توسط جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی محقق شد؛

راه اندازی سامانه ۱۲۳ كرونا برای مراقبت بیماران در منزل

راه اندازی سامانه ۱۲۳ كرونا برای مراقبت بیماران در منزل

دكتر ایزی راه اندازی سامانه ۱۲۳ كرونا برای مراقبت بیماران در منزل


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، دكتر سالار ارزیده معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی و از طراحان اصلی "سامانه 123 كرونا"، با اشاره به خدمات و پتانسیل های این سامانه، اظهار نمود: بر مبنای آمارهای جهانی بیشتر از 80 درصد مبتلایان عفونت ویروسی كرونا احتیاج به بستری در بیمارستانها ندارند و تنها با پایش، خودمراقبتی، رعایت اصول بهداشتی، خودقرنطینگی و درمان علامتی تحت نظر پزشك بهبود می یابند. در این راستا، چك فهرست ها و فرم های طراحی شده در این سامانه كمك می نماید تا شرایط برای طی دوره قرنطینه و خودمراقبتی بیماران و افراد مشكوك در منازل به بهترین و ایمن ترین روش، مهیا شود.
وی افزود: این روزها كه تعداد مبتلایان و افراد در معرض خطر كرونا در كشور رو به افزایش است، د این سامانه می تواند در كاهش بار بیماران و رجوع كنندگان به بیمارستانها و مراكز درمانی نقش تاثیرگذاری داشته باشد.
"سامانه 123 كرونا" برای چه كسانی كاربرد دارد؟
وی با اشاره به اینكه كاربرد این سامانه برای دو گروه است، اظهار نمود: دسته اول پزشكانی هستند كه مایلند بیماران خفیف و بدون علامت یا موارد مشكوك را در منزل و از راه دور پایش كنند. در این روش، ثبت نام بیمار توسط پزشكان و مراقبان و با ثبت ارزیابی های اولیه انجام شده، سپس اطلاعات دسترسی سامانه برای بیمار پیامك می شود. بیمار روزانه فهرست موارد نیازمند به مراقبت را در پروفایل خود مشاهده كرده و بعد از انجام، آنها را در پروفایل خود تایید كرده و تیك می زند. همینطور پزشك یا مراقب سلامت، روزانه ضمن تماس با بیمار و پایش وضعیت علائم، اطلاعات را در پروفایل وی ثبت می كند. بدین سان تعداد زیادی از بیماران خفیف و ملایم می توانند در منزل و تحت نظر پزشكان و مراقبان سلامت، مسیر بهبودی را مادامی كه وضعیت آنها تشدید نشده طی كنند. البته هر گاه شرایط اورژانسی پیش بیاید، ضمن تماس با اورژانس، بیمار برای ادامه درمان هدایت خواهد شد.
دسته دیگر كسانی هستند كه با موارد مثبت یا مشكوك مواجهه داشته و تمایل دارند مطابق راهنماهای وزارت بهداشت مبادرت به قرنطینه و خودمراقبتی اختیاری در منزل كنند. این افراد بعد از ثبت نام در سامانه، بازه قرنطینه خویش را انتخاب و آغاز به خودمراقبتی می كنند. در این روش روزانه فهرست موارد نیازمند مراقبت در پروفایل افراد ثبت شده و آنان باید ضمن مراعات و انجام این موارد، آنها را در پروفایل خود تیك زده و تایید كنند. بدین سان در داشبورد پروفایل خود، روزهای باقیمانده تا آخر مدت قرنطینه و روزهای مراعات شده را مشاهده و دنبال می كنند.
دكتر ارزیده با تاكید بر اینكه كلیه متقاضیان باید ابتدا با استفاده از سامانه غربالگری و مراقبت كرونا وزارت بهداشت به نشانیsalamat.gov.ir یك خودارزیابی انجام دهند، خاطرنشان كرد: بر این اساس افراد دارای شرایط حاد باید مطابق سفارش سامانه وزارت بهداشت، حتما به مراكز درمانی معرفی شده رجوع كنند، اما اگر مطابق راهنماهای سامانه نیازمند خودمراقبتی در منزل باشند، می توانند ضمن ثبت نام در "سامانه 123 كرونا" به نشانی 123corona.com با مراعات دستورالعمل ها و چك فهرست های كنترلی این سامانه، مسیر بهبودی خویش را با سهولت و دقت بیشتری طی كنند.
پایش روزانه بیمار توسط پزشكان در هر نقطه كشور
معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به بخش "پایش روزانه بیمار توسط پزشك"، اظهار نمود: در چارچوب این سامانه كلیه پزشكان سراسر كشور به صورت مجانی می توانند با ثبت نام در سامانه نسبت به ثبت اولیه بیماران خود برای پایش و مراقبت در منزل اقدام نمایند. این پزشكان با ثبت بیماران و تعیین بازه خودمراقبتی برای آنان، می توانند ضمن اطمینان از رعایت چك فهرست های خودمراقبتی توسط بیمار، علائم و نشانه های بیماری، دارویی و سیر بهبود بیمار را به صورت تلفنی پایش و در پرونده ثبت كنند تا از این طریق بیمار بتواند روند حركت به سمت بهبودی كامل را در محیط امن منزل بپیماید و فقط در صورت بروز علائم و نشانه های حاد از منزل خارج و به مراكز درمانی رجوع كند.
وی افزود: همینطور تلاش داریم با ساماندهی پزشكان و مراقبان سلامت داوطلب، امكان ثبت نام پزشكان و مراقبان سلامت برای ارائه مشاوره های پزشكی و پایش بیماران را فراهم سازیم، تا بر این اساس بیمارانی كه در حال طی دوران قرنطینه خانگی هستند، علاوه بر استفاده از دستورالعمل های روزانه خودمراقبتی كه در سامانه پیشبینی شده، بتوانند از مشاوره با پزشك و امكان پایش روزانه وضعیت خود بهره مند شوند. البته پیاده سازی این بخش منوط به جلب حمایت پزشكان و مراقبان سلامت داوطلب در كشور است.
مشاوره سلامت روان رایگان
ایشان در ادامه با اشاره به بخش مشاوره سلامت روان مجانی بعنوان یكی دیگر از تسهیلات ارائه شده در "سامانه 123 كرونا" اظهار نمود: مركز سلامت روان رویین جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی دارای مجوز فعالیت از سازمان نظام مشاوره روان شناسی ایران در جهت مسئولیت اجتماعی و همگام با سیاست های كلی ستاد ملی كرونا و كمك به آرامش بخشی روانی جامعه، خدمات "مشاوره مدیریت استرس و اضطراب فردی" و "مشاوره مدیریت روانی كودكان در فضای بحرانی" را در چارچوب این سامانه ارائه می كند، بنابراین متقاضیان می توانند جهت استفاده از این خدمات با شماره ۴۵۲۹۸ تماس گرفته و از خدمات مشاوره مجانی متخصصین روان شناسی بهره مند شوند.
بارگذاری راهنماها و دستورالعمل های معتبر مراقبتی و بهداشتی در سامانه
دكتر ارزیده "دانستنی ها" را بخش دیگر سامانه معرفی نمود و اظهار داشت: راهنماها و دستورالعمل های اصناف، شرایط و وضعیت های مختلف مانند آرایشگاه ها، خرید، پمپ بنزین، نانوایی و غیره با استفاده از منابع معتبر داخلی و خارجی جمع آوری و در سامانه بارگذاری شده است، همینطور سایت جامع اطلاع رسانی بیماری كووید 19، فیلم های آموزشی، راهنمای بیماران كرونا پس از ترخیص، نكات و راه های جلوگیری از ابتلا، نشانی مراكز پذیرنده مبتلایان كرونا سایر محتوای بخش دانستنیهای سامانه را ایجاد كرده است.
ارایه خدمات ضدعفونی و گندزدایی اماكن
معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی ارائه خدمات ضدعفونی و گندزدایی منازل، ادارات و سایر مراكز را از دیگر خدمات این سامانه عنوان نمود و اظهار داشت: مركز بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی در جهت كنترل و پیشگیری از شیوع بیماری كرونا، با همكاری كارشناسان مجرب بهداشت محیط وHSE، خدمات ضد عفونی و گند زدائی منازل، ادارات، بیمارستان ها و كلینیك ها را در چارچوب "سامانه 123 كرونا" برای متقاضیان این خدمات و در قالب تعرفه های وزارت بهداشت ارائه می دهد.1399/01/05
13:20:46
5.0 / 5
3641
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی