مهر خبر می دهد

نظر مشورتی فرهنگستان علوم پزشكی درباره روزه داری در روزهای كرونا

نظر مشورتی فرهنگستان علوم پزشكی درباره روزه داری در روزهای كرونا

دكتر ایزی: فرهنگستان پزشكی باتوجه به شیوع ویروس كرونا و فرا رسیدن ماه مبارك رمضان، طی نامه مشورتی به دفتر مراجع تقلید، شرایط روزه داری در این ایام را تشریح نمود.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از مهر، فرهنگستان علوم پزشكی باتوجه به شیوع ویروس كرونا و فرا رسیدن ماه مبارك رمضان، طی نامه ای خطاب به دفاتر آیات عظام و برخی مسئولین مربوطه نظریه پزشكی روزه داری در شرایط بحران كرونا را تشریح نمود. متن این نامه به شرح زیر است: «سلام علیكم با احترام، موضوع روزه داری در بحران ویروس كرونا در جلسه ای با حضور اساتید متدین دانشگاه ها از تخصص ها و فوق تخصص های مختلف و با مشاركت حجت الاسلام فلاح زاده رئیس مؤسسه موضوع شناسی فقهی در محل فرهنگستان علوم پزشكی مورد بحث قرار گرفت و جمع بندی نظرات بعد از مشورت با وزیر محترم بهداشت و بعضی از مسئولین محترم ستاد مبارزه با كرونا و تأیید آنان به پیوست جهت استحضار و هر گونه اقدام مقتضی تقدیم می شود.
روزه داری ماه مبارك رمضان یكی از اركان پنجگانه اسلام است كه با قصد قربت و بندگی آفریدگار برای تكامل انسان فریضه واجب برای تمام مسلمانان است. امسال علاوه بر بیماران و مسافرینی كه از روزه داری معذورند، باتوجه به بحران ویروس كرونا موضوعات خاصی در مورد سلامت انسان در روزه داری ماه مبارك رمضان مطرح می شوند كه پرداختن به آنها برای امت اسلامی كشور عزیزمان ضروری می باشد.
لازم به ذكر است تبعیت محض از سفارش های ستاد مبارزه با بیماری كرونا لازم و ضروری می باشد. پزشكان متفق القول هستند كه نخوردن غذا بطور متناوب مانند روزه داری اسلامی نه فقط عارضه ای در افراد سالم ایجاد نمی كند بلكه سبب تقویت ایمنی بدن، كاهش پاسخ های التهابی زیان بار و بهبود واكنش بدن در موارد استرس می شود پس كلیه افراد سالم كمتر از ۶۵ سال با رعایت موارد زیر می توانند روزه بگیرند:
۱- رعایت كلیه سفارش های بهداشتی بمنظور پیش گیری از ابتلاء به ویروس كرونا مانند رعایت فاصله های اجتماعی، شستشوی مكرر دست ها، پرهیز از نزدیك شدن به بیماران كرونایی
۲- نوشیدن ۸ الی ۱۰ لیوان آب در فاصله افطار تا سحر
۳- استفاده از نیولایزر و یا جوشاندن آب در ظروف در باز بمنظور مرطوب نگهداشتن نسبی محیط منزل
۴- كاهش مصرف چای و قهوه و مواد شیرین و افزایش مصرف سبزیجات و میوه جات در فاصله افطار تا سحر
۵-پ پرهیز از محیط های گرم و خشك
در افراد سالمند (۶۵ سال و بیشتر) عوامل مساعدكننده ابتلاء به بیماری كرونا خصوصاً دیابت قندی، افزایش فشار خون، چاقی مفرط، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان و بیماری های مزمن ریوی شایع می باشند و درصد قابل توجهی از سالمندان به سبب كمی مراقبت های سلامت، از وجود این بیماری ها در خود ناآگاه اند. از جانب دیگر برمبنای شناخت كنونی ما از ویروس كرونا بنظر می رسد كه افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای نظیر فشار خون بالا، بیماری های قلبی، سرطان و یا دیابت بیش از دیگران در معرض ابتلای شدید به این ویروس هستند. نظر به اینكه در افراد مسن ابتلاء به این ویروس ممكنست موجب نوع شدید بیماری شود پس با احتمال ضرر برای آنها، سفارش می شود در صورتیكه دسترسی به پزشك ندارند علاوه بر رعایت سفارش های بهداشتی بمنظور پیش گیری از ابتلاء به ویروس كرونا آنهایی كه مطمئن نیستند روزه برای آنها ضرر ندارد احتیاطا از انجام این فریضه الهی پرهیز نموده و آنرا بعد از اطمینان از اتمام همه گیری این بیماری قضا نمایند، مگر اینكه با نظر پزشك متخصص اطمینان از بی ضرر بودن روزه برای آنها حاصل شود.
افراد گرفتار لاغری بسیار شدید و چاقی مفرط نیز در فاصله گذاری ها و رعایت سفارش های بهداشتی احتیاط بیشتری نمایند. بیماری دیابت عامل مساعدكننده عمده برای ابتلاء به ویروس كرونا است و پس سفارش می شود فقط آن گروه بیماران دیابتی مبادرت به روزه داری نمایند كه سن كمتر از ۶۵ سال داشته و تحت درمان و مراقبت نزدیك پزشك باشند (با رژیم غذایی با متفورمین، آكاربوز، گلوتازون و گروه گلیپتین ها (DDP-۴) بوده قند خون ناشتای كمتر از ۱۴۰ میلی گرم در سی لیتر و یا هموگلوبولین A۱c كمتر از ۷ دارند) آموزش پذیر و متعهد به پایش قند خون هستند و اصول حفاظتی و پیشگیری سفارش شده ستاد بحران كرونای كشوری را به دقت رعایت می نمایند.
بیماران گرفتار فشار خون در صورتی روزه بگیرند كه فشار خون آنها در كنترل مطلوب یعنی فشار بالا (سیستولیك) كمتر از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و فشار پایین (دیاستولیك) كمتر از ۸۰ میلیمتر جیوه باشد.
بیمارانی كه پیوند اعضا شده اند نباید روزه بگیرند روزه گرفتن برای بیماران پیوند قرنیه بلامانع است.
در بیمارانی كه مبتلا به سایر بیماری ها هستند و قبلاً روزه داری برای آنها منعی نداشته است روزه د رأی در شرایط بحران ویروس كرونا متفاوت از سال های دیگر نیست و در موارد خاص با نظر پزشك متخصص اقدام نمایند.
در مورد بیمارانی كه مبتلا به ویروس كرونا شده و بهبود یافته اند سفارش می شود حداقل تا ۶ هفته مبادرت به روزه داری نكنند.
سید علیرضا مرندی
رئیس فرهنگستان علوم پزشكی»


منبع:

1399/01/26
23:31:24
5.0 / 5
2903
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی