كرونا، استرس و راه های مقابله

كرونا، استرس و راه های مقابله

به گزارش دكتر ایزی در ماه های اخیر، وجود ویروسی ناشناخته، جدید و كشنده باعث شد تا شرایطی خاص و پر استرس بر جهان حاكم شود. ویروسی كه به راحتی در مدت زمان كوتاهی می تواند حیات انسان ها را تهدید كرده و به خطر اندازد و اینكه انسان تا كنون نتوانسته درمان خاصی در مقابل حمله آن برای محافظت خود انجام دهد. همین ناتوانی سبب شده است تا استرس و نگرانی گسترده ای در دنیا پدید آید.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، این ویروس فقیر و غنی و قوم و ملیت خاصی را در بر نمی گیرد و جهان شمول شده است و با حالتی تصاعدی و پر سرعت پراکنده شده و شیوع پیدا کرده است.
این سرعت انتشار و عدم توانایی در درمان و کنترل آن، استرس و اضطراب بالایی را بوجود آورده است؛ اضطرابی که حالتی مبهم و ناخوشایند ازهراس و نگرانی است. درباره وقایعی که امکان دارد اتفاق بیفتد و این مورد سبب شده تا انسان را بیشتر متوجه قدرت لایزال الهی کرده و جویای مدد از یگانه خالق هستی کند. عاملی که علاوه بر تهدید بر سلامتی، تهدیدهای اجتماعی و اقتصادی گسترده ای را فراهم نموده است. احساس خطر جدی و ناتوانی در دفع آن، استرس زیادی را به همراه آورده که عاملی تهدید کننده برای سلامت روانی و آرامش انسان ها است.
در همین راستا، دکتر سودابه عضدالملکی، پژوهشگر پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و عضو هیئت علمی دانشگاه به تبیین راه های مقابله با استرس در این ایام پرداخت و اظهار نمود: همواره میزان کمی از استرس می تواند در رفتار ما نوعی موتور محرکه محسوب شود که عاملی موثر در پیشرفت و انجام امور است و ما را در رسیدن به هدف کمک می نماید. اما از طرفی می تواند باعث تغییرات بدنی شود که آمادگی ما را برای موارد اضطراری به صورت پاسخ جنگ یا گریز فراهم آورد و در واقع پاسخی است که انسان در حالت تهدید سلامت جسمی یا روانی از خود نشان داده است و برای مقابله با موقعیت ناخوشایند عمل می کند.
وی اضافه کرد: ترشح هورمون کورتیزول از غدد فوق کلیوی باعث آزاد شدن بیشتر چربی ها و پروتئین ها شده و در افزایش انرژی ما و مقابله با استرس نقش مهمی ایفا می کند.
این دکترای علوم تربیتی و پژوهشگر پژوهشکده خانواده و مدرسه پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با اشاره به اینکه استرس روانی معمولا با شرایط اجتماعی ناگوار، رویدادهای ناخوشایند زندگی و یا گرفتاری های روزمره ارزیابی می شوند که با مسائل تندرستی ارتباط دارند اظهار داشت: این استرس می تواند در مدت زمان طولانی اختلال در عملکرد سیستم ایمنی را بوجود آورده و باعث بیماری های سختی در انسان شود. همینطور با کند کردن فعالیت گوارشی در زمانی که خون به مغز، قلب، دست و پاها جاری است می تواند مشکلات معده ای و روده ای ایجاد کند. این حالت آماده باش و دفاعی در بدن می تواند در نهایت به ضعف سیستم ایمنی منجر شده و بدن را برای مبتلا شدن به بیماری ها مستعد می کند.
عضدالملکی افزود: در شرایط کنونی باید هوشیارانه و با حفظ آرامش و شکیبایی تنش های حاصله از این استرس را کنترل ودفع نماییم. در این میان گروه های صدمه پذیری که بیشتر در معرض این صدمه ها و تنش های این ویروس قرار دارند، کودکان و سالمندان هستند که حمایت و توجه بیشتری را می طلبند و شرایط حساس تری نسبت به دیگران دارند.
وی اضافه کرد: آنها احتیاج به محیطی آرام و بدون استرس را دارند. توانایی سیستم ایمنی برای مقابله با بیماری ها در نوجوانی افزایش می یابد ولی پس از ۲۰ سالگی افت می کند و این روند تا ۵۰ سالگی سیر کاهشی دارد که در اثر کاسته شدن برخی هورمون ها در بدن است و مقاومت ما را در مقابل بیماری ها کم می کند.
این پژوهشگر پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در این برهه توجه به بهداشت روانی در کنار بهداشت جسمی می تواند جوی سالم را برای گذری امن آماده کند اظهار داشت: عنایت به برخی نکات و راهکارها با دقت و بصیرت، انسان ها را در دفع این استرس و عدم امنیت یاری می کند.
عضدالملکی در ادامه و به صورت لیست وار نکاتی که توجه به آنها در اعمال و رفتار روزمره متضمن شکست بیماری و غلبه بر استرس است را مطرح کرد:
- همگان بر نرخ مبتلا شدن و میزان شیوع بیماری و جهانی بودن آن واقفیم پس با جستجو و پیگیری های بیش از اندازه، به دنبال اطلاع از آمار و ارقام لحظه به لحظه مرگ ومیرها نباشیم تا فضایی پر تنش مملو از فشار روانی را برای خود و عزیزان را فراهم نکنیم و از گزارشات و اخبار منفی که جوی استرس زا را بوجود می آورد پرهیز کنیم
- می پذیریم که مبحث بیماری و خطر آن جدی است ولی می تواند همچون بیماری ها و خطرات دیگر قابل پیشگیری و مدیریت باشد و چاره و درمانی برای آن به دست خواهد آمد. البته که برخی مسائل در این ویروس در اختیار ما نیست، پس به سراغ رفتارهایی برویم که قابل کنترل و اراده ماست، مثل رفتارهای خود مراقبتی، رعایت بهداشت فردی و کنترل و مدیریت هیجانی و تماس و ارتباط با دیگران است.
- از واقعیت مساله فرار نکنیم و بر عکس با شناخت خوب وصحیح از آن، افکار و احساسات مقابله ای و مفید را بکار ببریم ولی تمرکز بیش از اندازه و وسواس گونه ای که اضطراب را زیاد می کند پرهیز نماییم، فقط با این تفکر که بهترین کار و رفتار در شرایط فعلی چیست به مقابله و دفع آن بپردازیم.
- سبک زندگی سالم را در شرایطی که رفتارهای عادی و روزمره ما محدود و کنترل شده است انتخاب نماییم. تغذیه مناسب و صحیح، خواب و استراحت بموقع، ورزش و حرکات بدنی، ایجاد فعالیتهای پرنشاط و سرگرم کننده به شادی و آرامش خود و اعضای خانواده را باعث می شود.
- مطالعه مطالب آرامش بخش و خواندن کتاب که بر انبساط فکری و کاهش تنش منتهی می شود سفارش می شود.
- مثبت نگری و توجه به جنبه های خوب زندگی و تمرکز بر داشته هایمان، لذت کنار عزیزان بودن و شکرگزاری این نعمت بزرگ باشیم.
برای آرامش و سلامتی خود دعا نماییم. دعا کردن باعث اتصال ما به قدرت لایزال الهی است که امید و آرامش و روحیه خوب را در ما تقویت می کند. همینطور استفاده از کلمات و جملات آرامش بخش مفید می باشد.
- ارتباط با افراد شاد، مثبت نگر، خوشبین و شوخ طبع مقاومت روانی ما را تقویت می کند روابط با دوستان و حمایت ها و همدلی های اجتماعی در مصونیت ما در مقابل استرس کمک شایانی می کند و برعکس پرهیز از ارتباط و صحبت با افراد غمگین و دلسرد استرس و ناامیدی را به همراه دارد.
- از تلقین و یادآوری اینکه سالم، قوی و شاد هستیم و آمادگی مقابله با هر سختی و دشواری را داریم استفاده نماییم. این فرمان موجبات تقویت روحیه مثبت و مقاوم را در ما فراهم می آورد.
- به هیجانات منفی اجازه رشد و گسترش ندهیم و با تقویت سیستم ایمنی به جنگ ویروس برویم.
- خشم و ناامیدی کمکی به ما نخواهد کرد، خنده و نشاط می تواند سیستم ایمنی را تقویت کند. روش های مفید کاهش خشم رفتارهایی هستند که برای سلامتی اهمیت زیادی دارند، اگر افراد به جای خشم و تند خویی، جسور باشند و به جای عکس العمل های انفجاری گفتگو کنند، می توانند مشکلات، عواقب و بیماری های ناشی از استرس زیاد را کاهش دهند.
- در اوقات فراغت در کنار اعضای خانواده به انجام کارهای عقب افتاده بپردازیم.
- در شرایطی که در قرنطینه خانگی هستیم مدیریت و برنامه ریزی کارهای همیشگی مان را حفظ نماییم و کارهای عادی را طبق روال قبل با حفظ برنامه صحیح خواب و تغذیه انجام و آنرا گرفتار تغییر و تحول و بی نظمی نکنیم.
- به خودمان و اعضای خانواده گوشزد نماییم که انسان موجودی هوشمند و توانمند است و قدرت مقابله با مسائل و کنترل شرایط سخت را دارد.
- برای کودکان بیشتر وقت بگذارید و نگرانی و استرس را با عنایت به توان کمی که آنها برای شرایط سخت دارند انتقال ندهیم. سالمندان در میان اعضای خانواده هم از نظر جسمی هم از نظر عاطفی ـ روانی صدمه پذیرترند، تلاش نماییم بیشتر به همدلی و مراقبت و ملاطفت بپردازیم.1399/03/03
14:21:05
5.0 / 5
3042
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی