مادران باردار كرونایی برای زایمان به كدام بیمارستان ها بروند؟

مادران باردار كرونایی برای زایمان به كدام بیمارستان ها بروند؟

دكتر ایزی: در این روزهای كرونایی، شاید مادران حاملگی كه زمان زایمان شان نزدیك است، بیشترین دغدغه و ترس را از كووید-19 داشته باشند، بیم از جان فرزندانی كه پس از 9 ماه مقرر است در زمان همه گیری ویروسی كه تمام دنیا را گرفتار كرده، پا به جهان بگذارند، ترسی كه در مادران حاملگی كه خودشان هم به كووید-19 مبتلا شده اند، بمراتب بیشتر است...


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، یکی از ابهاماتی که ممکنست این روزها فکر خیلی از مادران حامله را به خود مشغول کرده، نحوه زایمان و بستریشان در بیمارستان باشد. موضوعی که وزارت بهداشتی ها هم از شروع بروز کرونا در کشور به آن فکر کردند و برایش پروتکل نوشتند.
نحوه پذیرش مادران حامله کرونایی در بیمارستان ها بر همین مبنا دکتر رضا گلپیرا-رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت، در گفت و گو با ایسنا، درباره نحوه پذیرش مادران حاملگی که مبتلا به کووید-۱۹ شده اند، در بیمارستان ها، اظهار داشت: تمام بیمارستاهای دانشگاهی این افراد را پذیرش می کنند. بعنوان مثال در تهران بیمارستان های محب یاس، امام خمینی (ره)، حضرت رسول، بیمارستان کمالی کرج و... حتما مادران حامله مبتلا به کووید-۱۹ را پذیرش می کنند.
وی با اعلان اینکه بیمارستان های ما بخش های مجهزی دارند و حتما مادران حامله را پذیرش می کنند، اضافه کرد: بطور کلی در سراسر کشور، بیمارستان های دانشگاهی ما به همه بیماران سرویس کامل ارائه می دهند. هیچ بیمارستان دانشگاهی نیست که سرویس و خدمات لازم را به مادران حامله ارائه ندهند، مگر اینکه مادر باردار، به یک بیماری زمینه ای هم مبتلا باشد که در این صورت بیمار را به بیمارستان تخصصی مربوطه ارجاع می دهند. بعنوان مثال اگر مادر حاملگی باشد که بیماری قلبی-عروقی داشته باشد و هم اکنون هم به کووید-۱۹ مبتلا شده است، او را به بیمارستان امام خمینی (ره) یا بیمارستان تخصصی دیگری اعزام می کنند.
کووید-۱۹ از مادر حامله به نوزاد منتقل می شود؟ گلپیرا با اعلان اینکه اینطور نیست که در زمان تولد، بیماری کووید-۱۹ از مادر مبتلا به نوزاد منتقل شود، اظهار داشت: در عین حال در بیمارستان ها نیز مراقبت هایی برای مادر حامله و نوزاد برمبنای پروتکل ها انجام می شود و مشکلی ایجاد نمی گردد.
بیمارستان های دولتی موظفند مادران حامله کرونایی را بستری کنند در همین زمینه دکتر فرح بابایی- رئیس اداره مامایی معاونت درمان وزارت بهداشت در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه تمام بیمارستان های دولتی در کشور بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را می پذیرند، اظهار داشت: بر همین مبنا هم تمام بیمارستان های دولتی ما در سراسر کشور، مادران حامله مبتلا به کووید-۱۹ را بستری می کنند. از شروع بروز کرونا در کشور تابحال تمام بیمارستان های دولتی موظف بودند که بیماران کرونایی همچون مادران حامله مبتلا به کرونا را پذیرش و بستری کنند و این اقدام را هم انجام دادند و خدمات دهی کرده اند.
چرا بیمارستان های خصوصی مادران حامله کرونایی را نمی پذیرند؟ وی ادامه داد: البته ممکنست بیمارستان های خصوصی مادران حامله مبتلا به کووید-۱۹ را نپذیرند. آن هم شاید به این علت باشد که امکانات مورد نیاز را نداشته باشند و اگر بیمار نیازمند خدمات ویژه ای شد، نتوانند این خدمات و امکانات را به مادران ارائه کنند، اما بیمارستان های دولتی به صورت تمام وقت در خدمت مردم بوده و ارائه خدمت کرده اند.
مدت بستری مادران حامله کرونایی در بیمارستان بابایی با اعلان اینکه مدت بستری در مادران حامله مبتلا به کووید-۱۹، متفاوت می باشد، افزود: پروتکل های وزارت بهداشت برای همه بیمارستان ها ارسال شده است. در مادران حامله مبتلا به کرونا نیز میزان بستری بسته به وضعیت بیمار، شدت بیماری و وضعیت بیماری های زمینه ای که ممکنست داشته باشد، متفاوت می باشد. برخی مادران حامله امکان دارد، دو ماه بستری بوده و بعد بهبود یافته و ترخیص شده و برخی هم یک هفته بستری بوده و بهبود یافته و ترخیص شده است. بدین سبب به شدت بیماری بستگی دارد.
جزییات نحوه مراقبت از مادران حامله کرونایی در بیمارستان ها به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، گفتنی است که در نامه دکتر علیرضا رییسی-معاون بهداشت وزارت بهداشت در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸ خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور بر گردنگیر حضور متخصص زنان بر بالین مادران حامله مشکوک یا مبتلا به کووید-۱۹ که در بیمارستان ها بستری شده اند، تاکید شده بود.
رییسی در این نامه شرایط مراقبت از مادران حامله مشکوک یا مبتلا به کرونا را اعلام نموده است که جزئیات آن در ادامه می آید:
«- علاوه بر برنامه حضور متخصصین زنان مقیم یا آنکال اول، برنامه آنکال دوم زنان و زایمان در اختیار بلوک زایمان و همه بخش های مرتبط و ستاد هدایت قرار گیرد.
- برنامه ویزیت روزانه متخصصین زنان برای مراکز ارجاعی که در آنها مادران حامله مبتلا یا مشکوک بیماری کووید- ۱۹ بستری می شوند، مشخص و اعلام گردد و ویزیت روزانه صبحگاهی مطابق این برنامه صورت گیرد.
- مطابق دستورالعمل های ابلاغ گردیده سلامت مادران در مورد مدیریت درمان مادران بستری حامله تا ۴۲ روز بعد از زایمان، ویزیت اولیه این گروه از مراجعین در کلیه مراکز توسط کشیک متخصص زنان حداکثر تا ۳۰ دقیقه بعد از بستری صورت گیرد و مشاهدات و دستورات در پرونده توسط ایشان ثبت گردد.
- در بیمارستان های آموزشی ویزیت اولیه باید حداکثر تا ۳۰ دقیقه بعد از بستری توسط دستیاران زنان سال سه و چهار انجام پذیرد و متعاقبا برمبنای شرایط بیمار، اتندینگ کشیک یا آنکال بر بالین بیمار حاضر شوند. در صورت عدم حضور اتندینگ کلیه اقدامات و نظرات ایشان بعنوان دستورات تلفنی توسط دستیاران سال بالا با درج تاریخ و ساعت در پرونده بیمار ثبت گردد.
- برنامه ریزی جهت نحوه مدیریت روند بستری یا ختم حاملگی و روش آن برای مادران فوق باید با حضور متخصص زنان با طرح در کمیته بیمارستانی چند رشته ای ذکر شده در اطلاعیه ۰۳ صورت گیرد.
- بستری مادر مشکوک یا مبتلا به بیماری کووید-۱۹ در بخش اتاق زایمان باید به اطلاع متخصص اطفال / فوق نوزادان رسانده شود.
- حضور متخصص زنان در بیمارستان های غیر آموزشی و حداقل دستیار زنان و زایمان سه یا چهار در بیمارستان آموزشی پس از ورود بیمار به فاز فعال زایمان و هنگام زایمان طبیعی مادران مشکوک یا مبتلا به بیماری کووید-۱۹ الزامی است.
- به هنگام زایمان (زایمان طبیعی یا سزارین) متخصص اطفال / فوق نوزادان باید حضور داشته باشند.
- در موارد زایمان طبیعی یا هر مداخله جراحی برای این گروه از مادران، با توجه به فاصله فیزیکی بسیار کم بین مادر حامله و تیم درمانی، پوشش محافظتی ارائه دهندگان خدمت باید کامل و مشابه تیم در معرض ترشحات راه هوایی باشد.
- در زمان ترخیص این گروه از مادران (باردار یا بعد از زایمان)، ارائه آموزش های مراقبت در منزل به ایشان و خانواده الزامی است.»
منبع:

1399/02/26
14:11:23
5.0 / 5
2556
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی