ابزاری كه پژوهشگران كانادایی ابداع كردند

پیشبینی خطر مرگ در بیماران مبتلا به فراموشی

پیشبینی خطر مرگ در بیماران مبتلا به فراموشی

به گزارش دكتر ایزی پژوهشگران كانادایی، ابزار جدیدی ابداع نموده اند كه می تواند خطر مرگ را در بیماران مبتلا به فراموشی پیش بینی نماید.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا و به نقل از مجله انجمن پزشكی كانادا، شاید یك ابزار جدید بتواند خطر مرگ و میر را در بیماران مبتلا به فراموشی پیش بینی نماید و راهنمایی ها را در اختیار خانواده بیماران و كسانی كه مراقب آنها هستند، بگذارد.
دكتر "پیتر تانوسپوترو" (Peter Tanuseputro)، از پژوهشگران "انجمن پزشكی كانادا" (CMA) اظهار داشت: بیشتر ساكنان آسایشگاه ها، به فراموشی مبتلا هستند. پژوهش ما نشان داده است كه امكان نجات یافتن افراد مبتلا به فراموشی، خیلی كم است.
وی ادامه داد: ما ابزاری ابداع كرده ایم كه سوالات ساده ای در مورد زمان تشخیص فراموشی بیمار می پرسد و امكان از دنیا رفتن او را طی پنج سال آینده حدس می زند. این گونه اطلاعات شخصی سازی شده، برای بیمارانی كه اخیرا مبتلا به فراموشی شده اند و خانواده های آنها سودمند خواهد بود و امكان برنامه ریزی برای آینده را برای آنها فراهم خواهند كرد.
پژوهشگران در این پروژه، داده های انجمن پزشكی كانادا را كه در مورد 108 هزار بیمار مبتلا به فراموشی بین سال های 2010 تا 2012 ثبت شده اند، مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند كه بیشتر از نیمی از این افراد طی پنج سال از دنیا رفته اند كه حدودا نیمی از آنها در آسایشگاه ها ساكن بوده اند. از هر چهار نفر، تنها یك نفر هنوز زنده است و پنج سال بعد از تشخیص بیماری هنوز به زندگی خود ادامه می دهد.
سن بالا، جنسیت مذكر، بیماری مزمن انسدادی ریه، نارسایی احتقانی قلب و نارسایی كلیه در زمان تشخیص فراموشی، مهم ترین عواملی بودند كه در پیشبینی مرگ نقش داشتند. تأثیر نارسایی یك اندام بر بیماران مبتلا به فراموشی، در پژوهش های دیگر به خوبی ثبت نشده است.
فراموشی، یك بیماری پیش رونده است كه طول عمر را كاهش می دهد؛ ازاین رو داشتن اطلاعات شخصی سازی شده در مورد بیمار می تواند به بیماران و افرادی كه از آنها مراقبت می كنند، در برنامه ریزی برای آینده كمك نماید. در هر حال، این روش همیشه كاربرد ندارد چونكه ابزارهای ارزیابی كننده همیشه در دسترس نیستند. مبتلا شدن به فراموشی در حال افزایش می باشد و انتظار می رود كه آمار مبتلا شدن به آن تا سال 2050 به سه برابر آمار كنونی برسد.
تانوسپوترو اضافه كرد: عرضه این مشاوره ها به بیماران، خانواده های آنها و كسانی كه از آنها مراقبت می كنند، كار دشواری است. اگر ما بتوانیم به بیماران و خانواده های آنها كمك نماییم تا آنچه مقرر است در چند سال آینده اتفاق بیفتد درك كنند، امكان برنامه ریزی و داشتن آرامش بیشتر برای آنها فراهم خواهد شد.1399/02/01
13:55:19
5.0 / 5
3395
تگهای خبر: بیماری , پزشك , مشاوره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی