مطالعه جدید نشان می دهد؛

پنج راهكار اصلی كاهش احتمال مبتلاشدن به آلزایمر را بشناسید

پنج راهكار اصلی كاهش احتمال مبتلاشدن به آلزایمر را بشناسید

مطالعه جدید نشان میدهد تلفیق عادات سالم نظیر رژیم غذایی خوب و ورزش منظم ریسك بیماری آلزایمر را تا 60 درصد می كاهد.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر، داده های به دست آمده از حدود ۳۰۰۰ آمریکایی برمبنای ۵ فاکتور مفید سبک زندگی امتیازدهی شد: رژیم غذایی باکیفیت بالا؛ فعالیت فیزیکی؛ عدم استعمال سیگار؛ کارهای چالشی برای مغز؛ و عدم مصرف مشروبات الکلی.
محققان مشاهده نمودند در مقایسه با افراد فاقد هیچیک از این شاخصهای مفید یا تنها یک فاکتور مفید، ریسک آلزایمر در افراد دارای دو تا سه فاکتور ۳۷ درصد و در افراد دارای چهار تا پنج فاکتور سبک زندگی سالم ۶۰ درصد کمتر بود.
دکتر «ریچارد هودس»، رئیس مؤسسه ملی پیری آمریکا، در این زمینه می گوید: «این مطالعه شواهد زیادی را در مورد نحوه تأثیر تلفیق رفتارهای قابل اصلاح بر کاهش ریسک بیماری آلزایمر ارائه می کند.»
وی در ادامه می افزاید: «یافته ها رابطه بین رفتارهای سالم و کاهش ریسک را تقویت می کند. همین طور از ارزش آزمایشات بالینی در تست مستقیم توانایی اقدامات در جهت کاهش یا پیش گیری از ابتلاء به آلزایمر حمایت می کند.»
طبق این گزارش جدید، ۵ فاکتور سبک زندگی سالم می توانند به مغز کمک کنند:
- ورزش کردن: حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته تحرک فیزیکی متوسط تا شدید داشته باشید.
- ترک سیگار: تحقیق نشان میدهد حتی در افراد ۶۰ سال به بالا که چندین دهه قبل سیگار می کشیدند، ترک سیگار سبب بهبود سلامت می شود.
- عدم مصرف مشروبات الکلی: پژوهشگران بر ترک مصرف این نوع نوشیدنی ها تاکید دارند.
- تغذیه سالم: پژوهشگران رژیم غذایی MIND، که ترکیبی از رژیم غذایی مدیترانه ای و DASH (شیوه های رژیمی توقف فشارخون بالا) است را سفارش می کنند.
- چالش فکری: فکر و ذهن را فعال نگه دارید. اهتمام کنید مطالعه کنید، بازی کنید، کلاس های آموزشی بروید، یا یک مهارت جدید یا سرگرمی جدید بیاموزید.

1399/03/30
21:07:09
5.0 / 5
2885
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی