/27
12:14:31
5.0 / 5
4212
تگهای خبر: برند , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی